Teplo skleníku



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?)
16.1.2017 8:14

Ano, přesně tak to je. Když bylo vloni na jaře těch několik mrazivých nocí, pomrzly mi rostliny právě asi od 10cm výš, takže pak ještě následně dole obrašily. Tedy u země bylo teplo. Stejně tak sazenice rajčat, které byly na polici u stropu, nezmrzly.

Uvažoval jsem nad stejným řešením, tj. přetáhnout na noc nad zemí fólii nebo netkanku. Nicméně mi to přišlo zbytečně pracné - musel bych ještě tvořit nějakou konstrukci, na které by to leželo, aby se nedotýkala rostlin - tam by totiž namrzaly. Tak jsem jednoduše pořídil ten ventilátor a kdyby náhodou byla takto mrazivá noc, zapnu jej. Na jednu dvě noci, funguje přerušovaně a vyhřívá na nastavenou teplotu, takže spotřebu skutečně není nutno řešit, jak tady kdosi strašil. A je to bezpracné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 15.1.2017 23:22

Tak nejspíš chcete zasít letničky, které by ve volné půdě při předpěstování mohly zmrznout. Já už leta ve skleníku předpěstovávám stovky rostlin afrikánů, cinií a aster a v případě, že hrozí mrazíky, přehodím přes výsev staré prostěradlo nebo netkanou textilii, případně i více vrstev. Snažit se ohřát vzduch ve skleníku s jednoduchými skly a velkými tepelnými ztrátami, zvlášť, když teplo se drží nahoře a chlad u země, mi připadne nehospodárné a mnohem smysluplnější je udržet teplo přes den prohřáté půdy u rostlin překrytím nějakým lehce dostupným textilním izolantem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 16.1.2017 8:14

Ano, přesně tak to je. Když bylo vloni na jaře těch několik mrazivých nocí, pomrzly mi rostliny právě asi od 10cm výš, takže pak ještě následně dole obrašily. Tedy u země bylo teplo. Stejně tak sazenice rajčat, které byly na polici u stropu, nezmrzly.

Uvažoval jsem nad stejným řešením, tj. přetáhnout na noc nad zemí fólii nebo netkanku. Nicméně mi to přišlo zbytečně pracné - musel bych ještě tvořit nějakou konstrukci, na které by to leželo, aby se nedotýkala rostlin - tam by totiž namrzaly. Tak jsem jednoduše pořídil ten ventilátor a kdyby náhodou byla takto mrazivá noc, zapnu jej. Na jednu dvě noci, funguje přerušovaně a vyhřívá na nastavenou teplotu, takže spotřebu skutečně není nutno řešit, jak tady kdosi strašil. A je to bezpracné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 45.254 (?), 16.1.2017 13:02

Někde jsem četl, že je dobré dát do skleníku Pet lahve s vodou, která se obarví tuší do černa, sluníčko vodu nahřeje a ta v noci předává teplo do prostoru.

Ale nemám to vyzkoušené (nemám skleník).

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.64 (?), 16.1.2017 13:42

Ano, ale nebude ta studená (zmrzlá)  voda zase při dalším denním nahřívání tu teplotu snižovat. Tohle má smysl v létě, když potřebujete utlumit kolísání teploty (ve dne chladí, v noci hřeje). Rozumné je zmíněné využití tepla půdy dodatečným zakrytím. Já mám dobré zkušenostu s petrolejkou, není problém, aby hořely celou noc. V mrazech s nimi úspěšně vytápím i záchod na horské rekreační chalupě, jedna stačí, aby nezamrzl.

Měl jsem skleník u zdi domu, zeď byla tmavá a sloužila jako akumulátor tepla. Dokonce i zevnitř byla zeď na omak teplejší než ostatní obvodové zdi. Teď jsem dům zateplil, skleník zrušil a postavil jej samostatný a již to není ono. Sice mám uličku asi 1 m pod úrovní záhonů, ale dnes bych to ale stavěl tak, aby byl pod záhony prostor (jakoby byl záhon na stole).  Nebyl by problém s hlodavci, byl by úložný prostor, snadnější výměna substrátu a lepší možnost dodatečného vytápění. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 116.149 (?), 17.1.2017 21:46

tak vám všem děkuji za vaše názory a zkušenosti, pokud jsem dobře pochopila, tak pokud bych semena vysela do truhlílku a truhlík dávala do skleníiku někam výš - na polici, tak by tam bylo o něco větší teplo? a s tou potrolejkou je to ai to samé jako se svíčkou? jednou mi známá říkala, že dala do skleníku na noc svíčky a že sazenice zčernaly, že snad svíčka spaluje kysličník, takže nevím.Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 160.50 (?), 18.1.2017 9:29

Predne: zadna svicka nikdy nespaluje zadny kyslicnik! Plamen svicky spotrebovava cast kysliku ve skleniku a produkuje male mnozstvi tepla, sazi, vodni pary, kyslicniku uhliciteho apod. Sklenik nikdy plne netesni a koncentrace kysliku tam vyrazne neklesa. Snizena koncentrace kysliku a zvysena koncentrace kyslicniku uhliciteho rostlinam nevadi. Takze myslim, ze zcernale rostliny vlivem spalovani kyslicniku svickou je stejne “sci – fi” jako praskly kmen vlivem jeho natirani vapnem.
Pokud tam skutecne byly cerne rostliny, byly to asi zmrzle rostliny, ktere mrazem cernaji. Je to vsak jen muj nazor. Nikdo jsme je nevideli.
Миммо

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.1.2017 10:08

Řeší se tu svíčky, petrolejky, police, truhlíky, fólie, ale vše z toho něco stojí... samozřejmě můžete zkusit čarovat různými způsoby, třeba to bude fungovat, třeba ne, to vám dopředu nikdo nezaručí. Záleží na mraze, větru, těstnosti skleníku, pěstovaných roslinách atd. Všechno to ale stejně znamená nějaké náklady, tak nerozumím tomu, proč se bráníte teplovzdušnému ventilátoru za 300,-, který je jistota - semena můžete vysít přímo do země, ventilátor je sichr pro případ hodně mrazivé noci, kdyby nějaká náhodou v dubnu nastala, a odpadají vám veškeré náklady a práce se vším ostatním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pavel s - (24) - 45.22 (?), 21.1.2017 23:13

Mám horší zkušenost: Nemaje ventilátor, použil jsem horkovzdušnou pistoli (podloženou kusem plechu) a spínačky. Ráno pistole na vyhození, zkondenzovaná voda vyzkratovala topnou spirálu, na drátcích zůstaly krásné perličky roztaveného kovu... Je u ventilátoru jistota, že to nemůže dopadnout stejně? Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 22.1.2017 8:38

Jistota asi není. Podstatné ale je, že do skleníku se musí přivést elektřtina, což může být obtížné. K regulaci pokud ji nemá přímo ten ventilátor se dá použít zásuvkový termostat, třeba Conrad. Je poměrně přesný a citlivý, čidlo je vlhkuvzdorné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.1.2017 8:58

Temperuji několik krytů na zahradě po celou zimu. Mělo by to být topidlo určené k trvalému provozu. Může to být i olejový radiátor, který hřeje ještě dlouho po vypnutí.

Nejsou vhodná plastová topítka za cca 300,-Kč, tam opravdu jistota není (je nutný častý dohled). Pro větší prostory (skleníky) je nejvhodnější "pracovní topidlo 2000W".  Solidní kovové provedení za cca 800,-Kč.

Většina těchto zařízení je sice vybavena termostatem, ale pro přesné spínání je vhodnější použít výše zmíněný zásuvkový termostat s externím čidlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika