Neznámý keř



host - 248.131 (?)
25.11.2014 21:48

Ad trojčetné listy - připadalo mi to tak na té první fotce, teď vidím, že to tak není. Ruj má lístky vepředu kulaté, muchovníky mají listy delší. Arónie u sousedky je ale už víc než měsíc opadaná (vždy mezi prvními) a k podzimu bývá ohnivě červená. Tvarem listů by to být mohla.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.188 (?), 22.6.2015 22:02

Ano, líčidlo to není a ani žádný dříve jmenovaný keř..

Jde o málo pěstovaný keřík, jehož český název jochovec se používá ještě méně, než je keřík k mání. Odborně je to Clethra (počeštěně tedy kletra).

A shodou okolností je jeho druhový název alnifolia - olšolistý, což už tady také dříve zaznělo, ovšem v souvislosti s černým jeřábem - temnoplodcem - aronií.

Podrobnosti si dle potřeby jistě každý najde, existuje i růžově kvetoucí odrůda; osobní zkušenosti s jochovcem mám pramalé.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 22.6.2015 22:34

Jochovec !! Tak to tedy klobouk dolů, v životě jsem o takové kytce neslyšel, ani ji neviděl...yesyesyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.188 (?), 22.6.2015 23:02

Jak už jsem kdysi psal, rád používám česká označení, pokud pro danou rostlinu bylo stanoveno. Takže raději třeba blahočet než araukárie, šácolan než magnólie, zlatice než forzýtie a liliovník než liriodendron...

Jedním ze základních děl, na nichž jsem se učil, je třeba Praktická dendrologie od Karla Hiekeho. Tam jsou tyto české názvy uvedeny, třeba samoduť, celoterčník, tupela, drmek, zpododěr atd, co jsem tak vylovil z paměti.

Kletru jsem poprvé viděl prodávat asi tak před nějakými deseti lety, do té doby to byl jen mlhavý knižní pojem.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.111 (?), 22.6.2015 22:41

Jochovec znám růžový, kamarádka ho má. Ale dorůstá tak střední výšky, teď může mít tak 1,30m, š. cca 60cm (odhadem ho má tak 5-6 let), výška při koupi 40cm. Dost dlouho ho sháněla. Vím jen, že chce spíš chráněnou polohu a nechce úpal. Že existuje i bílý, jsem nevěděla. A neznám ho zas tak dobře, abych ho v jiné barvě poznala blush.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.38 (?), 23.6.2015 8:06

Jochovec mám bílýblush ale je to takové ubožátko nedomrlé, že bych ho na fotkách podle toho mého těžko poznala(a popravdě, ani jsem si na něj nevzpomnělacheeky) Měla jsem i růžový, ten už ale odešel do,,věčných lovišť" a tenhle jsem právě přesadila na jiné místo, jestli se zdrchá. Zatím žijewink Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 23.6.2015 8:39

Bude to on, vygooglila jsem ho i s tím podzimním zbarvením. Děkuji moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 23.6.2015 10:47

Rádo se stalo. Ať se mu u Vás daří i všemu ostatnímu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.121 (?), 25.11.2014 21:20

Podle mého názoru se jedná o temnoplodec - "černý jeřáb" - Aronii (možná o temnoplodec planikolistý? - Aronia arbutifolia?) 

O muchovníku jilmolistém jsem dodnes neslyšel a je zajímavé, že se vyskytuje pouze na webu mendelu... :-((Řekl bych, že je ostuda překládat "alnifolia" jako jilmolistý, nikoli olšolistý...) I muchovníky mají (podle toho, co mi utkvělo v paměti) spíše o něco delší řapíky než aronie.

Ruj to opravdu není ani keře s trojčetnými listy.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 25.11.2014 21:48

Ad trojčetné listy - připadalo mi to tak na té první fotce, teď vidím, že to tak není. Ruj má lístky vepředu kulaté, muchovníky mají listy delší. Arónie u sousedky je ale už víc než měsíc opadaná (vždy mezi prvními) a k podzimu bývá ohnivě červená. Tvarem listů by to být mohla.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.11.2014 23:13

Omlouvám se, měl jsem na mysli "Lamarckův" - který má špičaté listy a nikoliv olšolistý (s čepelí oválnou i dlouhým řapíkem).

Jinak taky stále mi to i po aktualizaci počtu obrázků nejvíc připomíná Aronii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika