Klíněnka Jírovcová



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?)
23.4.2014 11:16

Místo vlnité papírové lepenky použijte 10 mm silný a 100 mm široký pás molitanu a ten lehce oviňtě strečovou fólií. Strečová fólie pás přimáčkne ke kmenu. Případné prohlubně ve kmeni pod bandáží vyplňte kousky molitanu. Nic nepodleze - garantuji. Chemstop namažte na povrch pásu. Vyzkoušeno - dokonalé! Molitan koupíte v metráži jako desky trouštky 10 mm v každém BAU a pod., na potřebnou šířku pásů jej snadno nastřiháte nůžkami.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 10:27, zobrazeno: 4045x

jak řešíte ochranu proti tomuto škůdci?

Už po několik let se chystám, že vezmu rozbrušku a pás borky na kmeni 78 letého jírovce obrousím tak, aby se dala ovinout lepovým pásem natolik těsně, že lezoucí první generace nebude mít jinou volbu než sednout na lep. Jenže jako každoročně nestíhám.

Tedy stříkat čím a kdy? Larvycidem po odkvětu nebo insekticidem před rozkvětem? Stihnu to letos do rozkvětu, abych v OL neohrozil včely?

...

Má někdo něco vyzkoušené?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 23.4.2014 10:42

Pod lepovým pásem vznikají mezery.Pomohlo by skloubit lepový pás+nevysýchající lep chemstop ecofix.Nebo použít samostatný chemstop ecofix.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 11:04

ano, o tom že bez úpravy borky je mi lepový pás nanic vím už několik let. Spíš jde o to, že lezoucí samičky jsem viděl už na bílou sobotu a když bych o tomto víkendu provedl obroušení a instalaci lepového pásu, tak to dělám pozdě. Následující "nepřezimující" generace jsou už převážně létající = lepový pás je dobrý pouze pro odchyt přezimující generace klíněnky.

Jinak když je obvod kmene 3,6 m, tak to není o nákupu lepového pásu, ale o nákupu kyblíku Ch.E. a postupného natření kmene i vlnité lepenky, kterou se kmen v několika vrstvách ovine.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.4.2014 11:16

Místo vlnité papírové lepenky použijte 10 mm silný a 100 mm široký pás molitanu a ten lehce oviňtě strečovou fólií. Strečová fólie pás přimáčkne ke kmenu. Případné prohlubně ve kmeni pod bandáží vyplňte kousky molitanu. Nic nepodleze - garantuji. Chemstop namažte na povrch pásu. Vyzkoušeno - dokonalé! Molitan koupíte v metráži jako desky trouštky 10 mm v každém BAU a pod., na potřebnou šířku pásů jej snadno nastřiháte nůžkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 11:32

Dobrý nápad, molitanu mám dost.

Vlnitá lepenka se používá taky proto, že napodzim do dutin zalezou klíněnky k přezimování a před vánoci se to prožene kamny.

Teď když jsou ale škůdci ve větvích jde o postřik... Jak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 23.4.2014 11:55

Postřiky samozřejmě existují, lze je dohledat(DECIS 15 EW, DECIS MEGA, DIMILIN 48 SC KARATE se ZEON technologií 5 CS).Mě spíše zajímá, jak chcete ošetřit statný strom, a jeho košatou korunu?To chce horolezecké dispozice, a výbavu, protože asi postřik v oblasti kmene do výšky dvou-tří metrů stačit nebude.Apropo-který pak mladý osumdesátník ten strom sadil, že si pamatujete přibližné stáří stromu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 12:06

Dle původních majitelů statku, kteří jej v roce 1984 prodávali, byl sázen těsně před 2. světovou válkou (tedy v letech cca 1934-1939).

Loni jsem ho snižoval o přírůstky za posledních 8 let o cca 6 m na současných cca 8-9 m.

Přemýšlel jsem o Reldanu po odkvětu. Jen nevím, nakolik má ovocidní a larvycidní účinek na klíněnku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika