Co s pyramidálními topoly - kácet, ořezat nebo nechat?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 109.100 (?) 
27.11.2008 18:30, zobrazeno: 33741x

Zajímal by mě názor nějakého arboristy - odborníka, co udělat se třemi kusy pyramidálních topolů v obci. Původně alej stromů, v dolní části zůstal jeden strom v horní části dva topoly. Jedná se o pyramidální hybridní topoly cv. Italica. Odhadované stáří topolů 40 – 50 let, odhadovaná výška 30-35 m. Topoly nevykazují při venkovním prozkoumání známky špatného stavu, zají se být relativně stabilní. V koruně jsou patrné uschlé větve, u dvou topolů byly v dolní části preventivě odřezány některé dolní větve, aby neohrožovaly blízký elektrovod.

Topoly by moly při silném větru ohrozit svým pádem okolí (rodinné domky, zahrádky). Co s nimi? Tyto topoly, jak jsem někde viděl, docela dobře snáší radikální ořez. Není ale rovnou lepší je skácet a nahradit výsadbami?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 109.100 (?), 27.11.2008 18:34

Ještě fotografie.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 97.194 (?), 27.11.2008 18:38

Pár podobných případů jsem už řešil. Můj názor je vykácet bez milosti. Jsou to krátkověké dřeviny. Zkuste si od lesáků vypůjčit Presslerův vrták a podívejte se na vzorek, který tím získáte. Vzpomínáte na to, jak asi před dvěma lety zabil stejný, ale menší strom dva mladé bratry v autě? A jenom proto, že obec nebyl ochotná rozhodnout o kácení. Opakuji znovu, dolů s nima. Stanislaw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 27.11.2008 19:47

Moje obec nechala podobné topoly vykácet. Právě z důvodů bezpečnosti. A když jsem teď juknul na internet, je topolové dřevo nejměkčí a nejřidší.
Souhlasím s panem Stanislawem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 28.11.2008 17:04

Mám též stejný názor, skácet všechny.Prosychání bude pokračovat a ze stromů začnou padat suché větve, pokud už nepadají, při větru se může strom zlomit.Učitelka na sadovnictví říkala, že tyto stromy vydrží na stanovišti 30 let a pak je nutné kvůli bezbečnosti vykácet.Dobré je zkombinovat topoly s pomaleji rostoucími, ale dlouhověkkými stromy.Po 30 letech se topoly vykácí a zbydou vzrostlejší stromy, které nikoho neohrožují.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.2 (?), 29.11.2008 16:14

Podivejte se, když je necháte, můžou na někoho spadnout. Když je seříznete bude do nich pršet a jejich zdravotní stav se ještě zhorší. Raději vysaďte trvalejší stromy. Do veřejné zeleně se hodí javory mleč a klen, kaštanovník setý, dub letní a lípy srdčitá a velkolistá. Ale samozřejmě nebezpečí pádu ve větru hrozí i těmto stromům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 111.224 (?), 29.11.2008 19:00
Čekal jsem, že se zvednou hlasy "zelených", ale všechny příspěvky doporučují razantní řešení. Děkuji za všechny názory, pomoly mi v rozhodování. Honza.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.10 (?), 30.11.2008 22:04
Jenom připomenu, že musíte mít souhlas místně příslušného odboru životního prostředí. Pokud tam jsou rozumní, souhlas vydají - 50 let starý topol je opravdu za zenitem. Ale pravděpodobně nařídí nějakou náhradní výsadbu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 1.12.2008 0:06

Člověče, vy jste zajímavý případ 223.2. V jednom vlákně křičíte o nepůvodních dřevinách, zavlékání dřevin a ničení tím biotopu a zde jste pro pokácení stromů, určených k narušování přízemních vzdušných proudů, rozbíjení tlakových vln a to bez konkrétní znalosti místních poměrů, stavu dřeviny a dalších potřebných údajů! Z fotek není téměř nic jasné a stav stromů, zavětvení, tvar a stav koruny, či korun, nenapovídá nic o problémech. Odsychání větví je přirozené, zavětvení dokonce svědčí o dobré vitalitě. To, že v jejich blízkosti je nadzemní vedení el. energie, není jejich vina. Že je vedle nich komunikace také ne a zástavba obytných budov už vůbec ne, ten kdo to vše povolil, je příčinou obav a nikoli stromy! Skutečně nejrozumější je provést sondu přírůstkovým vrtákem a podrobně prohlédnout koruny! Prořez nic neřeší a naopak může vést k narušení korun a kmenů a zapříčinit jejich rozpad. V tomto případě, kdy nejsou tyto údaje známy, nedá se přirovnávat k případu z období Kyrilla, kde bylo dobře známo jaký je stav stromů! Odborný znalecký posudek je jedinou cestou pro správné rozhodnutí, to odsud z netu nikdo nemůže rozhodnout. Souhlasím však s názorem - po více jak 30 letech věku vykácet.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 131.51 (?), 1.12.2008 2:49
U nás takové vzrostlé topoly radikálně ořezali a během 5 let topoly chytily houbu a začaly se rozlamovat. Na druhé straně znám staré pyramidální topoly vysazované v 50 letech a stále zdravé. Pokud tedy výškou překážejí, vidím jako nejlepší řešení řízky rozmnožit, zasadit vedle a staré topoly skácet.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika