Uzdravení Skalníku



Misabh - (5) - 161.168 (?) 
23.10.2012 21:05, zobrazeno: 7494x

Dobrý den,
na zahradě máme Skalník vrbolistý, který je dlouhodobě nejspíš něčím napadený a vůbec nekvete. Roste ve svahu s orientací na JZ v místě s nedostatkem vody. Od země vyrůstají nové "zdravé" větve. Prosím o radu, jestli se dá nějak ošetřit a zachránit, je potřeba ho celý ořezat... Fotku přikládám.
Děkuji za radu, R.

Skalnik
Skalnik
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 242.177 (?), 23.10.2012 23:15

Abych pravdu řekl, nezdá se mi to jako skalník vrbolistý. Já na fotce vidím spíše kalinu vrásčitolistou - Viburnum rhytidophyllum (ale třeba se pletu?)

Pokroucené listy jsou opravdu takové podivné. Mohlo by to být způsobeno nevhodným prostředím - oním JZ svahem a nedostatkem vody, potažmo napadením listů sviliškami, kterým takovéto stanoviště (sucho, teplo) náramně vyhovuje.

Na uvedeném místě asi nejspíš neporoste nikdy dobře. Možná chce více zalévat a vyhubit ty svilušky. Nejspíše by proti nim - DLOUHODOBĚ, resp. TRVALE - pomohlo nasazení dravého roztoče (jako do sadů a vinic).

Další nechť také přispějí svou troškou do mlýna...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 24.10.2012 12:09

Také mi to nejdřív připomnělo kalinu, ale pak jsem zjistila, že existuje skalník vrbolistý var.floccosus, který opravdu takové listy má... Jinak bych ho ostříhala nakrátko a viděla bych příští rok...   Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 24.10.2012 13:18

Lído, ne, že bych musel trvat na svém, ale zvláštní chlupaté pupeny, vstřícné listy, krátké silné větvičky...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Misabh - (5) - 161.168 (?), 25.10.2012 18:52

Díky za rady. Tím Skalníkem si jistý nejsem, protože jsem ho nesadil, ale podle fotek co jsem našel mě ho to připomíná nejvíc.

Dravého roztoče plánuju nasadit tuto zimu a to ostříhání asi udělám taky.

Ještě jednou díky za rady :-)
R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 241.153 (?), 25.10.2012 22:14

Tak nám zkuste dát celkové foto keře a údaje o postavení listů - vstřícné (vždy dva proti sobě) nebo střídavé, dále údaj o velikosti listů - délka, šířka, chlupatosti listů ze spodní strany apod.

Má tedy dost nevhodné stanoviště, jak již bylo naznačeno. Většina stálezelených keřů upřednostňuje stín až polostín nebo alespoň bloudivý stín, rozhodně ne JZ úpal a sucho... Se stanovištěm však nic moc nenaděláte (pokud keř nechcete přesadit), pomoci by mohlo namulčování a větší zálivka...

Ale přeji Vám, ať se mu daří a vše v zahradě ať Vám dobře roste.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Misabh - (5) - 161.168 (?), 26.10.2012 20:51

Pár fotek jsem nafotil i když asi ne všechny, které jste psal. Velikost listů je cca 10 x 3,5 cm (dxš).

Stanoviště opravdu nezměním, protože orientace celé zahrady je stejná. Co ale můžu je víc zalívat resp. s tím začít a po tom co jste mě napsali to určitě zkusím. Namulčování nejspíš zkusím taky, díky za další dobrý nápad.
R.

1.
1.
2.
2.
3.
3.
4.
4.
5.
5.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 27.10.2012 16:58

Kalina jak vyšitá, máme ji na zahradě a stejně poškozené listy - v zimě namrzají, v létě se na slunci kroutí. Ozdoba to moc velká není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika