Caryopteris - velikost keře



host - 240.105 (?) 
30.9.2015 18:10, zobrazeno: 3020x

Zdravím.

Před pár lety jsem dostala od kolegyně Caryoptereis, roste hezky kompaktně, větvičky drží směrem nahoru, hojně kvete tmavě modrými květy. Taková květy obsypaná koule. Jméno neznám.

Chtěla jsem další, manžel mi ze zahradnicví přivezl, ale jsou proti tomu původnímu nějaké hodně jemné, řídce olistěné, rozkladité. A není to jen mládím. Poradíte, jaké velikosti se tak běžně dorostou, ať vím, s čím mám počítat? Případně zkusíte tipnout, jak by se mohl jmenovat ten původní, abych si ho mohla sehnat? Do záhonu by se mi hodil víc ten kompaktní.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 243.114 (?), 30.9.2015 18:30
V rozumné velikosti se udržuje každoročním hlubokým řezem na jaře. Pokud chcete namnožit původní, lze v červnu řízkovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 30.9.2015 21:18

Velikost záleží i na zemině a hnojení. Zatím jsem u nás nějvětší viděla cca šířky i výšky 80cm. Kultivar nevím, byl to klasický se šedozeleným listem. Worcester Gold je o něco málo menší, pestrolistý (jméno kultivaru nevím) také. Ono těch kultivarů je strašně moc, liší se jak barvou listu, tak sytostí modře květů.

Jen pozor, nejsou příliš dlouhověké, po několika letech je dobré namnožit si nové keře.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.160 (?), 30.9.2015 21:30

"Standardmí velikost keřů ořechokřídlece bývá okolo (1) - 1,5 m v průměru (šířka) a cca 0,75 - (1) m na výšku. I při každoročním jarním sestřižení nízko nad zemí zpravidla do těchto rozměrů do podzima dorostou.

O něco kompaktnější kultivary taky existují.

Velký přehled odrůd ořechokřídlece klandonského je třeba zde.

Ani jsem netušil, že jich je tolik; u nás jsem se setkal asi tak s pěti odrůdami (ale nevyznám se v nich)..

O úroveń výš jsou další druhy ořechokřídleců. (Některé asi pro naše klima nevhodné; nestudoval jsem to podrobně.)

Odkaz si prostudujte a třeba se - s jistou pravděpodobností - dopídíte i jména odrůdy Vašeho původního keříku.

A jak je psáno už výše - vcelku snadno se dá množit řízkováním (případně i výsevem, ale to může mít různorodý výsledek).

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika