October glory



nagano98 - (2) - 246.154 (?) 
7.5.2015 8:13, zobrazeno: 4229x

Dobrý den,

v létě začaly opadávat listy a ostatní lysty byly celé povadlé.
strom je starý tři roky je dovezený s Itálie.Půda je jílová stanoviště jih.

Poradte prosím co mám dělat na jaře už lysty nevyrašily.

děkuji za rady

usychání větví
usychání větví
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 7.5.2015 9:21

Pokud prosychá střed koruny a terminál jde většinou u kořenů o problém v prostoru kůlového kořene. Protože píšete, že půda je těžká, špatně propustná tak asi došlo k utopení spodní části kořenového systému vytvořením podzemního jezírka - kořeny pak začaly zahnívat a strom uvadal. Další zvýšená zálivka problém prohloubila (nespotřebovaná voda nastoupala). 

Je těžko radit, co již uschlo se neobnoví takže zbývá otázka, jestli zachraňovat co zbylo, nebo nahradit novým stromkem. Zkusil bych vedle původní výsadbové jámy vykopat sondu/drén až pod úroveň dna původní výsadbové jámy a popsat co uvidíte při pohledu na bok výsadbového balu a jestli se opravdu dole vytvořené jezírko odvodňuje do nového hlubšího výkopu sondy. 

javor
javor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.154 (?), 7.5.2015 19:47

V zahradnictví radili zalévat a počkejte 3 roky.Tak jsem čekal :)

děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.5.2015 10:05

Nevím, kolik jste už sadil podobně velkých stromků a netuším jaký je u vás problém ale mám plno podobných zkušeností. Mimo jiné i s nějakým červenolistým javorem.

Před pěti lety jsem zasadil větší červenolistý javor s hezkou korunkou, byl kontejnerovaný,  ovšem velikost kontejneru byla mnohem menší než koruna. No a po výsadbě nastala fáze, pro kterou máme s mojí Beruškou název vbíjení se. Prostě strom několik let živoří a prosychá, tak jako ten váš. Ten náš má teprve letos. tedy pátou sezónu po vysadbě, první přírustky, takže doufáme, že na podzim bude snad tak velký, jako když jsme ho před lety koupili.

Sice jsem tušil, že to tak nějak se stromkem dopadne, asi by mu prospělo, kdybych ho hned po vysádbě pořádně prostříhal, ale když se zákládá nová zahrada na holé pláni, tak jsme tam chtěli pár výraznějších stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.154 (?), 7.5.2015 19:44

Měl jsem to samé přírůstek žádný a pořád povadlý.Vykopat ho nechci ještě počkám.

Děkuji moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.7 (?), 10.5.2015 13:55

Musíte se obrnit trpělivostí! Mám podobnou zkušenost s javorem acer platanoides globosum, ale myslím, že jsem už toto na tomto fóru popisoval. Mému javoru trvalo 5 let než se usadil a začal růst!!! Dnes je to krásný strom ve formální části zahrady. Nespěchejte a vydržte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika