Černá jeřabina



Stránky: 1,  2   
host - 161.168 (?) 
5.10.2009 14:27, zobrazeno: 31916x

Dobrý den.

Zdědili jsme zahradu, na které rostou dva velké keře s černými jeřabinami. Jsou k něčemu dobré? Syrové chutnají snad jen dcerce, kterou spíš podle mě baví ta trpkost a to, jak se jí smějeme, když je pojídá. Je mi ale líto je vyhodit, nebo nechat opadat. děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.10.2009 14:53

Na zdejším fóru je mnoho příspěvků na téma Aronie (černá jeřabina). Já ji míchám s jablky při výrobě moštu, velmi dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.166 (?), 5.10.2009 17:39

Vařím z ní šťávu, chutná nám víc než malinovka. Také se dá zavařit jako brusinky. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 14.10.2009 22:50

Černý jeřáb či Aronie je ve zdravé výživě velice populární. Plody obsahují množství vitamínů C, P, PP a B, karoten a rutin. Působí proti žaludečním vředům a vysokému tlaku krve. Je jen problém jakým způsobem je konzumovat. Receptů však najdete množství. Na podzim stromky působí okrasně svými žlutočervenými listy. Često stromky napadají ptáci, takže soutěžíme kdo dřív sklidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 15.10.2009 1:07

Jo. Díky lifestylovým časopisům nám letos u plotu sklidili aronií víc frikulíni ve středním věku než ptáci. Byl bych raději, kdyby to bylo naopak - ptáci nelámou větve a člověk jim snadno odpustí, že lezou tam, kde je soukromo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.190 (?), 15.10.2009 7:08

Prosím hosta 174.166. jak z aronie vaří šťávu. děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.166 (?), 15.10.2009 7:36

Plody otrhám z třapin a rozmixuju (pokud mám zrovna místo v mrazáku, nechám je předtím zmrazit, po rozmrznutí změknou a mixování je snadnější). Na 3 l ovoce dám 1a půl litru vody a 4 deka kys. cirtonové (nebo tak nějak, sypu to odhadem) a nechám 24 h stát. Druhý den přecedím (nechám překapat) přes hadr. Na 1l šťávy dávám 1kg cukru. Vařím 5 - 10 minut, než se sebere pěna. Plním horké do lahví se šroubovacím uzávěrem, lahev hned položím a nechám do úplného vychladnutí. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.190 (?), 15.10.2009 8:32

Děkuji za recept.Takto to děláme s červeným a černým rybízem již několik let ke spokojenosti, ale že takto jde i černá jeřabina-aronie, by mne nenapadlo.Postup s rozmixováním je dobrý nápad, protože plody jsou tvrdší, než rybíz. Rybíz ještě s tou vodou pošťoucháme šťuchadlem na brambory, aby pustil víc šťávy a pak se uleží těch 24hod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.166 (?), 15.10.2009 8:47

Tak to se zeptám zase já vás, šťávu z rybízu jsem přestala dělat, protože vždycky některá zrosolovatěla. Dokonce i ze stejné várky byly některé láhve v pořádku a v jiných šťáva zhoustla, takže se mi nepodařilo pochopit, kde dělám chybu. Máte nějaký trik, aby se šťáva povedla? Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.246 (?), 1.11.2009 23:41

Šťávu lze dělat za studena - nerosolovatí. Na 1 litr dát 1 kg cukru a míchat - cca 3 hodiny. Nemusí se míchat v jednom kuse, ale cukr se musí dokonale rozpustit a nesmí se usazovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika