Mensi zeleny listnaty strom, na podzim barevny



Stránky: 1,  2   
host - 199.167 (?) 
3.9.2012 21:05, zobrazeno: 12298x

Dobry den, rad bych na svou zahradu na Brnensku situovanou na jih (slunko a sucho) zasadil nejaky okrasny listnaty strom. Rad bych aby byl zeleny a na podzim by se mohl krasne zabarvit. Vysku kmene bych rad cca 2 metry (aby se pod nim dalo chodit), koruna aby dorostla max 5 metru od zeme. Bude-li spise do sirky (i 4 metry v prumeru) nez do vysky tim lepe. Zatim sem na svych toulkach narazil Quercus palustris Green Dwarf (skoda ze pomalu roste), Liquidambar styraciflua Gumball (bojim se odolnosti vuci mrazu). Libi se mi i Platanus Alphens Globe (skoda ze na podzim neni barevnejsi). Sem zahradnik amater tak nevim jestli bych zvladl strihat strom do pozadovaneho tvaru a velikosti. Moc dekuji za radu. Petr B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 183.72 (?), 3.9.2012 21:42

A co třeba některý z javorů: třeba do stromkového tvaru zapěstovaný Acer ginnala (na podzim svítivě oranžový). Nebo klasický kulovitý javor - Acer platanoides Globosa (ten vybarvuje nejčastěji do žluta až oranžova). Ale většina amerických javorů do výrazně červena by měla vybarvovat, zkuste si je více prostudovat.

Nekteré jasany vybarvují do tmavokarmínova: snad z druhu jasan zimnář - Fraxinus ornus, nebo jasan úzkolistý - Fraxinus angustifolia.

Také třeba Parrotia je na podzim hodně barevná.

Určitě ještě mnoho dalších, třeba nějaké slivoně - rod Prunus.

Stříhat stromy se naučíte, nebojte se toho.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.148 (?), 4.9.2012 8:58

Javory byly moje prvni volba. Rad bych mel na podzim trochu cervene - proto vypadl Globossum. Jinak se mi samozrejme libi typy jako October Glory, Autumn Blaze, Javor Burgeruv - ale bal/bojim se toho strihani. Ginnala mi unikla podivam se na ni. Podivam se i na ty ostatni. Platan se mi mimo jine libi i svetlejsi zelenou, Globossum aspon tady v Brne ma listy hodne tmave.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.148 (?), 4.9.2012 13:05

Tak sem prosel navrhy a Acer ginnala bohuzel az moc vyrazne kvete (vim ze pro zahradkare by to melo byt plus ale ja bych radeji strom nekvetouci nebo jen nevyrazne kvetouci), Parrotia vypada zajimave ale nevim jestli nekde bude k mani jako stromek (jako ker je moc pekny), u jasanu plati to co u javoru... chci li hezke cervene listy a nevyrazne kvety/nekveteni asi budu muset strihat. Presto moc dekuji za napady. Petr B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.9.2012 13:39

Abychom nezůstali jen u javorů, přemýšlel jste třeba o jeřábu? (I když ten také kvete.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 4.9.2012 14:22

Ambroň máme na zahradě asi deset roků, přežila i -34 stupňů v zimě 2005/2006. Ale máme "obyčejnou". Na podzim je nádherně červená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.148 (?), 4.9.2012 14:41

Jeraby jsou opravdu krasne (zajimavy tvar listu, nektere na podzim krasne barevne, nektere jsou i mensiho vzrustu...). Ale bohuzel jsem zatim nenasel zadny nekvetouci a neplodici kultivar :-(. Ja vim, jsem asi moc narocny. K poznamce o mrazuvzdorne ambroni - internetove diskuse (i na tomto serveru) jsou plne kontroverznich informaci - asi hodne zalezi na puvodu stromku. Kazdopadne dekuji vsem za cenne rady. Jeste budu premyslet. Petr B

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 4.9.2012 16:22

My ji máme na jižním svahu, velmi těžká půda (bývalá chmelnice), údolí otevřené západním a východním větrům, velmi často holomráz... Bydlíme u Přerova, což je v posledních letech největší sibérie v Česku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.7 (?), 11.9.2012 20:21

A co tak Acer palmatum Osakazuki? Za 4 roky mi vyrostl o 2 m a roste dál. Odstraněním větví od spodu docílíte možnosti chodit pod korunou a na podzim je úžasně červený a 5 - 6 m výšky udělá taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.11 (?), 11.9.2012 20:46
Javory ma kdekdo, ale takovy brslen kridlaty (Euonymus alatus), to je nadhera. VJK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika