Pěstování rozmarýnu



host - 180.2 (?)
23.5.2010 19:57

Také mi párkrát rozmarýn v minulosti uhynul přes zimu, než jsem se ho naučil pěstovat. Rozmarýn přes zimu potřebuje světlo a nižší teplotu ideál je 10 st celsia, což je možné když má někdo prosklenou verandu nebo lodžii.  V místnostech které jsou vytápěny a je zde přes zimu 20 st celsia je dobré rozmarýnu nezalévat ale rosit rozprašovačem, neboť zde škodí příliš suchý vzduch a také je dobré 2x měsíčně rostlinu osprchovat. Přes léto se dá rostlina ven a je vyhráno. Podobné nároky na pěstování má také další pokojová léčivka na žlučník ožanka kočičí.  Přeji vám ať se, podaří tuto léčivku úspěšně pěstovat.  bylinář Vláďa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 228.58 (?), 31.1.2016 21:55

Mám rozmarýnový keřík přes zimu na parapetu v místnosti nad radiátorem, v létě na tom samém místě ale venku. Západní strana. Právě jsem měřil teplotu v kořenech na straně okna kde je cca 24 °C a na straně do místrnosti 27°C. Ve středu květináče cca 25 °C.  Zalévám každé dva až tři dny. Pohmatem občas zkotroluji vlhkost, cca 1 cm pod uschlou horní vstvou zeminy. Jestli cítím vlhkost počkám se zalitím. A hlavně kontroluji mladé výhonky, jestli neuvadají.  Mám propustnou půdu, kterou nemohu nechat proschnout, jinak rozmarýna výhonky svěsí a začnou padat starší listy. Loni jsem zaléval málo a moc se jí nedařilo. Letos jsem poctivější a daří se jí. Přikláním se k názoru, že je potřeba mít půdu neustále vlhkou, ale musí být propustná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 224.13 (?), 23.5.2010 0:05

my ho máme také na chatě na zahradě a zalévá se deštěm nebo když jsme na zahradě - jednou týdně a daří se mu dobře

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 23.5.2010 19:57

Také mi párkrát rozmarýn v minulosti uhynul přes zimu, než jsem se ho naučil pěstovat. Rozmarýn přes zimu potřebuje světlo a nižší teplotu ideál je 10 st celsia, což je možné když má někdo prosklenou verandu nebo lodžii.  V místnostech které jsou vytápěny a je zde přes zimu 20 st celsia je dobré rozmarýnu nezalévat ale rosit rozprašovačem, neboť zde škodí příliš suchý vzduch a také je dobré 2x měsíčně rostlinu osprchovat. Přes léto se dá rostlina ven a je vyhráno. Podobné nároky na pěstování má také další pokojová léčivka na žlučník ožanka kočičí.  Přeji vám ať se, podaří tuto léčivku úspěšně pěstovat.  bylinář Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 23.5.2010 20:16

Pomyslete kde tato bylinka má domov -vesměs v teplých krajích, tak tam se ji daří právě proto, že tam často neprší. Zasaďte ji a nechte to na přírodě, poze pokud by hodně dlouho bylo sucho, tak mírně zalijte.Hodně úspěchů.Nevzdávejte to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.22 (?), 16.6.2010 15:55

To je venku, ale v bytě? Dle výše uvedeného příspěvku by rostlinka měla být v místnosti asi 10 st.C. Je pravdou, že v zimě máme v bytě 22 ct. C, že by to mělo vliv na opadávání lístečků? Dnes jsem dala oba rozmarýnky do lodžie -stromečkový i keříčkový. Keříčkový,  když jsem z jara koupila měl zelené svěží větvičky a nyní jsou hnědavé, že by už dřevěněly? Pokud se mi nezdaří ho vypěstovat koupím si ještě jeden a pak už to vzdám. Byla by to škoda, nebo ho používám na kuře když ho peču.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 217.76 (?), 6.8.2012 17:12

Dobrý den, nejkrásnější rozmarýn jsem viděla na zahradě mého strýce ve Skotsku, vzrostlý keř    skoro 1,5 metru vysoký,  s   dlouhými tmavě zelenými jehlicemi. Stanoviště má  blízko   ústí moře. Podotýkám , že tam  stále prší a  zimy jsou  tam mírné. Od té  doby, co   svůj rozmarýn   přes léto  1x týdně   vydatně zalévám  a také každý týden   přihnojím, začíná se trochu  podobat   tomu skotskému. Přezimuje   v chladné místnosti, k jaru  se   musí trochu více   zalévat jinak   zasychá. Na jaře  vytáhlé výhonky případně proschlý  keřík zastřihnu a po   "zmrzlých "  jej přemístím na chalupu. 

zdraví Jitka  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.162 (?), 30.9.2010 16:41

Dobrý den,

tak jsem konečně sehnala někoho kdo mi snad poradí jak ¨zazimovat rozmarýn.Přes léto jsem ho měla v květináči a protože je opravdu dost pěkný a velký tak by mě docela zamrzelo, kdyby to přes zimu nezvládl.

Díky za radu Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 30.9.2010 22:24

Před několika roky jsem zakoupila prvně rozmarýn. I s květináčem jsem ho vsadila mezi kytky v záhonu. Zima přišla dřív než jsem ho stihla vyrýt a přenést do chladné místnosti-není zrovna mrazuvzdorný. Nicméně "přežil" a tak další zimu jsem se ani nesnažila ho uklízet, jen jsem kolem "vystlala" nastříhané větve tůjí. Tak zvládl 3 zimy s poměrně velkými mrazy a nebyly krátké. Čtvrtou ale už "nevydýchal". Zjara to vypadalo, že krásně nově obráží, ale neobrazil-byl "hyn". Tak jsem loni zakoupila nový a před zimou ho uklidila pěkně dovnitř, kde nemrzne, ale bývá kolem 0st., není tam moc světla, ale to mu nevadí, občas do květináče kápnu trošku vody, aby neuschl. Dosud je venku a bude tam až do prvních mrazů, pak ho zase uložím, riskovat už nebudu. Přes léto nádherně zmohutněl, nerada bych o něj přišla. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.203 (?), 3.3.2017 22:35
Je zdánlivě paradoxní, že váš rozmarýn venku přežil tři mrazivé zimy a dál už pak ne. (Mimochodem ten můj letos poprvé a celkem úspěšně přečkal zimu venku na zahrádce - je starý asi 8 let. Přesadil jsem jej v červenci do záhonu - bez květináče, v listopadu dvojmo překryl bílou netkanou textílií a obložil chvojím. Dnes 3.3. jsem z něj všechno sundal.) Rozmarýn prý ve volné půdě rád zapouští kořeny docela hluboko do země. To by snad mělo mít nemalý vliv také na schopnost termoregulace rostliny. Nebyly třeba důvodem úhynu vašeho rozmarýnu jeho marná "instinktivní" snaha o růst kořenů a následný stres? Takě při pěstování v interiéru se prý má rozmarýn čas od času přesadit do většího květináče právě i kvůli rozrůstání/ nabývání kořenů. P.E.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 228.74 (?), 4.3.2017 15:33

Chci se zeptat, kdy má rozmarýn na jaře obrážet. Můj vypadá po zimě dost zuboženě a seschle, ale nechci nad ním předčasně lámat hůl.

Jak vypadají vaše venku přezimované rozmarýny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika