Dub mi pokaždé uschne



Stránky: 1,  2   
host - 2.194 (?) 
28.5.2012 16:28, zobrazeno: 9990x

Dobrý den, už třikrát se mi stalo, že jsem na podzim zasadil dub (přinesený z lesa, asi tak 1 až 3 letý), na jaře pěkně nasadil poupata a rozvinul listy, ale v květnu začal chřadnout a koncem léta bylo po něm. Ten minulý doubek jsem potom rozřezal (průměr kmenu tak 1 až 1,5 cm) a našel jsem v něm drobné broučky, kteří tam měli chodbičky. Jedná se pořád o stejné místo, kde jsem před lety vylámal asi 100 litrovou jámu, tu jsem zavezl před 4 - 5 lety zahradní hlínou a nehotovým kompostem. Místo je hodně skalnaté, ale rostou tam náletové stromy a keře. O stromek jsem pečoval, občas zalíval, ale nepřelíval. Včera jsem vytáhl ten poslední, evidentně už byl v posledním tažení, ty breberky jsem ještě neviděl, ale náznaky tam už byly. Víte někdo co to mohlo být? Mám to ještě zkoušet s dubem anebo mám zvolit jiný druh?

Dík, Milan

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.23 (?), 28.5.2012 23:36

Tak tam zkuste na podzim vysadit několik žaludů (raději třeba deset, než jen dva). Pokud vyrostou budou na místě dokolnale zakořenělé a jen tak něco je neohrozí. A z těch, co vyrostou ponecháte jen třeba tři až pět nejlepších a ostatní vytrháte. Postupně z těch ponechaných necháte jen jeden nejlepší... Když už jste se o přesazení pokoušel několikrát (neúspěšně), tak jistě vydržíte čekat než ze žaludů naroste stromek, strom...

Při psaní rady jsem si vzpomněl na knížku: Jean Giono: Muž, který sázel stromy. Hodně pěkný příběh, knížka, animovaný film.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.98 (?), 29.5.2012 16:35

To je rozumná rada. Ovšem pouze v případě, že na pozemku nejsou myši, hryzci či hraboši.Jinak už na jaře moc zasazených žaludů nenajdete. Vyzkoušeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 29.5.2012 18:29

Dobrý večer. Já se taky přikláním k zasazení žaludů, ale dal bych je do drátěného králíčího pletiva. Vytvořil bych drátěnou krabičku a semena je třeba do této krabice doslova uzavřít a drátkem zašít dno i víčko. Potom si můžete být jist, že stromy porostou. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.162 (?), 8.7.2012 22:20

Nejlepší dub je ten, který si vypěstujete ze žaludu. není třeba ho dávat hned od země. Stačí pěkný velký květináč a na zahradě ho dát na chráněné místo. Takto jsme vypěstovali už jeden dub, nyní 2 a půl metru vysoký a další dva máme v nádobě a jsou už taky velké - asi 30 cm. Někdy se dá nalézt i naklíčený žalud, jak si ho sojka někde zahrabala...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 163.195 (?), 12.7.2012 11:18

jak dlouho dubu trvalo, než vyrostl do 2 a půl metru? dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.162 (?), 15.7.2012 14:40

 vysazován byl jako maličký naklíčený žalud - malinká sazenička asi 20 cm do nádoby, tam byl 2 roky a jako půlmetrový byl vysazen na současné místo - je to 5 let. Toto je jeho loňská fotka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.17 (?), 2.11.2012 0:21

Dobrý den,

mám podobný problém s mladým dubem, vyrostl mi v květináči letos na jaře a od léta má problémy s usycháním a škůdci. Mám pocit, že jde o dub zimní, ale neověřovala jsem si to. Můžete poradit, jak jste se o dub starali, zvláště přes zimu?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.102 (?), 4.2.2013 18:14

Dá se říci, že jsme se o něj vůbec nestarali. Dokonce dokud byl v květináči, tak jsme ho na zimu jen zašoupli mezi vřesy, aby na něj tolik nefoukalo... ale on byl stejně celou zimu pod sněhem. Běžně u nás (na rozdíl od letošní zimy) je na zahradě nejmíň půl metru sněhu. Na jaře jsme mu občas částečně pomohli shodit uschlé listy z loňska a dost. Nehnojíme, nezaléváme, prostě roste v trávníku vedle zahradní chatky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.111 (?), 25.11.2023 18:03

Dobrý den a mohu se zeptat - přes zimu jste ho nechávali normálně v tom květináči venku?

Možná stupidní otázka, ale mám taky malý dub a teď váhám, jestli to venku "už dá", vím, že se píše, že se má postupně zvykat, tak si právě nejsem jistá..

Děkuji :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika