Co je to za strom/keř?



Stránky: 1,  2   
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 142.13 (?) 
22.8.2013 8:56, zobrazeno: 10351x

V zámecké zahradě v Hluboké nad Vltavou jsem sebrala ze země suchý pukavý plod nějakého stromku či keře. Má tvar hrušky, tmavě hnědou barvu a uvnitř zbývalo jedno poměrně velké semínko, ale původně jich byl plod asi plný. Semeno jsem doma zasadila a asi za týden pustilo kořínek, jako když klíčí fazole nebo hrách. Neví někdo název? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 49.39 (?), 22.8.2013 10:30

Zkuste to trochu víc popsat. Jak velký je ten plod, jak velké semeno...

Jaký byl ten strom/keř: listí jednoducjé či složené atd.atd.

Mám tedy jeden možný tip: slaník stříbrný, ale je to střelba od boku.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 142.13 (?), 22.8.2013 13:08

Ne, podle fotek to není ono. Lusk se semeny je plochý, má tvar hrušky, i stopka, na které drží na větvi, je silná jako u hrušky. Semena jsou také tmavě hnědá, velká asi jako větší fazole, tak 1,5 cm na délku. Rostlina byla spíš keř, vysoká cca 2,5 - 3 metry, listy měla jednoduché a docela velké a protáhlé, matně tmavě zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.15 (?), 22.8.2013 13:32

Něco takového?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.39 (?), 22.8.2013 14:12

Zajímavé. Takový plod jsem ještě neviděl.

Že by australská dřevina rostla v parku na Hluboké?

To je mi tedy záhadou.

A ještě tedy přidám jeden tip: nahovětvec.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 232.88 (?), 22.8.2013 21:51

Teď jsem se k základnímu dotazu a upřesnění vrátil.

Ani můj druhý tip to samozřejmě nebude: nahovětvec nemá jednoduché listy, ale dvakrát sudozpeřené a je to velký strom.

Tak co to může být?

Jednoduché listy v podstatě vylučují celou čeleď bobovitých (vikvovitých), ale "lusk" a "fazolovité" semeno by pro ně hrály. Co může odpovídat tazatelčině popisu? Co má takhle velká semena? Moc takových druhů nejspíš není, ale o to je to větší záhada.

Můžete sem dát alespoň foto semenáčku, pokud nemáte foto celého keře anebo alespoň celé té "hrušky"?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.13 (?), 23.8.2013 9:36

Ano, foto sem odpoledne dám. Je to dost podobné té fotce, kterou tady dali příspěvek nad vámi. Akorát je ten lusk úplně hladký a má uprostřed projmutý tvar - opravdu jako hruška. Ale je to už hodně podobné, ne-li stejné, když si řekneme, že každý lusk může být trochu jiný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.13 (?), 23.8.2013 9:38

Ale jen jestli z toho nedělám zase moc velkou záhadu :) Třeba to pak poznáte hned, třeba jsem se špatně podívala na listy atd. :)

Petra P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 99.2 (?), 25.8.2013 19:02

Tady je fotka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.71 (?), 25.8.2013 20:49

Ještě prosím foto vyklíčené rostlinky. Děkuji.

A velikost lusku - délka, šířka...

Byl lusk i původně takhle svraskalý, anebo - ve větší, přirozené vlhkosti  - byl spíše hladšího povrchu?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika