Jak se zbavit bezu černého?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
19.12.2016 19:50

Nedávno jsem pálil větve, které jsem nestihl nadrtit ani rozdat na topení, a použil jsem na pařezy žhavý popel. Pařezy byly po několika hodinách doutnání silně narušené a daly se dosekat. Přehřáté dřevo ponechaných kořenů je zřejmě také mrtvé a výmladky už nevyžene. Za bezvětří bych to doutnání nechal klidně i delší dobu bez dozoru. Ještě jeden postup bez přidaných chemikálií - na některých pařezech nechávám kompost. Je to pomalejší než žhavé uhlíky, ale také se to pak dá snadněji vysekat než živé dřevo.

Ohořelý pařez
Ohořelý pařez
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.84 (?), 24.11.2016 15:09

Nechať vyrásť na 50 - 60 cm výhony (veľa listovej plochy) a streknúť glyfosátom. žiada si však vyššiu koncentráciu...

Proč nechávat vyrůst a pak stříkat? To je zbytečná práce navíc. Natření pařezu - např. Garlonem je jednoduché, jednorázové a nepostříkáte nic okolo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.136 (?), 24.11.2016 14:29

Jak se zbavit černého bezu? Otázka mi připadá skoro zbytečná. Protože je to jednoduché a vychází to z podstaty života bezového keře. Jak už napsal pan „Cenzor...“. Roundupem a spol. jde rychle keř zahubit. Proč ne. Chemii používáte běžně? Kde ji skladujete? Určitě se k ní děti nedostanou? Myslím si, že doma to jde obtížně. Vykopání je ještě rychlejší zahubení, trochu pracné, tak jen když moc moc překáží.
Já seříznutý keř 2-3x za rok „navštívím“ (když mám cestu kolem) a výmladky poseču nebo olámu, otrhám, pošlapu. Keř živoří až zajde. Zároveň mu uhnívají kořeny a tak půjde pařízek ulomit, vykopnout (i jen nohou) zhruba za stejnou dobu jako ten Roundupovaný. Takže na co tu chemii a legrace kolem ní? Na důkaz pokroku? JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 19.12.2016 19:50

Nedávno jsem pálil větve, které jsem nestihl nadrtit ani rozdat na topení, a použil jsem na pařezy žhavý popel. Pařezy byly po několika hodinách doutnání silně narušené a daly se dosekat. Přehřáté dřevo ponechaných kořenů je zřejmě také mrtvé a výmladky už nevyžene. Za bezvětří bych to doutnání nechal klidně i delší dobu bez dozoru. Ještě jeden postup bez přidaných chemikálií - na některých pařezech nechávám kompost. Je to pomalejší než žhavé uhlíky, ale také se to pak dá snadněji vysekat než živé dřevo.

Ohořelý pařez
Ohořelý pařez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 19.12.2016 22:57

Nevíte, prosím, jak působí ocet? Mám tu pařez po ryngli, zcela srovnaný u země s terénem, bohužel všude možně vyrůstají výmladky. Pařez je navrtán, tak bych zkusila ten ocet. V kombinaci s jedlou sodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 20.12.2016 9:10

Vznikne šumák. Výmladnosti zabrání Garlon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.136 (?), 20.12.2016 10:13

Aaa, zvídavý chemik v sukni. Jak působí ocet a jedlá soda na pařez po ryngli nevím. No, nejspíš nijak. Taky, proč by měl?
Při reakci octa se sodou se uvolní hodně plynu (CO2, ten šumák). Plyny mohou rozstříknout reakční směs a ocet nedělá oku dobře.
Ale vzniklý octan sodný je chemikálie na zajímavé pokusy i pro děti. Tvoří „horký led“. Něco si o tom přečtěte a můžete ukázat dětem. Videa pro inspiraci. JG wink

How to make Hot Ice at home - Amazing Science Experiment
hot ice (sodium acetate) beautiful science experiment
Chemical stalagmite

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 155.215 (?), 20.12.2016 10:33

vy ho nicite a ja bych ho tak rad mel na zahrade a vzdy scipne odkopky i kupovane sazenice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.146 (?), 20.12.2016 11:09

u vas bezinky nerostou kolem poli že si je chcete sazet na zahradku asi jste jedinej kdo by je chtel domu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika