Ostropestřec mariánský



Stránky: 1,  2   
host - 4.122 (?) 
6.9.2008 19:22, zobrazeno: 27242x

Zná někdo tuto bylinu?Její semena jsou výborná k léčení nemoci jater.Prý se z listů dala udělat nějaká dobrá mast.Říkala moje babička.Ví někdo jak a nebo jsou to povídačky?Dík za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jaras - (8) - 34.162 (?), 8.9.2008 11:21

Ostropestřec se opravdu užívá jako prostředek pro léčení jater. Je bezvadný třeba po antibiotikách, nebo po žloutence..o masti z listů nic nevím, ale předpokládám, že bude zbytečná, ostropestřec neobsahuje takové látky, které předpokládáme, že by měly být v mastičce. Doporučím, měsíčkovou, nebo kostivalovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.212 (?), 17.12.2008 19:45

Pěstujete tuto rostlinu někdo na zahradě? nebo i ve většim?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 18.12.2008 6:35

Vypěstovat ostropestřec není žádný problém, semenda dobře klíčí a podmínky pro běžné kytky plně postačují. Po odkvětu a vyzrání hlavic se semeny se hlavice ostříhají a usuší. A pak nastane hlavní problém. Silné kožené rukavice a šroubovák  - a vydolovat z pichlavé hlavice semena, která se po dosušení semelou a použijí k přípravě nálevu. Existoval a asi ještě existuje Flavobion, oficiální lék z této rostliny. Jednou jsem to zkusil pěstovat ve větším - rozhodil jsem pár desítek či stovek semen jezedákům na pole se zasetou kukuřicí. Dozrál, schovaný v kukuřici, dříve, než došlo k její sklizni. Nerad bych to zakřikl, ale asi i pomohl. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.169 (?), 18.12.2008 9:21

...   ani se ho nepokoušejte pěstovat:-)))  Zkusil jsem to a je to vysil pytlík semínek.  Vyrostlo toho mraky - je to plevel. Ale co je horší pár semínek zapadlo a ještě ted po 3 letech ho ničím roundapem. Tu ho najdu v jahodách, tu v trávníku no strašný. 

Kupte si  Flavobion, býval na předpis tak nevím jak ted, nebo připravený čaj ze semen.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.234 (?), 18.12.2008 9:54

Ostropestřec jsem užíval po mononukleoze a občas si ho dám i teď, po nějaké "kulturní" akci nebo zjara v rámci celkového úklidu organizmu. Pěstovat nedoporučuji, je to opravdu kvalitní bodlák :) Lze koupit semena téměř v každé prodejně bylin za cca 30,- kč. Semena obsahují silymarin, což je ta látka, co působí dobře na játra. Ovšem čaj z rozdrcených semen neni moc účinný, protože se silymarin nechce rozpouštět ve vodě. Já jsem užíval 1 lžičku rozdrcených semen (starý mlýnek) nebo pak přímo rozkousat a zapít vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.40 (?), 30.7.2011 23:19

Myslím, že i zvířata rozpoznala, že je užitečný, dosušovala jsem ho v nízkých krabicích v kůlně a sežraly mně ho myši. Po vší té protivné práci se sklizní bodláků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 18.12.2008 13:50

Dobré jsou i kapky z téhle rostliny, které také běžně koupíte. Dcera měla zvýšené jaterní testy, Flavobion užívala přes půl roku, ale až po pravidelném užívání kapek je fit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.231 (?), 8.8.2009 11:08

Taky ho mám na zahradě a už zraje. Kromě jaterních chorob ho úspěšně používají i na pleˇˇt.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.87 (?), 17.7.2010 11:24

Ahoj tady jirka pěstuji ostropestřec už několikátým rokem a jediný probrém byl, když mi ho pokosily kroupy. Když máte zahradnické nůžky a semeníky odstřhnete hned, jak se začnou lehce otevírat (je vidět bílé chmíří), tak problém s invazivností není. Pozor semena, která sklízíte by měla být co nejtmavší (tmavě hnědá), Pokud mají svělejší barvu svá játra tím místo regenerace zatěžujete. Co se týče semeníků pokud semeník není úplně suchý stačí ho otočit vzhůru nohama a jednotlvé ostny opatrně otrhat, pokud už je suchý stačí ho mnout o talíř. P.S. Věděly jste, že se ostropestřec, respektive některé látky jež obsahuje zkouší jako budoucí lék na rakovinu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika