Mrazuvzdorná mimoza - Albizia julibrissin



Stránky: 1,  2   
host - 213.155 (?) 
13.9.2009 16:48, zobrazeno: 37490x

Dobrý den, dostala jsem pár semínek tohoto stromku a chtěla bych zkusit vypěstovat. Poradíte mi? Vůbec nic o ní nevím (jaký substrát, jak semínka připravit, jak se o ně starat, jak a do čeho přesadit, kdyby náhodou fakt nějaké vyklíčilo, v čem a kde klíčit). Děkuji za každou radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 72.36 (?), 23.9.2009 15:37

Rostliny: Albizia julibrissin 'Ernest Wilson' - kapinice, perská akácie


Albizia julibrissin 'Ernest Wilson' - kapinice, perská akácieKultivar „Ernest Wilson“ se v Evropě již několik let spolehlivě pěstuje na chráněných místech. Pokud konce větví pomrznou, není se čeho obávat nové přírůstky jsou dlouhé, takže rostlina si pro novou sezónu vytvoří dobrou korunu.

Čeleď mimózovitých je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. V našich podmínkách se daří pouze druhům, u kterých byla šlechtěním dosažena navíc vysoká odolnost vůči mrazu. Sem patří například nádherný zástupce této skupiny: kapinice (perská akácie). Široce rozkladitý stromek nepravidelného tvaru, listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Květy jsou exoticky vyhlížející „chlupaté kuličky“ o průměru 3-5 cm, sytě růžové na krajích, žlutobílé ve středu. Rostlina potřebuje zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. 

Toto mi napsal
Milan Havlis,   R. Nováková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.66 (?), 23.9.2009 20:20

Zajímalo by mě jak dlouho trvá než vyroste tato rostlina ze semene do výšky cca 50 cm a za jak dlouho kvete.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rnovakova - (4) - 72.36 (?), 24.9.2009 7:01

Bohužel nevím, protože sama jsem si přivezla semena a budu zkoušet pěstovat.Vzhledem k tomu, že palma mi vyrostla během roku a má již 10 listů, budou tyto rostliny asi bujnější. Jenom nevím, jak mám semeno dostat z lusku (tobolky), je pěkně tvrdý (á). Zdravím Nováková

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 93.15 (?), 24.9.2009 9:28
tento plod neni Albiziovy! mate stesti, že letos jsem si privezl tento samy plod z dovolene a nasel jsem, ze to Jacaranda-žakaranda, strom s modrymi kvety z Brazilie(původ), jinak rostl i v Turecku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rnovakova - (4) - 72.36 (?), 24.9.2009 10:08

Díky moc, marně jsem pátrala, jak se strom jmenuje. Podařilo se Vám ho vypěstovat? Přikládám obrázek snad už Kopinice (keř) Zdravím Nováková

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.155 (?), 24.9.2009 10:28

I já děkuji za reakci, ale taky by mě spíš zajímala rada ze zkušenosti, jak nejlépe semínka vyklíčit, do čeho přesadit a jak se o rostlinku postarat, abych ji nezničila. Případně v jaké velikosti může na venkovní stanoviště. Kdyby se našek někdo, kdo ji se semínka vypěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rnovakova - (4) - 72.36 (?), 24.9.2009 10:41

Jednu radu jsem dostala, že mám semínka napilovat, mám jich dost, tak budu experimentovat, dám vědět o výsledku. RN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.15 (?), 24.9.2009 10:55
rostliny mám zatím v květináčích, asi 3 rokem(možná druhým), zjara je dám do půdy na zkoušku a uvidime jak obstojí. Jinak výsev je jednoduchý a rostliny klíčí mimořádně dobre, je to chce vzit šmirdl papir a obrousit je, pak vyklici dobre, pokud ne, semena přeléhají a klíčí nerovnoměrně, maji dlouhou dobu klicivosti...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.48 (?), 2.11.2009 10:16

R. Nováková: Jestli jde o semena žakarandy (ta z tobolek na výše přiložené fotografii), tak není potřeba nařezávat ani jinak upravovat. uchovat v suchu, koncem zimy dát klíčit do běžného substrátu za okno a přikrýt sklem (já použil domácí miniskleník) a do týdme to klíčí.

Semena Albízie (podobně jako akácie a třeba i kaparovník) mají tvrdou skořápku, proto je dobré je předem spařit horkou vodou a nechat několik hodin máčet, případně opatrně napilovat či naříznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika