Červenolistý javor



Stránky: 1,  2   
host - 119.163 (?) 
1.9.2014 11:10, zobrazeno: 18412x

Dobrý den,

poraďte mi prosím. Loni na podzim jsem nechal na zahradě vysadit dva velké cca 4 m acer platanoides crimson king. Na jaře krásně opukly a mají, teda měly překrásné lity celé léto. Minulý týden jsem odjel na dovolenou a když jsem se vrátil, tak oba dva stromy mají suché listí, jako kdyby je spálil mráz. Jeden je celý zaschlý (už z něj začaly pada lysty) a druhý částečně. Nevím jestli je to přirozený jev (ještě se mi zdá být brzo na to, aby uschly) a nebo se s něma něco stalo. Počasí bylo v normálu (spíše vlhko) Poradíte co s tím a nebo jak jim pomoci??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.95 (?), 1.9.2014 12:46

Fotka by nebyla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.163 (?), 1.9.2014 14:28

Dneska vyfotím a foto zítra přiložím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 1.9.2014 13:46

To celkem odpovídá i našim zkušenostem s výsadbou větších stromu. Bych řekl, že kořeny stromu nejspíš často neodpovídají koruně a kořeny pak neutáhnou výživu velké koruny.  Máme červenolistý javor, který jsme před čtyřmi roky vysadlili jako 3-4 metrový. Prvý rok stromek obrazil po celé koruně. Druhý rok vyrašil dost bídné listy a část korunky proschla. Třetí rok vyrostly hezké velké listy a teprve letos, tedy čtvrtým rokem, měl stromek nějaké přírůstky. Podobné zkušenosti máme i s jinými stromky podobné velikosti : bříza, jinan, jeřáb, lípa...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.163 (?), 1.9.2014 14:29

Takže zatím v žádnem případě nad nimi nelámat hůl. Uvidíme co to udělá příští rok na jaře.

Děkuji za Váš příspěvek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 1.9.2014 17:43

Mám tento javor doma 4 roky, ale sázel jsem ho jako dvoumetrový strom. Ještě listy má, ale některé stromy už listy shazují, protože je letos v srpnu zima jako v říjnu, tak se nedivte a počkejte jak bude vypadat příští rok na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.7 (?), 1.9.2014 20:37

Chce to určitě vydržet a javory neodstraňovat!  Před mnoha lety jsem vysadil acer platanoides globosum (javor je to zelený s kulovitou korunou). Když jsem ho v říjnu kupoval, byl v zahradnictví sice na poli, ale měl jutový bal na kořenech. Listy už neměl, ale pupeny byly veliké. Následující 4 roky vždy na jaře pěkně vyyrazil a vše vypadalo nadějně. Koncem května se začala barva listí ztrácet, sesychaly a opadávaly. Byl jsem "rozhodnut", že ho odstraním, což jsem nakonec neudělal. V pátém roce se konečně "usadil" a začal normálně růst. Dnes je z něho krásný strom, který je dominantou vstupní části zahrady u domu. Stromy hold mají své tempo a nám tak trochu ukazují, jak je náš čas uspěchaný. Chce to určitě vydržet a neodstraňovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 119.163 (?), 2.9.2014 7:39

děkuji všem za reakce, uvidíme v příštích letech wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.42 (?), 9.9.2014 9:29

Dobrý deň,

no ja by som si na Vašom mieste ešte preštudovala príspevky na tému: Verticiliové vädnutie, je to ochoreni, ktoré je pre javory veľmi typické a najmä v období vlhka (toto leto). Totižto mne sa na záhrade stalo s javorom to isté, zo dňa na deň som prišla z roboty domov a pol stromu uschnutá a opadané listy...

Aj na tejto stránke sú na to zaujímavé rady... ja práve dnes idem zachraňovať ten môj javor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.7 (?), 9.9.2014 18:48

A můžete uvést, jak ho budete zachraňovat? Verticiliové vadnutí je docela specifické onemocnění, kdy opad listů je vlastně již důsledkem zasažených a nefunkčních částí rostliny. Na řezu větví je vidět hnědé, ucpané cévní svazky. Zasažené částí se zpravidla odstraňují. Nevím určitě vše, ale pokud je rostlina skutečně zasažena "verticiliem", pak moc možností není. Letos je opravdu hodně vody, alespoň tady na severu, ale nemyslím si, že všechny ztráty olistění má na svědomí vericilium.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika