úprava vrby



Stránky: 1,  2   
T.N. - (1) - 75.250 (?) 
15.1.2008 9:35, zobrazeno: 42329x

Zajímalo by mě, kdy je možné ořezat vrbu. Loni v únoru jsem ze starého stromu udělal  2metrový solitér a doufal, že se zazelená. Letos měl krásnou korunu asi 3m v průměru. Je možné vrbu řezat každý rok a na jakou délku od kmenu. Děkuji T.N.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.1.2008 9:49

Pokud se jedná o obyčejnou nebo košíkářskou vrbu, regenerují velmi dobře a je  možné ji řezat kdykoli, každoročně a v jakékoli vzdálenosti od kmene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.61 (?), 1.2.2008 17:45

Mám krásnou vrbu jívu, ale strašně vysokou. Myslíte, že bych ji mohla uřezat a nechat jen krátký kmen? Nevím, jestli obrazí. Poraďte. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.203 (?), 1.2.2008 21:36
Většina vrb se vyznačuje dobrou regenerační schopností. Nicméně zvažte jak jí chcete ořezat, protože se může stát, že budete potahována za zničení estetického vzhledu. Za další řezy by ani u vrby až na výjimky neměly být větší než 10 cm v průměru. Větší řezy se již hůře zavalují, často během hojivého procesu rány (zahojení kalusem)  jimi do stromu proniknou infekce které dřevina nedokáže oddělit od zdravých pletiv. Řez v předjaří, můžete provést, ale počkal bych až odkvete. přeci jenom v předjaří je nedostatek pylu pro včely. Potom počítejte s tím, že pokud ji chcet udržet v rozumném rozměru musíte jí pravidělně řezat. Technik je mnoho. Buď klasicky na hlavu nebo třeba jako "keřové rybízy" - každý rok vyřezat  1/3 výhonů. Prvé dva roky je to trochu problém co řezat, potom se řežou jen tříleté výhony.  Řežte - stříhejte na větevní límec.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 5.2.2008 14:55
Viděl  jsem staré vrby jívy, co majitel ořezal na holý kmen a větve, a ten holý kmen potom uschl a jíva vyrazila znova až zespodu. Proto bych radil ořezávat tak postupně 3 roky, aby vždy byly na jívě nějaké koncové větve. Problém je taky v tom, že jíva je sice životaschopný, ale poměrně krátkodobě žijící strom. Pokud má kmen průměr 15 - 20 cm, větší už nebude a bude pomalu schnout, ořezání to podstatně urychlí. Možná bude lepší tu jívu nechat tak, někde najít maličké jívy - na nějaké výsypce nebo tak někde, přesadit vedle staré jívy a případně naroubovat, pokud pěkně kvete. Potom tu starou zřezat.  Je možné si taky nové jívy napěstovat, semena jívy jsou takové chmýří, co se uvolňuje na konci května z samičích jehněd. Dělá se to tak, že se na zahradě na slunce dá do nějaké prohlubně igelit a zaháže hlínou a zalitím vytvoří se tak mokřinka. Do té se zapíchají větve od jívy uřezané těsně předtím, než jíva začne uvolňovat ochlupená semena. Je třeba udržovat pořád vlhkost a už na podzim se objeví malé rostlinky jívy, které se dají přesazovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 5.2.2008 16:55
Zda vrby jívy vytvoří silnější kmen než 15 cm závisí taky trochu na kvalitě stanoviště. Ač jsou méně vitální než obyčejné vrby, hlubšího řezu bych se nebál. Vysévání  semen je možné, ale připdá mi zdlouhavé, zejména u dřevin poměrně snadno množitelných  vegetativně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 219.61 (?), 9.2.2008 13:38

Pane Vysloužile, děkuji Vám za radu. Po ořezání zkusím nějaké výhonky zasadit, kdyby se třeba jíva nevzpamatovala. Mám počkat až olistí? Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 9.2.2008 17:32

Určitě je lepší řízkovat vrbu či jívu dřív než začne rašit. Lépe, než zapíchnout do půdy je vysadit do truhlíku pod folii nebo nechat zakořenit v nádobě s vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.246 (?), 1.4.2008 14:26

Dobrý den, měla bych také jeden dotaz. A to zda-li máte zkušenost s pletením košíků z vrby. Vím, že se dá plést s "čerstvě" ořezanými proutky. Můj dotaz se týká toho, jak zacházet s proutky dále... myslím tím, když s nimi budu chtít plést třeba za měsíc za dva... jestli stačí je třeba dva dny před pletením namočit... atd. Kdo má zkušenost, ať prosím poradí.

PS: zatím jsem pletla jenom s pedigem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 7.5.2009 12:17

Z prutů nařezanými na podzim lze plést košíky celou zimu, stačí je nechat venku. Já ale raději pletu z prutů nařezaných před rokem, vyschlých a namočených 1-3 týdny (podle síly) před pletením. Košíky se pak tolik nesesychají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika