Rozluštím záhadu se jménem rostliny?



Stránky: 1,  2,  3   
Romisek - (20) - 39.51 (?) 
18.11.2008 18:06, zobrazeno: 40768x

Ahoj všem zahradníkům i nezahradníkům...

Měl bych takový dotaz ohledně jedné rostliny. Fotografii bohužel nemám, nikde jsem už tu rostlinu neviděl...

Když jsem byl škoních let, moje babička měla na zahrádce jakýsi "plevel", který nazývala "Antikrt". Údajně měly krtkům smrdět kořeny této rostliny a neměl být na onom místě jejich výskyt.

Popis: Je to jednoletka, celá tmavě červená a vyrůstala do cca 2m. Stonek též červený a od spodu jakoby dřevnatěl.Co se týká větvení, tak to nebylo moc hojné, spíše rostlina rostla vzhůru. Na konci léta usychala a ztratila barvu do světle hněda (jako suché listí). Po té se vyseměnila hojný počtem semen, která byla taková "penízkovitá" a příští rok všude okolo vyrostla další spousta tmavě červených rostlinek... ale už tem není, protože zahrádka zarostla... Na netu jsem ji podle fotky nenašel

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 77.34 (?), 18.11.2008 18:32

Tu Vaši rostlinu neznám ani jsem o ni neslyšela. Údajně hlodavcům "smrdí" řebčík královský-fritillaria, hlavně myším, tak krtkům možná taky. Je to cibulovina, zkušenost s ní nemám, letos jsem ji s podzimem vysadila. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 18.11.2008 18:44

Nám se na zahradě občas objeví také rostlina, která údajně odpuzuje hlodavce, patří mezi pryžcovité, listy má čárkovité pravidelně uspořádané do křížku.Kvete druhým rokem.Dorůstá asi 30 cm.O rostlině,,antikrt"jsem ještě nic neslyšel a neznám takou to rostlinu, o které píšete.Poptám se babiček a pokud něco zjistím, napíši to sem.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Romisek - (20) - 39.51 (?), 18.11.2008 18:53

Děkuji, babičky mívají kolikrát takové záludné názvy, že je pak problém se bez fotografie dopátrat, co vůbec znamená ...Kdybyste něco zjistil, budu rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Romisek - (20) - 39.51 (?), 18.11.2008 18:48

Ano, tu znám.Tato nemá cibulku a kořeny má směem dolů, co si pamatuji.Je moc škoda, že nemám ani fotku, třeba by to více pomohlo. Já už nevím, jak ji přiblížit. Já ji vidím, jak vypadala a i podle obrázku bych ji okamžitě poznal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.10 (?), 18.11.2008 19:27
Tipuji že je to lebeda zahradní - nebo něco na ten způsob
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beruna - (40) - 224.2 (?), 18.11.2008 19:34

Asi před 25-ti lety sousedka mívala na zahradě veliké, růžově kvetoucí rostliny a také o nich tvrdila, že odpuzují krtky. Zpětně bych ty rostliny typovala na netýkavku žláznatou - podívejte se někde na netu na obrázek (např.: http://www.kvetenacr.cz/index.asp). Ale že by netýkavka odpuzovala krtky?? Beruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 18.11.2008 20:02

Tak tuto rostlinu mám na zahradě.Bohužel taky nevím jak se jmenuje.Na podzim zmizí a na jaře spolehlivě vyroste i tam kde po ní zrovna netoužím.Rozšířila se k nám od sousedů, prý pomáhá proti krtkům, ale moc mi to nepřijde účinné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Romisek - (20) - 39.51 (?), 18.11.2008 20:03

Děkuji za další reakce.Co se týká netýká netýkavky, tak jsem koukal a opravdu to není, ale přikloil bych se k poznámce, že by to měl být určitý druh lebedy... projel jsem dosti důkladně net s latinským názvem a někde na zahraničních stránkách jsem sehnal tuto fotografii, ta semena naprosto odpovídají a i ten list v pozadí, škoda, že jsem nenašel (zatím) žádnou fotografii celé rostliny...

Rostlina
Rostlina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 18.11.2008 20:12

Lebeda zahradní je tady: http://www.prirodnivyziva.cz/coz_takhle_dat_si_spenat.htm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika