Strom na hory



host - 212.102 (?) 
23.8.2011 14:53, zobrazeno: 8895x
Dobrý den. Potřeboval bych poradit s výběrem stromu vhodného na výsadbu k chatě na horách. Výška je cca. 700 až 800 metrů nad mořem. Půda bývá díky strouhám dosti vlhká. Možnost výsadby je jak ne světlo, tak do polostínu. Zatím uvažuji o dubu letním, kterým si ale nejsem příliš jistý. Strom chci zasadit podle tradovaného "postavit dům, zplodit syna, zasadit strom" V polostínu by byl převážně mezi břízami, tak aby tam nezanikl, jako jeřáb ptačí. Za radu budu vděční. Děkuji Honza
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.150 (?), 23.8.2011 21:00

Dobrý večer. Dub letní potřebuje drobet teplejší klima. Podívej se co roste kolem a podle toho se rozhodní. Byla by škoda něco zasadit a ono to pár roků poroste a potom to zajde.  U nás v 1 000 m.n.m. dobře roste jilm, jasan, bříza, javor i okrasné kultivary, vlašský ořech, buk, vrba jíva, plané i roubované třešně, hrušně. Z jehličnanů smrk pichlavý, jedle, modřín,  kleč, jalovec obtížněji borovice.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 124.200 (?), 23.8.2011 21:56
1. Naprosto souhlasím se Zdeňkem jak v názoru na dub letní, tak i ve výběru ostatních druhů stromů. První volba by u mne byla buk (třeba červenolistý nebo jiný kultivar). Druhou volbou by byl javor klen (a jeho kutivary). Třetí volbou by mohl být i ten dub, ale nikoli dub letní, ale dub zimní. 2. Pozor na velikost stromu za x let: hlavně aby nikomu nepřekážel (srovnej souběžnou diskusi o odstranění sousedovic ořešáků). Josef. Poznámka pro Zdeňka: vy jste přesídlil o 200-300 m výše? ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 24.8.2011 21:50

Dobrý večer. Pepo napřed z asi 350 do 1 000 a nyní do svého do 764m.n.m. V čsovém rozložení 57 roků. Jo a tento týden svítila jedna světluška na skalce. Přece jsem se dočkal. To víš tady je všechno drobet jinak.Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 17.53 (?), 25.8.2011 6:08
Však už jsem si říkal, jestli Vám mám napsat o zpravodajství ze života vysokohorských světlušek :-). Tak to Vám gratuluji. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.102 (?), 25.8.2011 12:45
Za rady vám děkuji. Na jejich základě jsem začal usilovněji hledat bukové a dubové možnosti. Javor nepřipadá v úvahu, protože se ve zdejších podmínkách až moc dobře množí a každý rok jej musíme podél strouhy plenit. Ve fóru na tomto serveru jsem narazil na diskusi dubu červeném a šarlatovém... myslíte, že by v zadaných podmínkách uspěl? Dub letní jsem prve navrhl, protože z toho co píší na wikipedii jsem získal dojem, že je odolnější než dub zimní. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.225 (?), 2.9.2011 16:34

Doporučím Vám jasan. Před několika dny jsem viděl na jesenickém Rejvízu, který je ve výšce těsně pod 800m nádherné jasany, které ale měly cca 20m výšky, tak pozor na výběr místa, ať Váš strom neberou potomci, jako pomstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.16 (?), 12.9.2011 22:39

Záleží v jaké oblasti se nacházíte. Bukem nic nepokazíte, roste skoro v celé ČR. Dub šarlatový (bahenní) není naše původní dřevina. Držel bych se domácích dřevin. JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 195.235 (?), 16.10.2011 19:05

Záleží hodně na konkrétním místě. Zmíněné buky a kleny se do této nadmořské výšky hodí, ale jsou i další stromy, které by ji měly snášet. Původem horská je například i lípa velkolistá, snese i menší zastínění (nebrzdí ji tak v růstu, jako srdčitou), ale potřebuje alespoň trochu slušnou půdu. Pokud by se jí dařilo, může z ní být krásný obrovský strom, většina nejstarších lip v Čechách roste právě ve výšce kolem 700 metrů, kde se jim dobře daří. Další vhodný je jilm horský, ale je třeba si ověřit, že široko daleko nerostou jiné jilmy, jinak je tam riziko přenosu grafiozy, která by strom mohla zahubit. -Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen - (1) - 106.123 (?), 7.11.2011 19:49

zdravím, když už diskutujete o lípě, chtěla bych Vám všem poslat fotku lípy od chalupy z mn. výšky cca 600 m. Je nádherná, ale letos nějak nekvetla, a teď, když shrabujeme listí, jsou na něm skvrny a dokonce ze spodní strany až jako puchýřky (příšte připojím fotku). Nevěděl by někdo, zda se jedná o nějakou chorobu nebo škůdce? A co s tím?  Vzhledem k velikosti stromu asi postřik nebude možný...

moje lípa
moje lípa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika