Fagus sylvatica purpurea pendula - velikost



Stránky: 1,  2   
host - 136.39 (?) 
26.10.2009 20:38, zobrazeno: 29802x

Poradí někdo, jak velký bude tento buk tak za 25 let a jak rychle roste? Totiž, viděl jsem několik profesionálně realizovaných zahrad z poslední doby, kdy je tento buk vysazován v dosahu do 1 m od ostatních rostlin, což mi přijde nevhodné: Na netu jsem našel, že může vyrůst i 30m do výšky a 15 m do šířky, sice až za 200 let. Pokud však potenciál růstu do 30 m se týká i purp. penduly, tak to je docela "nadílka pro potomky". Buky se sice dají samozřejmě stříhat, ale to aby si člověk koupil pořádný žebřík...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 245.28 (?), 27.10.2009 19:07
Fagus sylvatica Purpurea Pendula je červenolistý převislý kultivar, který vytváří deštníkovitý tvar a roste velmi pomalu. Roubuje se na kmínek běžného buku zpravidla ve výšce 1 - 2 m. Nemusíte se bát, za 25 let rozhodně nebudě nijak výrazně velký. Že by se dorostl 30 m podle mne vůbec nehrozí. Měl jsem možnost pozorovat několik exemplářů asi po dobu 5 let a jejich nárůst za tuto dobu byl minimální. Jsou ještě jiné červenolisté kultivary buku lesního např. Purple Fountain nebo Black Swan - ty však skutečně narůstají do větších rozměrů. Jinak doporučuju umístit ho tak, aby nebyl ve stínu - tam se mu totiž nevybarvují listy tak výrazně červeně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.39 (?), 27.10.2009 20:55

Díky za informace, s umístěním čevenolistých buků na slunce jsem obeznámen, mám mj. dawyck purple, rohani minaret, 2 normální obelisky i purpureu nanu. Láká mne ještě purple fountain, pry to ale s tím vzrůstem nebude tak horké, co jsem vygoogloval tak 6 m výšky a 2- 3 m šířky ale asi ho nikdo pořádně nezná, tak ty odhady budou asi opravdu od pasu, ale rád se nechám poučit. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.155 (?), 16.11.2009 8:07

Jak velký dorůstá Purple Fountain nevím, viděl jsem ho už několikrát a vždy měl výšku 3 - 4 m. K vidění je např. v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Proti kultivaru Purpurea Pendula je však rozhodně větší. Na běžnou zahradu bych si ho asi nedával, zatímco Purpureu Pendulu ano. Ale pokud už tam máte Dawyck Purple, Rohan Minaret a Obelisk tak Purple Fountain určitě nad tyhle kultivary velikostí vynikat nebude. Jinak doporučuju kultivar Tortuosa Purpurea je to kultivar převislého vzrůstu, který roste spíše do šířky. Ten asi nevyroste výš jak 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.39 (?), 16.11.2009 23:14

Díky za informace, všechny názory a postřehy o vzrůstu vítám. Ze školek v Litomyšli jsem si dovez fagus sylvatica londal kribbebuk (původ tohoto buku je snad v Dánsku), což by měla být víceméně tortuosa se zeleným listem. Nicméně i tyto buky se občas rozrostou a jsou poměrně vzrůstné, šířka tak 10 -12 m a výška cca 10 m. Na našem trhu jsou čas od času taky i Vámi zmiňované buky z produkce německé školky z Bad Zwischenahn, ty by opravdu měly být snad o něco menší. Díky za názory. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 73.1 (?), 25.5.2010 15:00

U nás v zahradních školkách mají buk pendulu, ale není červenolistá. Stáří buku cca 80let výška cca 30metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.38 (?), 1.7.2011 15:09

Dobrý den,

včera jsem zakoupila Fagus sylvatica purpurea pendula na velmi nízkém kmínku, cca 50cm. Zajímá mne, poroste ještě do výšky a jak bude asi široký. Původně jsem ho chtěla zapojit do rozvolněného smíšeného záhonu, ovšem nebyl jsem schopna se dopátrat rozměrů. Děkuji Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 1.7.2011 16:38
50 cm je dost nízko.Nevynikne jeho převislá forma.Osobně bych postuným vyvazováním ke kolíku vypěstoval vyšší kmínek.Jinak na zahradě máme tento buk asi šestnáct let.Před jedenácti lety jsme jej však přesazovali na jiné místo.Je vysoký asi 150 cm, koruna má šířku cca 80-100cm.Je však jednou ročně na tuto šířku řezaný.Buk má výhodu v tom, že snáší každoroční řez a dá se udržet v žádaných rozměrech velmi dlouho.Viděl jsem obyčejný semenáč buku po cca 25-ti letech udržovaný řezem stejných rozměrů jako naše pendula.Vypadal nádherně.Jako nějaký zvláštní zakrslý kultivar.Kdyby se neřezal, za tu dobu by byl vyšší jak chalupa.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.38 (?), 1.7.2011 21:07

Děkuji za odpověď. Takže když ho vyvážu např. do 1m tak už výše neporoste? Jen do šířky? O kolik každoročně zakracujete? K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.34 (?), 30.5.2013 13:54

Dobrý den, tento týden jsem si buk také koupila.Jedná se o převislý kultivar.Má prozatím pouze dvě větvičky, chtěla bych se zeptat, zda ho mohu stříhat, kdy je to nejvhodnější, aby mu zhoustla koruna a jak rychle tento druh roste?

Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika