cesmína



Stránky: 1,  2   
host - 229.105 (?) 
5.12.2006 16:10, zobrazeno: 41222x

Prosím, jak se pěstuje cesmína. Které stanoviště má ráda ? Můžu si ji namnožit řízkováním a kdy ? Díky M

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 70.254 (?), 10.1.2007 22:40
Cesmíny mají několik vyhraněných nároků, které je potřeba dodržet, chcete-li dosáhnout kýženého pěstitelského úspěchu. Odolnost jednotlivých druhů a kultivarů je značně odlišná. Zelenolisté kultivary jsou odolnější než vícebarevné kultivary, jež jsou paradoxně krásnější. Tím však nechci snižovat sadovnickou hodnotu zelenolistých cesmín. Vícebarevné kultivary mají raději polostín, zelenolisté snesou i slunce. Vícebarevným odrůdám vybíráme chráněné stanoviště od přímého větru a slunce a to zejména v zimním období. Půda pro cesmíny by měla být bohatá na živinyi obsah humusu, může být hlinitá i písčitá, v každém případě dobře propustná, mírně vlhká. Nesnáší trvalé zamokření. PH půdy je nejlepší mírně kyselá až neutrální.
Nemusíte se bát přidat k vysazovaným rostlinám rašelinu, nic tím nezkazíte.
Cesmínám také vyhovuje i vyšší vzdušná vlhkost, tzn. že lépe budou prospívat pod vyššími stromy, nebo v trávníkové ploše ve společnosti jiných keřů, než poblíž zdí a zpevněných ploch. Pokud se chcete těšit z nádherných červených plodů, nestačí zakoupit pouze jednu rostlinu, ale minimálně dvě a to jednu samčí a jednu samičí kvůli opylení. Pokud nemáte mnoho místa na pěstování vícero keřů cesmíny, je několik samosprašných odrůd, které nasadí plody i bez opylovače.
Řez provádějte v případě potřeby a to pozdě na jaře. Stačí odstřihnout tu a tam větev, aby si keř zachoval tvar. Ale je možno ji použít i do živých plotů nebo stříhaných tvarů.
Cesmína se množí buď v květnu, odebráním měkkých řízků nebo polovyzrálých řízků (od pol. června do pol. července).

Mnoho úspěchů přeje Miloslav Amihaesei
zahradník
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.37 (?), 30.1.2007 20:53
Dobrý den, již několikrát jsem si četla rady pro pěstování cesmíny. Zapomněla jsem ale na to nejdůležitější. Poděkovat vám za radu. Omlouvám se a moc vám děkuji. Mám budoucí nádhernou zahrádku. Zatím je to bývalá louka za chalupou, Málá jako dlaň. Možná 400 m. Chtěla bych z ní mít kouzelnou zahradu no a tak bych tam chtěla mít spoustu keřů a trvalek a letniček a nemůžu se dočkat jara. Vybírám, listuji v knihách a čtu si informace o všem co bych tam chtěla mít. No a ta cesmína se mi také líbí......Myslíte si, že bych třeba některé dotazy mohla mít přímo na vás ? Psal jste, že jste zahradník. Můžete mi napsat kde ? Zatím Díky Milena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.15 (?), 17.5.2007 16:19

Ráda bych se zeptala jak rychle cesmína roste a do jaké velikosti je schopná dorůst.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.16 (?), 18.10.2007 11:35

Dobrý den,

dočetla jsem se, že cesmína je nesmírně zdravá. Má se pít pravidelně čaj z cesmíny, ale bohužel, jsem se nikde nedočetla, jak ho připravit a v jakých dávkách ho požívat.

Děkuji.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.35 (?), 18.10.2007 12:20
Nevím do jaké výšky může vyrůst, ale viděla jsem asi 2,5 m vysokou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.3 (?), 18.10.2007 14:09
Ilex paraguariensis / cesmína paraguayská
Používaná část: Lis (Mate folium).
Významné obsahové látky: Alkaloidy (až 2 % kofeinu), flavonoidy, třísloviny (až 16 %), terpenoidy.
Hlavní použití: Je uváděno, že droga vykazuje stimulující účinek na centrální nervovou soustavu, působí proti depresím, je také močopudným a mírně bolest tlumícím prostředkem..
Tradičně je list maté používán při bolesti hlavy duševního původu doprovázené únavou, depresích a revmatických bolestech.
Kontraindikace:
Nejsou uváděny. Lze soudit, že není vhodné drogu užívat u těch pacientů, kteří mají kontraindikován kofein (vysoký krevní tlak, srdeční poruchy).
Nežádoucí účinky:
Vysoké dávky mohou způsobit nespavost, pocit úzkosti, třes a bušení srdce.
Interakce:
Nejsou popisovány.
Obvyklá dávka:
Sušené listy 2-4 g jako nálev třikrát denně. Tekutý extrakt (1:1 ve 25% alkoholu) 2-4 ml třikrát denně.
Upozornění:
List maté je běžně konzumován jako nápoj, obsahuje méně tříslovin než čínský čaj.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.3 (?), 18.10.2007 14:18
Např. Ilex verticillata (cesmína přeslenitá) dorůstá 3 m, bohatě plodí, vyžaduje slunce. Ilex aquifolium (obecná) dorůstá v příznivých podmínkách až 5 m, vyžaduje polostín. Ilex crenata (vroubkovaná), dorůstá 2 m, plody jsou černé. Atakdále....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.16 (?), 18.10.2007 16:50
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Hezký den Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 207.92 (?), 18.10.2007 19:48

Ve výjimečně dobrých místech anebo ve výjimečném stáří mohou být ještě podstatně větší: na Zbraslavi znám u prvorepublikové (?) vily cca 6-8 m vysokou; v trojské botanické zahradě jsem nyní v létě viděl několik nejméně stejně vysokých exemplářů - v létě o sobotách a nedělích byla otevřena i dosud nepřístupná část v horní části zahrady, tam, jak je horní parkoviště - a hned nedaleko v lese tyto cesmíny rostou - to jsem koukal; ale úplně největší kousek jsem u nás viděl v brněnské botanické zahradě (snad lékařské fakulty?): byl to mohutný strom snad 12 m vysoký.

Myslím ale, že ve většině zahrádek se těchto rozměrů nedočkáme a tak je klidně sázejte a sázejte: jsou opravdu pěkné.

A mimochodem - pokud se nepletu, tak výše zmíněná Ilex verticillata - cesmína přeslenitá - je opadavá (ale zatím jsem se s ní bohužel v prodeji nikde nesetkal).

A druhý poznámka k výše uvedeným: cesmína paraguajská u nás jistě nepřežije a tak nelze, než se spolehnout na pití kupovaného maté (anebo si pro něj zajet do jižní Ameriky).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika