kustovnice čínská



romkrom - (5) - 199.121 (?)
30.6.2009 1:35

Pro ty nejnatvrdlejší: Lycium halimifolium je kustovnice obecná a ne cizí. Cizí se jmenuje Lycium Barbarum a je to v podstatě jedno, protože všechny včetně Lycium Chinense mají jedlé pody a jedovaté listí. Lyší se opravdu velmi málo, možná jen podle autorů, kteří si je pojmenovali :-) Ty rádoby odborné články a katalogy jako např. tento jsou bohužel odfláklé a zavádějící.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 216.60 (?), 29.3.2010 10:17

...není to náhodou naopak? Vlevo vypěstovaná ze semínka po 3 měsícícha a vpravo koupená...???!!! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.8 (?), 24.6.2009 21:52

Dobrý den,

Jsem ráda, že jsou i lidé přející a takoví, kteří hned ve všem nevidí podraz.

Děkuji.

Moje rostliny rostou dobře, ale zatím jsou jen olistěné a vyrostly od dubna asi o 20 cm. Květy se zatím neobjevují, myslím, že letos na nich nic než listí nebude. Tak se všichni na zahrádkách mějte a nenechte se otrávit tou spoustou vody, co přišla místo na jaře, až v létě (tedy aspoň u nás na jihu).

anetta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.121 (?), 28.6.2009 23:42
Ahoj Yaw, mohl bych si u tebe nebo u někoho kdo má víc rostlinek vysazených ze semínek z jedlé kustovnice čínské (Lycium chinense) zamluvit jeden kus? Porovnal bych ho s tím co jsem si koupil u Starkla. Na zahraničních encyklopediích jsem se dočetl, že Lycium Barbarum jedovatá není, ale že z její lilkovité čeledi (Solanacea = lilkovitý) jako třeba Rulík zlomocný (Atropa Belladonna) jedovatý je. Možná proto našinec usoudil, že je jedovatá i Lycium Barbarum. Rozhodně to ještě budu ověřovat, ale podle toho jak se často tyhle dvě rostliny na internetu zaměňují bych řekl, že jedovatá není. Také jsem našel ještě spoustu dalších druhů Lycia, některé i s trny, nebo s mnohem kulatějšími listy, nebo s listy tlustými jak od kaktusu. Např. Lycium Pallidum, Lycium Cooperi, Lycium Andersonii. Na ruském fóru dokonce jeden člověk sklízel plody ze dvou úplně vzhledově odlišných druhů, jen plody se podobaly. Proto bych chtěl nějakou rostlinku přímo ze sušených plodů pro porovnání a taky možná pro vzájemné opilování s tou mou. Pokud se mi podaří vypěstovat alespoň jeden plod, tak jeho semínka zasadím a třeba tak vznikne plodonosná potvůrka. Tu svou mám teprve druhý rok a na to, že mi ji bratr nechtě posekal sekačkou roste docela dobře, květy ještě neměla. Když to shrnu, tak na českých stránkách jsou splantané informace o trnitosti a jedovatosti způsobené tím, že někdo sepsal vše o různých druzích do jednoho článku aniž by si to pořádně proštudýroval. PS: Pokud se už neozvu, znamená to, že jsem se otrávil :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.121 (?), 29.6.2009 11:52

Teď jsem zjistil od evropského pěstitele, že kustovnice čínská je nenáročná na pěstování a že rodí za tři až čtyři roky, takže je tu naděje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romkrom - (5) - 199.121 (?), 29.6.2009 13:56

Kustovnice čínská, nazývaná též Goji (Godži), Wolfberry (vlčí bobule), Duke of Argyll's tea tree, matrimony-vine (aglicky), Kuko (japonsky), Lycium Chinense a pod. (latinsky), Gu gi ja (korejsky), Bukketorn (norsky), Dre tsher ma (tibetsky), Cẩu kỷ (větnamsky), gou qi (čínsky), Lyciet de Chine (francouzky) plodí nejlépe v sušších drsnějších podmínkách na přímém slunci. Plodí i doma v květináči nejméně 8 hod. na slunci za oknem, když se méně zalévá. Proto je dobré ji vysazovat někde ve srázu odkud hned odteče voda a nedrží se dlouho v půdě. Lycium barbarum není jedovatá rostlina, je to pověra, protože Lycium Barbarum je odnož z Lycia Chinense vyvezená a přizpůsobená podmínkám mimo její domovinu. Liší se tak maximálně lehce vzhledem listí. Jinak tato rostlina je invazivní a roste všude bez problému. Ale pro plody jsou nejlepší podmínky uvedené výše. Z toho také plyne, že není dobré ji sadit do kvalitní prohnojené hlíny, nejlépe se ji daří v půdě řekněme polochudé. Vypadá to, že rostlina nechce plodit, pokud se necítí ohrožena, nemá potřebu se množit skrz plody. Nejlépe ji vyhovuje mongolská step :-) Vzhledem k tomu že tento rok je období dešťů, moc plodů se asi nedočkáte :-) Krom toho, musíte počkat ty 4 roky až vůbec začne plodit.

Kvetinac Goji
Kvetinac Goji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.121 (?), 29.6.2009 20:30

Na Starklu co se týče jejího pěstování v podstatě lžou, vůbec nerodí za dva roky, spíše za čtyři a vůbec se nemá mulčovat, je to hovadina. Přečtěte si zkušenosti amerických farmářů, žádné mulčování kůrou ani dostatek vláhy, přesně naopak!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romkrom - (5) - 199.121 (?), 30.6.2009 1:35

Pro ty nejnatvrdlejší: Lycium halimifolium je kustovnice obecná a ne cizí. Cizí se jmenuje Lycium Barbarum a je to v podstatě jedno, protože všechny včetně Lycium Chinense mají jedlé pody a jedovaté listí. Lyší se opravdu velmi málo, možná jen podle autorů, kteří si je pojmenovali :-) Ty rádoby odborné články a katalogy jako např. tento jsou bohužel odfláklé a zavádějící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.20 (?), 3.8.2009 18:52

Všechny lilkovité rostliny jsou jedovaté. Rajčata, brambory, lilek atd. Plody jsou jedlé (mimo brambor - tam jsou jedlé hlízy). Takže klid. I naše k. cizí se dá pozřít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.142 (?), 3.8.2009 20:51

uz konecne nekdo napiste jakou jste meli urodu je sice hezke ze vam to roste ale to jeasi tak vse mimochodem vite ze nejzdravejsi ovoce jsou merunky mozna vic nez kustovnice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.121 (?), 4.8.2009 19:28
Meruňky? A to proč?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika