Zpracovani sipku



Stránky: 1,  2,  3   
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?) 
15.9.2014 23:27, zobrazeno: 21566x

Dobry den, zajima me, co delate s plody sipku. Nejake tinktury? JI se celý? Co s nim. Prosim, dejte sem nejake napady. Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.9.2014 8:59

Nejí se celý, ale musí se zbavit semínek a hlavně těch osinek mezi semínky. Pak se z něj dělá "kompot ve vlastní šťávě" (klevela), nebo jam (marmeláda).

Vcelku se zpracovává pouze na nápoje. Sušený plod na čaj a čerstvý na šípkové víno. Když se víno nepovede, přepálí se to na šípkovici. Když se šípkovice nepovede, udělá se z ní a čerstvého šípku šípkový likér.

Jinak toto téma patří na kulinari.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.252 (?), 16.9.2014 12:23

Nešly by šípky odštavnit syrové, nezbaví se těch "ostrých chloupků" a pak zpracovávat, třeba na marmeládu?

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.9.2014 13:06

Jistě by to šlo, ale z kila šípků byste dostal pár kapek šťávy. Teoreticky by se asi daly rozvařit a propasírovat přes velejemné síto. Při jemnosti chloupků by i to byl asi problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 16.9.2014 13:37

 Když jsem vyloupal asi stovku šípků rugózy, přestalo mě to bavit tak jsem hledal jestli to nejde jinak. V kuchařce to píšou - uvařit celé a propasírovat. Tak jsem to zkusil. Ty chloupky buď změkly nebo se tím pasírováním rozbily, výsledný produkt v krku neškrábe. Nedokážu si představit tu trpělivost čistit od semínek a chloupků klasické šípky z meze. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.138 (?), 16.9.2014 23:33

Je to tak, já jsem zkoušel umixovat v mixéru, tím vzniklo lepidlo, které dokázalo zastavit motor. Bylo nutné přidat vodu a tím zřejmě nabobtnají vlákna. Pak už to šlo umixovat a pasírovat. Na prostřední kovové sítko robotu Ovatio3 ještě prošla i trocha drsného, na nejjemnější už ne, jen mne mátlo, že ten zbytek na síti nebyl tuhý. Ale to byla ta vláknina, co škrábe v krku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 16.9.2014 13:08

Ne, nepoužívá se šťáva (skoro žádná by nebyla), ale celá dužina. Momochodem, to víno je vynikající, z jedné várky šípků se dělá dvakrát. Šípky musí přejít první mráz, pak se pouze zbaví stopek a okvětí, čistit vevnitř se nemusí.

Starý předpis, podle kterého ho dělám cheeky :

Na 2 litry šípků ase svaří 1 kg cukru ve 2 litrech vody, studené se nalije na šípky ve 4 litrové lahvi, pováže propíchaným papírem. Nechat na teplém místě cca 3 měsíce, dokud šípky neklesnou ke dnu. Pak víno stočit do lahví. Dělá se dvakrát po sobě, druhé víno je ještě lepší, než první.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.9.2014 14:11

Cené rady najdete v "J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.".

Pro zpracování na víno se trhají přešlé mrazem nebo se před založením kvasu nechají přemrznout v mrazáku.

Pro zpracování na marmeládu či kompot je nutné je sbírat dokud jsou tuhé. Plody přepůlíte a jen nahrubo odstraníte vnitřky. Další část vymyjete ve vodě okyselené kyselinou citronovou. Následně je potřeba rozrušit strukturu červené dužiny, aby to vůbec šlo pasírovat. To uděláte buď rozvařením, nebo zmrazením a rozmrazením. Jakmile máte dřeň, postup je už standardní jako u rybízu, rakytníku a jiných včetně možnosti směsování s jinými sezónními plody (nastavení jablečnou dření, jeřabinami, dřínky, aj.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 90.233 (?), 16.9.2014 20:22

Nezkoušel jste někdo udělat štávu v přepařovacím hrnci? Chci to letos vyzkoušet, tak co mám očekávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.9.2014 20:48

můžete očekávat velkou spotřebu energie a mizivý výsledek.

Šípek ani ve verzi velkoplodé růže svrsklé (Rosa rugosa) nemá tolik šťávy, která by se uvolňovala pařením. Při zpracování šípku získáváte dle možností co nejvíce sušiny ve formě dřeně z dužnatého oplodí a nikoliv šťávu. Louhování aromatických látek je možné jen v cukerném roztoku za působení enzymů a kvasinek, jak píše paní Lída.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika