komule ze semen



Stránky: 1,  2   
host - 127.10 (?) 
19.9.2006 15:26, zobrazeno: 25679x
Poradíte mi, prosím, jak se množí komuse ze semen? Kdy se vysévá a jestli do půdy nebo do květináče
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 122.187 (?), 19.9.2006 21:13
Já jsem odstřihla po odkvětu celou tu zeschlou latu, sdrhla ta semínka - není poznat, co jsou zbytky květů a semínka, protože jsou hrozně maličké - dala to na podzim do země a čekala. Na jaře mi vyrostla jen jedna rostlinka, asi to má malou klíčivost, do podzimu měla tak půl metru a letos už z toho byl pěkný keř tak 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 23.10.2006 21:29
zkuste to z vrcholovych rizku, zkousela jsme je, zakorenily mi celkem v pohode.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 23.12.2008 19:00

Opylené odkvetlé květenství se musí nechat na keři, dokud se nevytvoří a neuzrají plody. Jinak nejsou "semínka" k ničemu. Klíčivá semínka přešlá mrazem se vysévají do truhlíku se zahradnickým substrátem. Klíčivost je špatná. Zelené vrcholové řízky se odebírají např. v srpnu, dřevité kmenové řízky se mohou odebrat v listopadu.

Velká rostlina
Velká rostlina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.114 (?), 25.12.2008 17:24

Z velké většiny se vysazuje Komule Davidova. Chtěl bych upozornit na druh Komule střídavolistá (Buddleia alternivolia). Jsou to téměř stejné keře co do velikosti, ale na střídavolistou komuli si mohou chodit pochutnat i včeličky! Komule Davidova je jen pro motýlky a snad i čmeláky, včelku na ni neuvidíte.

V odborné literatuře se ještě uvádí, že Komule střídavolistá je mnohem odlnější (to nemám vyzkoušené), a že se hodí na svahy a nad terasy. Pozor- kvete na loňském dřevě.    pavelm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.57 (?), 26.12.2008 1:15

Mám obě komule - Davidovu i střídavolistou (B.alternifolia)

Překvapuje mne povídání o neklíčivosti semen, moje zkušenost je zcela opačná.

Jednak z nakoupených semen vyklíčilo snad každé, druhák, jednou jsem ji nechala vysemenit (neostříhala jsem po odkvětu), mladých rostlinek jsem měla snad tisíc. Od té doby odketlá květenství odstraňuji, tuto pohromu už nechci opakovat.


Největší rozdíl mezi oběma druhy je v době kvetení. B.alternifolia u mne kvete na přelomu května a června.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 26.12.2008 11:35

To je velmi zajímavá zkušenost. K vytvoření dobrých semen je asi potřeba skutečně déle počkat nebo některá květenství vůbec nestříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.220 (?), 29.4.2009 15:13

To tedy koukám, protože moji rodiče mají na zahradě komule co se pamatuji (a pamatuji docela dost) a NIKDY se samy nevysemenily. Dokonce se nám nikdy nepodařilo na stejné zahradě nařízkovat, vedle u sousedů to šlo! Nám to šlo taky, ale řízky do jara zmrzly, pokud jsme je darovali, tak se v pohodě ujmuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.57 (?), 30.4.2009 0:57

Mimmo, možná... fakt je, že to byla hrozná pohroma. Komule rostly i na dost vzdálených místech od matek - mj. mezi okurkami ve foliáku, sousedce ve spárách bet. chodníčku...

Osobně jsem komule na našem trhu zaznamenala cca před 10 lety. (možná to bude ale i tím, že jsem se před tím zabývala spíš jedlými rostlinami)

Řízkovat mi šly také celkem snadno, hůř jen ta žlutě kvetoucí.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 79.60 (?), 16.5.2009 12:07

Na jaře jsem komuli davidovu ostříhal a protože mi bylo líto dřevo vyhodit, tak jsem nastříhal řízky a zapíchal do květináče, přikryl sáčkem. Rostou všechny. U vegetativního množení máte jistotu, že namnožené rostliny budou stejné jako matka. Pro množení okrsasných dřevin dopouručuji knihu Viléma Waltera - Rozmhožování okrasných stromů a keřů. Tam najdete jak vmožit všechno.

Moje komule davidova - tzv. motýlí keř nebo také letní šeřík
Moje komule davidova - tzv. motýlí keř nebo také letní šeřík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika