Obnova aleje



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 225.11 (?) 
3.5.2013 14:08, zobrazeno: 31375x

dobrý den, rozhodl jsem se s kamarádem obnovit starou alej vedoucí přes pole, kdysi chránila silnici, ale dnes je tam sotva deset stromů.Je to v podkrušnohoří, ve výšce asi 450 metrů, skoro stálý západní vítr.Byly tam jabloně, ale chceme tam i jiné listnaté stromy.Nyní potřebujeme veškeré informace které by nám pomohly, to jest jaký druh dřeviny, jaké povolení, snad i dotace(Je to pul kilometru)děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 3.5.2013 14:40

Poptat se na příslušném odboru životního prostředí a správy silnic, pak asi katastr a majitelé pozemků. Ale nevím - mnohdy se likvidují aleje u silnic úmyslně, i když je to škoda.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 208.112 (?), 3.5.2013 15:15

Doporucuji se obratit na prislusne stredisko AOPK CR (kam spadate zjistite na www.ochranaprirody.cz). Tam vam poradi nejlepe a zaroven i doporuci napr. dotacni titul, napada mi napriklad podpora vysadeb starych odrud ovocnych drevin). Pak je mozne ziskat prostredky z fondu SFZP, ale tam by musela byt zadatelem obec, takze to chce domluvit se se starostou, coz byste mel udelat tak jako tak....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 4.5.2013 10:12

Jak píše Lída, nejdříve se poptejte na místním OU, jakákoli výsadba není partizánština a většina příkomunikačních pásů někomu patří, i když to mnohdy tak nevypadá. Na dotace v tomto případě spoléhat asi nmůžete, pětset metrů je prkotina, tu vám žádný odbor životního prostředí ani zemědělství asi neschválí ale zkuste to. V dnešní době nemá cenu vysazovat jako alejové stromy ovocné, ať peckoviny nebo jádroviny.Přimlouval by jsem se k těmto druhům černý jeřáb Aronie, Habr obecný Fastigiata, případně líska nebo šeřík. Ale bez oznámení a povolení to může být zásah do soukromého majetku a majitel a vlastník takovou výsadbu může zlikvidovat bez postihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.11 (?), 5.5.2013 7:04

od vlasníků musíme mít podpisy, je jich tam asi sedm včetně obce.Jinak jsem to počítal podle zbytků stromůco tam jsou a vychází to na sto padesát stromu a podle cen co jsem koukal na netu(Zatím opravdu jen průzkum) chtěj za jeden strom, metr vysokej kolem pětistovky, konkrétně ten habr, to je jen za sromky sedmdesát pět tisíc.Musíme ještě koupit ty zavětrovací tyčky a nějakou zeminu, pujčit zemní vrták.Když to posadím hodně nízko, tak sto tisíc, když do toho zapojím kamarády a sousedy, by mohlo stačit, To by snad mohli dát dotaci, ne?Koukaljsem, že i Čez dává dotaci na stromy.Zatím to vypadá, že začnem příští rok, kdy je nejpozdější termín sázení stromků?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.44 (?), 9.5.2013 23:13

PROBOHA, to snad není možný!  Hoste, bez urážky, vy ty habry chcete kupovat ve zlatnictví, nebo kde?!  Metr vysoký habr... dejme tomu 20 Kč bez DPH budiž. K tomu plastová ochrana proti okusu... dejme tomu 40 Kč. A kůl (jeden) taky 40, ale to už musí být dub, když už ne akát. Budiž, vše je bez dph, ale i tak. Pronájem vrtáku - máte kamarády, tak berte dvoumužný - na víkend 2500 Kč (+záloha cca 15 kKč, ale tu vám vrátějí).

Vím, můžete mi vyčíst, že nepočítám práci. Ok, ale i s jedním, dvěma kamarády/známými zvládnete 150 stromků ne za víkend, ale za jeden den! Nebo dobře, budete to dělat poprvé, tak za víkend, ok.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 9.5.2013 23:32

Pro hosta 132.44 - asi žijete v jiné době... habr obecný v.20-30cm = 35,-Kč... rostliny jsou v dnes dost drahé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 132.44 (?), 9.5.2013 23:57

Možná žiji v jiné době, možné to je. Vycházím z toho, že během let 2010-2012 jsem vysázel dva a půl tisíce stromků vlastní rukou.  Pravda, nebyly to alejové stromky s korunou 180cm a více, bylo to především do lesa a do oplocenek, ale i tak metrový habr za 500 k silnici je NESMYSL a past na hejly. Dejme tomu, že v Praze na Příkopech nebo do Stromovky jsou takové ceny, ale pozor to nejsou metrové habry, ale stromky zapěstované s korunkou 180cm a více, kůly jsou tři a včetně ohrádky proti psům atd atd... Potom to těch 500 stojí, ale tady se bavíme o stromkách k silnici. Mohl jsem se zmýlit o 10 procent, ale pět set k za sazesnici habru k cestě je NESMYSL!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 5.5.2013 7:19
Vysazovat stromy podel cest je zverstvo. Vite ze se rocne vice nez 150 lidi zabije po narazu do stromu u cesty? Jste si vedomi toho, ze vase zavrzenihodna aktivita muze zpusobit neci smrt?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.213 (?), 5.5.2013 8:42

ne tak "hrr"  pane! Zvěrstvo je jezdit jako dobytek ohrožovat sebe i ostatní. Kupodivu totiž strom do Vás nikdy nenarazí, jde to vždy jen naopak, máte to tedy ve svých rukou...

Co se týče vysazování dřevin je nutno repektovat ochranné pásmo komunikace, které je stanoveno v metrech dle třídy komunikace. K návrhu výsadby se Vám musí vyjádřit příslušný silniční správní orgán (u místních komunikací je to Obec, u I. a dálnic ŘSD, zbytek je většinou trojková obec resp. Obec s rozšířennou působností.

Při výsadbě či obnově alejí je třeba dbát i na ochranná pásma elektrovodů, plynovodů, vodovodů a kanalizací, telefonních sítí - vždy nejlépe vyjádřením dotčeného subjektu, že v místě výsadby nic nemá :)

Vlastníkem dřeviny je vlastník pozemku, vždy! Povinnost se o ní starat v budoucnu má tedy on. 

Pokud žádáte o dotaci jde to i na menší projekty, třeba Ústecký kraj má vlastní program (čerpali jsme dotaci na cca 156 tis Kč), počítejte ale s vlastním podílem.  Doporučuji založit občanské sdružení v obci, nebo ať žádost o dotaci podá přímo obec. Fyzické osoby nemohou ve většině těchto dotačních programů žádat...

Je třeba myslet i na udržitelnost, kdy jsou nahrazovány dřeviny uhynulé či poškozené vandaly cca po dobu 3-5 let.

Co se týče velikosti stromků kolem 1 m, tak nic proti gustu, ale jsou extremně náchylné na vandalismus, okus zvěří a dlouho trvá než něco udělají... nejlepší jsou o obvodu kmínku 10-12 cm pře počáteční větší investici je starost o ně minimální.

Co se týče ovocné aleje nebránil bych tomu, naopak z historického hlediska má v lokalitě své opodstatnění.  Jinak nejlépe volit z dlouhověkých dřevin s vysokou provoznní bezpečností (opět méně práce pro budoucí generace :)). Budou-li to dřeviny "včelařské" podpoříte tím populaci opylovačů v lokalitě (nejen včel).

Přeju hodně štěstí!

P.S.  Jezdím přes patnáct let a ještě jsem žádný strom u cest nezmrzačil.

P.S.S. Několik projektů z výsadbou dřevin jsem s pomocí dotačních programů realizoval a musím říci, že nová alej, onen příslib budoucnosti, člověka "zahřeje" na duši...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika