Ořezávání větví stromů



Stránky: 1,  2   
host - 41.2 (?) 
12.2.2007 12:30, zobrazeno: 27030x

Mám na zahradě asi 30 let staré jasany, u nichž značně prosýchají větve. Soused u podobného stromu provedl asi před třemi lety radikální prořezání všech větví, a to ve vzdálenosti cca 2 m od kmene stromu. Dnes má již tyto větve krásně obrostlé, strom má pěkný tvar a velmi omládl. Dá se takovéto ořezaní větví doporučit, a v kladném případě v jakém ročním období? Musí být na ořezání větví v tak velkém rozsahu nějaké povolení?

Děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 67.46 (?), 18.2.2007 11:44
Příslušný zákon "mluví" o POVOLENÍ jen při kácení CELÝCH stromů (a to jen stromů nad určitou míru obvodu kmenu měřenou v určité výšce nad zemí), dále pak při kácení KŘOVIN (a to jen křovin přesahujících určitou plošnou rozlohu).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bules - (4), 7.3.2007 0:54

1, bohuzel se do toho zakona ale nedostalo nic o tom ze by bylo trestne niceni a poskozovani stromu s urcitou silu vetvi. neni nad prasecinu v 5 metrech uriznout zdravy strom s prumerem 30 cm. 

2,jinak pokud takto radikalni rez, tak v predjari, ale pamatujte na to ze je to zasah do koruny a pocitejte s moznosti nasledneho rozlamovani koruny nebo vetvi az narostou. horizont cca 10-15 let, je nutne pak tyto rezy znovu opakovat .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 85.27 (?), 7.3.2007 14:04
Jasan je strom puvodem z Ameriky a jeho vitalita je větší než evropských dřevin - obrůstá například i  z pařezu. Je to nezmar, řezem mu neublížíte v žádném ročním období.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.79 (?), 28.9.2009 17:40

Mám na pozemku starý asi stoletý dub. Chtěla bych ho prořezat a odstranit suché větve s bezbečnostních důvodů.(prevence proti ůrazu). Chtěla bych vědět , když dám odborně prořezat strom a zaplatím nemalou částku, jestli mám jistotu po zásahu do stromu, že mi neuschne. Mám trochu strach že třeba ho za dva roky budu muset shodit za špatné ošetření.

Děkuji za odpověd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.219 (?), 28.9.2009 20:07

Jasan a z Ameriky? Fraxinus excelsior byl, je a bude druh českých luhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 28.9.2009 22:01

Já se také vložím do debaty.Jasan ztepilý neboli Fraxinus excelsior opravdu není z Ameriky, ale je náš domácí, patrně si to pletete s jiným druhem jasanu.Podobný zásah, jaký popisuje soused zakladatele vlákna je pouze krátkodobý a zdela určitě vede v budoucnosti ke zničení stromu.Stáří 30 let je u jasanu málo, navrhuji uříznout pouze suché větve na jaře a ve správném místě.Jasan má dobrou hojivou reakci, ale velké rány nestačí zahojit.Takovýto řez se bohužel rozmohl a v budoucnu takovýto strom je nebezpečný!!!Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.247 (?), 6.10.2009 8:21

V tomto případě jde patrně o akát (Robinia pseudoacacia). Hezký den

T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.14 (?), 16.10.2013 6:47

Dobrý den a jak je to, prosím, s ořezáním lip, které jsou velmi vzrostlé a staré a bojíme se, aby nám neponičili dům? Stojí na obecním pozemku, ale u našeho domku.Děkuji. Vodvárková.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.33 (?), 16.10.2013 13:22

Pokud nejsou lípy vaše,  o provedení úpravy lip požádejte obec. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika