Jaký keř zasadit pod kaštan (jírovec)?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?)
27.11.2015 22:13

Josefe, kombinaci líska pod jírovcem mám vyzkoušenou. Líska konkurenci jírovce neustojí. Buď stihne ustoupit zcela mimo obvod koruny, nebo zajde. Tavolníky a meruzalka alpská při běžném cyklu údržby budou vypadat dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 82.198 (?), 27.11.2015 13:30, zobrazeno: 7789x

Dobrý den, poraďte, prosím, jaké nenáročné keře zasadit pod vzrostlý kaštan (jírovec maďal) na veřejném prostranství? Ne úplně ke kmeni, spíše pod okraj koruny, ale zastínění tam je. Míra opečovávání bude velmi nízká až nulová. Stanoviště průměrné - ani mokro, ani nadměrné sucho. Napadly mě svída, zákula a mahonie. Co myslíte? Nějaké lepší tipy? Díky!! linda

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 27.11.2015 14:59

U nás pod javory a kaštany v aleji u silnice rostou pámelníky a jasmíny (nepravé).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.11.2015 17:59

Svída a zákula vyžadují sluníčko, aby vypadaly pěkně. Nejlépe tam bude vypadat ten mahon. Je to rostlina lesního podrostu a bude se jí tam dařit velmi dobře. Já mám pod Jírovcem kolekci keřových zimolezů - obecný + pýřitý +černý, ale teď Vám z hlavy nepovím, kterému z nich se tam daří nejlépe. Docela dobře tam na jižní straně půjde pustoryl (nepravý jasmín) a pámelník. Budou však potřebovat častější zmlazování aby ve stínu tolik nevyholovaly, Pokud by se Vám tam podařilo udržet nízké pH, pak ještě zvažte umístění rododendronů. Podbné nároky mají i kanadské borůvky, ale to zase nebude dobré, pokud by se jednalo o veřejný prostor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 131.98 (?), 27.11.2015 21:24

Zimolez obecný = zimolez pýřitý = Lonicera xylosteum.

Tak co tam máte za druhy?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.11.2015 22:04

Dík Josefe. Už několik let je mi divné, že tam jsou dva keře a v zápiscích po tchánovi mám ty tři jména a že si budu muset určit, kam se poděl ten třetí. A vono je to prosté jak z toho vtipu "Šel Josef s Václavem do hospody a Venda s Pepou do výčepu. Když si dali každý 2 píva, tak zaplatili jen za 4 půllitry".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 27.11.2015 19:51

Tam spíš bude problém, že vám děcka v době dozrávání kaštanů ty keře zpustoší...

Jinak z nižších keřů třeba stálezelený brslen fortuneův (v různých barevných variantách) snese téměř cokoliv. Z o něco vyšších keřů jsou vděčné a nenáročné i trojpuky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 131.98 (?), 27.11.2015 21:50

Od Lindy i v následné diskusi padlo mnoho tipů. Řekl bych, že téměř všechny dobře použitelné.

Nemáme ovšem dostatečné, komplexní informace.

S velkou obezřetností bych váhal nad jmenovanými stálezelenými dřevinamii; nesedí mi hlavně ten rhododendron a moc ani brslen Fortunův. S mahónií bych se i jakž takž mohl smířit: podmínky ny jí mohly vyhobovat, nenáročná je, snadno odnožuje při poškození; je nyní chápána jako (mírně) invazívní druh, který se sám rozšiřuje.

Problémem by mohlo být zmiˇmované množství listí a poškození keřů při sběru (a srážení) kaštanů. To by asi nejlépe snesl také zmíněný pámelník bílý (anebo může být i s růžovými kuličkami - Symphoricarpos doorenbosii Mother of Pearl nebo Magic Berry.)

Zmíněné svídy i pustoryly (nepravý jasmín) by se při nedostatku světla mohly vytahovat a později rozklesávat a prosychat; byl by vhodný jejich obněkolikaletý (to slovo jsem právě vymyslel :-), ale snad je srozumitelné) radikální řez.

Zimolezy snad ano, i tu zákulu si dovedu představit, ale bude to dosti prosychající houští.

Do možného sortimentu bych doplnil ještě třeba rozrůstavé tavolníky (Spiraea menziesii nebo douglasii - občas seřezat), lísku (také občas seřezat), meruzalku alpskou (ta by tam mohla růst dost dobře), ještě doplním třeba kdoulovce (jak nízký kdoulovec japonský, tak i vyšší kdoulovec nádherný nebo kdoulovec lahvicovitý)...

Kanadské borůvky považuji za dost velký úlet; trojpuky považuji za méně vhodné, než "jasmíny". Ale pravý jasmín (Jasminum nudiflorum) by tam také mohl udělat pěkný zelený pokryv.

Tím končím, už jsem napsal dost.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.11.2015 22:13

Josefe, kombinaci líska pod jírovcem mám vyzkoušenou. Líska konkurenci jírovce neustojí. Buď stihne ustoupit zcela mimo obvod koruny, nebo zajde. Tavolníky a meruzalka alpská při běžném cyklu údržby budou vypadat dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 82.198 (?), 28.11.2015 18:00

Děkuji moc všem za různé tipy. A co ještě tavola, třezalka Hidcote nebo zimolez lesklý (ten nám doma roste i pod třešní)...?? Zatím vítězí pámelník, mahonie a meruzalka plus na okraj ty svídy (proti zimní depresi :) 

Ten kaštan je v rohu tvořeném zdí, je pod ním lavička a polomrtvý trávník, na druhé straně je chodník a silnice. Výsadba bude především podél zdi a v rohu, kam už koruna nezasahuje, čili k pošlapání snad tolik nedojde. Na pokrytí půdy pravděpodobně půjde barvínek, pachysandra nebo mochnička... linda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 6.12.2015 22:05

Je chválihodné, že se zde ozývá obecní zastupitel nebo dokonce starosta. Jak v úvodu píše se jedná o veřejný obecní pozemek, tak k jeho osázení je tedy třeba schválení obecním zastupitelstvem, i když by se jednalo o dar obci občanem. Jinak na třezalku na veřejném prostranství raději zapomente, U některých jedinců vyvolává hypericismus, zápaly zčervenání pokožky, alergické stavy!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika