Užitečná rostlina nebo plevel?



Stránky: 1,  2   
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?) 
25.6.2014 21:42, zobrazeno: 14493x

Co je to prosím za rostlinu? Není to divizna? Dá se příp. přesadit? Roste ve fóliáku.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 9.2 (?), 25.6.2014 23:30

Divizna to být může, nejspíš divizna černá, i když podle listů by to mohl být i náprstník. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.2 (?), 25.6.2014 23:32

Přesadit se dají ty kytky obě. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.6.2014 23:50

mně to připadá jako jednoletka Brutnák lékařský.

Tam kde mi nevadí, nechávám ho pro okrasu, jinak je to děsný půdopokryvný plevel. Uvažuji, jestli by se nedal používat k výsevu na zelené hnojení.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 26.6.2014 8:06

Divizna to není určitě a řekl bych, že ani náprstník. Podle listů mi to také připomíná spíše Brutnák. Jsou listy chlupaté? Dalo by se to poznat i podle chuti, listy Brutnáku chutnají po okurkách a jsou jedlé, ale vzhledem k tom, že nelze vyloučit náprstník, který je prudce jedovatý, tak bych to raději nezkoušel. Uvidíte časem.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 26.6.2014 8:29

Náprstník je buď dvouletá, nebo vytrvalá rostlina. Tohle je brutnák. V květu už na jídlo nic moc. Přidávám pro osvěžení paměti foto jednoho z pěstovaných druhů (odrůd) náprstníku. Plně souhlasím s tím, že pokud nemá někdo jistotu co na zahradě má, neměl by to ani ochutnat!!! A přidám i jednu z obyčejných divizen. Jsou i druhy, které kvetou jinou barvou. Ale je to k fotce Standy!



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 26.6.2014 8:34

Je to brutnák. K tomu jídlu některé zdroje uvádějí snad i mírnou jedovatost. Zajímavé použití jsem našel u květů, vytrhnou se okvětní plátky, je to taková hezká modrá hvězdička a zmrazí se v kostkách ledu. Pak se dají použít do nápoje jako ozdoba. Prodáno jak koupeno, nezkoušel jsem. Ještě dodám, že brutnák je vcelku cenný i pro včelaře, včely jej s oblibou navštěvují a protože dlouho bohatě a vytrvale kvete, poskytuje zdroj pastvy v období, kdy toho v květu (mimo medovice) už moc není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.6.2014 9:27

K té jedovatosti - obsah té látky (potenciálně karcinogení alkaloid - musel bych to hledat znovu) je nebezpečný při konzumaci denně 200g čerstvé nati jako salát asi jako jedna cigareta vykouřená denně. Při léčebné kůře trvající max 2× 14 dní v roce je riziko přijatelné a není důvodů tuto léčivku nepoužívat (včetně čajů pro děti a těhotné).

Doufám, že jsem nikoho nezmátl uvedením ilustračního obrázku brutnáku a všichni hodnotíme původní obrázek tazatele.

K přesazování - přesazuji do velikosti 4 pravých listů, větší už jsou na přesazení citlivé a je lepší je vyhodit a k přesázení si najít mladší rostlinku. Ve fázi dvou lístků dokonce funguje "přesázení" stylem "ohrnování brambor" do hrůbků. V brambořišti vypadají pěkně a odpuzují mandelinku (ale nezabíjí - dospělec se přesune jen dále od rostliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 26.6.2014 10:16

Zmátl jste mně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.218 (?), 26.6.2014 11:14

... je nebezpečný při konzumaci denně 200g čerstvé nati jako salát asi jako jedna cigareta vykouřená denně... Tento neuveritelny blabol je napsan kde? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika