Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.
Držáky na dřevo.cz
Kvalitní držáky na řezání dřeva motorovou pilou

Léčivé rostliny > kustovnice čínská

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Jestli je třeba zase nezaléváte moc? , host, 12.8.2013
Já jsem kustovnici vypěstovala ze semen. Pro..., host, 12.8.2013
Ten plevel okolo bych vytrhal nebo posekal ;..., host, 16.5.2013
Kustovnici jsem koupil jako semínko minulý r... , Josef Ťuka, 15.5.2013
Dobrý den, kustovnici jsem si zak..., host, 15.11.2012

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.41.2 (?)
4.3.2008 15:21, počet návštěv: 176259
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Já pěstuji různé byliny i koření, snažím se předcházet chorobám a tak bych chtěla co nejvíce rostlin pro zdraví. Mám již zasazenou druhý rokem schizandru, prozatím plody neměla a nevím ani, jestli bude mít, ale roste pěkně. Mám zájem o rostlinku "kustovnice čínské", koupila jsem plody kustovnice v lékárně, malou hrabičku za 200 Kč. Teď se hodně propaguje kustovnice čínská do našich zahrádek, čtu o ní, že se pěstuje jednoduše a že se rozrůstá. Ale také jsem se dočetla v "zahradnictví kruh", že v našich podmínkách neplodí, takže nevím proč ji tolik propagují, byla o ní i reportáž  v televizi, ale nikde nebylo řečeno, že neplodí. A pokud neplodí, nevím proč bych ji měla pěstovat. Může mi k tomu někdo napsat pár slov, pokud někdo tuto rostlinu pěstuje?  Děkuji Veruna

Připojit reakci   

kustovnice čínská

Jaro (14) - xxx.xxx.100.102 (?)
4.3.2008 22:47
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorná
patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní, je tedy samosprašná
na pěstování je nenáročná
vyhovuje jí teplejší, slunná poloha a kvalitní, humózní půda s dostatkem vláhy
je to poměrně vzrůstný, opadavý, trnitý keř, který dorůstá 1-2,5 m
tvoří dlouhé převislé větve, zabírá tedy i dost místa do šířky, proto se doporučuje při pěstování kvůli plodům keř řezat tak, aby vytvořil jakoby vyholený kmínek a korunu. Je tak zajištěn snadnější přístup k rostlině a tím i snadnější sklizeň
kvete od června do října drobnými fialovými kvítky
plody jsou 1-2cm dlouhé, jasně oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách objevují se 2-3 rokem po výsadbě
v tradiční čínské medicíně jsou plody kustovnice čínské nezastupitelné a užívají se po staletí
stále více je užívána jako doplněk stravy nebo k přípravě čajů i u nás
pokud nepěstujeme rostlinu kvůli plodům, dá se použít i na zakrytí nevzhledných a neúrodných míst a prudkých svahů. Tak tohle o ní píšou u Starkla, mám ji objednanou, tak jsem sám zvědavý jestli bude plodit, když píšou, že kvete až do října.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.149.26 (?)
10.5.2008 10:13

Já jsem si Kustovnici (GOJU) objednala u Starkla. Přišla mi v ne zrovna dobrém stavu - odesílali ji v pátek a doručena byla až v úterý. Myslela jsem si jak to nebude velká sazenička, ale byla to spíše chcíplinka vysoká asi 15 cm. Zasadila jsem ji ve středu 7.5.2008 a budu dávat pravidelné zprávy o vývoji tohoto zázraku. Byla bych ráda kdyby se ke mně připojilo víc lidí a mohli bychom si předávat zkušenosti. Dík a KUSTOVNICI ZDAR!

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.37.135 (?)
10.5.2008 11:27

Já si taky objednala Goju u Stárkla a přišla mi ve stejném stavu horší, ale je, že mi stále vadla. Tak ji teď mám v bytě a modlím se aby alespoň jedna rostlinka vydržela :-).  Zatím to vapadá dobře, ale nechci nic zakřiknout. Takže pokud by jste měl někdo nápad jak ji udržet aby byla co nejsilnější napište...

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.50.252 (?)
10.5.2008 11:45

Já ji měl objednanou z krakonošova zahr.Před 3 týdny přišla asi 15 cm vysoká tak jsem ji zasadil vypadalo to dobře, ale včera mi je podryl krtek a na rostlinkách zbyli asi dvou centimetrové kořínky tak tomu už moc velkou šanci na přežití nedávám.

Připojit reakci

kustovnice čínská

Michal Jelínek (185) - xxx.xxx.179.196 (?)
10.5.2008 21:59

Také zdravím kustovnici zdar! Našel jsem celkem slušné rozdíly mezi tím co uvádí literatura a co prodává Starkl a co mám doma. Na cedulce v zahradnictví mají "Lycium barbatum(GOJI)". Kustovnice čínská je ale lycium chinense.  Starklovy sazenice mají větší a širší listy. Naproti tomu já mám (doufám že) kustovnice čínské vypěstované ze semene od Salta Seeds, které mají listy úzké a menší. Takže to jsou tyto dva rozdíly. Doufám že nepěstuji zrovna tu jedovatou (lycium barbarum).Přidám ještě fotky té své rostliny.

Připojit reakci

kustovnice čínská

kvetinka272 (3) - xxx.xxx.149.26 (?)
10.5.2008 23:46

Michale, kde si sehnal ta semínka té své kustovnice? Já jsem taky zjistila rozdíly ve způsobu pěstování. Někde píší, že je to keř a někde že lze GOJU pěstovat i jako strom. Já se budu pokoušet (pokud se mi ujme) ji pěstovat jako strom a chtěla bych omezit i výšku na max. 2 metry. Ale pokud se ujme. Psala jsem první příspěvek ještě jako "host" - že jsem ji dostala od Starkla ve značně zuboženém stavu a teď ju na zahrádce ukecávám ať vydrží a nezhyne. Horší to bude až odjedu - na chaloupce jsem totiž jen o víkendu - je to 40 km od bydliště. No uvidím a dám zprávu. U nás přežívají jen odolné kytičky. Takže Kustovnici zdar a mějte se všichni sluníčkově

Připojit reakci

kustovnice čínská

Michal Jelínek (185) - xxx.xxx.59.228 (?)
21.5.2008 8:00

Semínka kustovnice čínské mám od pana Rezla. U Starkla jsem viděl mladé rostlinky a byly v dobrém stavu, asi jim ta doprava dává zabrat. V některém čísle časopisu Knihovnička zahrada jsem také zahlédl radu jak pěstovat kustovnici s kmínkem, někde v posledních 2 3 číslech by se to našlo.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.196.253 (?)
12.1.2011 20:49

kustovnici mam od starkla roste jak blazen bez zimniho kryti i na vysocine z kazde ustrihnute vetve vyroste nova mam ji sai pet let ale kvete az pozde v lete a plody nikde co s tim??? radka

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.210.130 (?)
24.8.2012 8:42

Mám šestý rok kustovnici od Starkla. Zapěstoval jsem ji jako stromek. Již třetí rok bohatě kvete, ale plod jsem ještě neviděl. Máte někdo úrodu na kustovnici zakoupené od Starkla? Letos ji opět nabízí v katalogu jako vylepšený model. Ale jak čtu diskusi, tak nejspíš vyrvu svou kustovnici a začnu shánět semínka(plody). Jinak mám s bylinkami od Starkla dobré zkušenosti(Schizandra, jiaogulan).

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.168.185 (?)
30.9.2008 21:00

Nebojte se nic. Pokud se ujme, vyžene kořínek a to tedy pořádný. Jeden ze způsobů množení je z řízků. Vlastním několik sazenic semenáčků i následně nařízkovaných kytek. Jednu jsem vyrýpl, neb se mi u dveří nějak moc roztahovala. Přeryl jsem při tom kůlový kořen a následující (letošní) jaro znovu z tohoto kořene vyrazila. Teď má metr. Pokud je jen trošku vláhy, chytne se. Pokud po přesazení opadá, není to konec světa. Rostlina si tím vyrovná poměr odpařovací plochy listů a "savé síly" kořenů. pak zakoření (pokud ji nenecháte uschnout, nebo ji neulijete) a znovu obrazí.

(bydlím v 550mnm)

Ohledně jedovatosti jiných druhů kustovnic bych doporučil www.pfaf.org. Po zadání -lycium- si vyberte. Právě barbatum je tu hodnoceno docela dost pozitivně. Na stejné úrovni, jako chinense. mrkněte tam a zjistíte, co všechno ve skutečnosti vůbec jedovaté není.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.38.198 (?)
2.6.2008 15:18

Pane, prosím kde jste vyčetl, že prodávaná barbatum je jedovatá, jestli tomu tak je chtělo by to poslat na Starkla obchodní inspekci, protože inzeruje, že se plody mohou pozřít. Pokud budete mít chuť dejte mi zprávu na kratkyzd@seznam.cz - děkuji předem. Krátký

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.97.194 (?)
2.6.2008 15:31

Dobrý den. Lycium barbarum je skutečně označováno za velmi jedovaté a navíc s plody lákající k požití.  Stanislaw

Připojit reakci

kustovnice čínská

Miloš Vysloužil (10974) - xxx.xxx.85.27 (?)
2.6.2008 16:15

Lycium barbarum volně rostoucí a Lycium chinense není jedno a totéž. Divokou kustovnici asi není dobré požívat, ale ta čínská se používá dlouho jako doplněk stravy.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.99.194 (?)
23.9.2008 22:54

Všechny kustovnice jsou jedovaté-tedy rostliny (obsahují solanin) a všechny červené plody jsou jedlé V.Ť.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.165.81 (?)
30.8.2008 19:41

ahoj všem manžel koupil kustovnici letos na jaře od Starkla je vysoká asi 2 metry a protože roste strašně rychle hledám zde návod jak ji skracovat.Uplně ale strácím chut´po přečtení všech informací.hned zítra se dojdu podívat na zahradu jaké má listy

Připojit reakci

kustovnice čínská

23.9.2008 22:49

Mám též problém s určením druhu u kustovnice. Od p. Rezla mám rostliny ze semen prý k. čínskou, ale nenašel jsem sebemenší rozdíl od všude rostoucí invazivní kustovnice obecné (lycium barbarum nebo také halimifolium a flacidum). Kustovnice čínská má kromě úzkolisté i formu s oválnými listy, to je zřejmě ta od starkla. Navíc jsem se dočetl že plody, které se prodávají jsou většinou L. barbarum (což nevadí jsou taky jedlé). Takže myslím, že je v tom pořádný guláš a uvítal bych kdyby se k tomu nějaký odborník vyjádřil. V.Ť.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.235.12 (?)
13.5.2009 11:28

Moje kustovnice od Starkla má také širší listy než na fotce v katalogu. Ačkoliv vypadala v zásilce bídně, roste bez problémů, a to i v 500m výšce u Liberce. Mám ji už od loňska, na květ zatím nevypadá. Jen doufám, že se jedná opravdu o kustovnici a nepěstuju si nějaký plevel.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.61.62 (?)
30.8.2009 10:47
Vypěstoval jsem kustovnici ze semen které jsem koupil v obchodě Dnes již mám první plody, vysoká přes jeden metr úzké listy. Ze zahradnictví jsem dostal 4ks kustovnice, kulatější listy.Vršky jsem uřízl a strčil do země vedle již zasazených, takže mám 8 kustovnic. Tyhle jsou jen půl metru a rostou pomaleji.. Zatím nekvetou.- jaru
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.42.245 (?)
5.8.2010 8:53
Mám stejnou zkušenost a ze semen je úplně jiná než prodává Starkl.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.19.10 (?)
24.4.2011 12:31
Tohle jsem si přečetl na starklu taky si to přečtěte žádná Kustovnice jedovatá není je to akorát jiný druh. GOJI - Story o jedovatosti Při pročítání článků na internetu na téma Goji, kustovnice čínská se často objevují amatérské zaručené zprávy a nekonečné storry, popisující jedovatost plodů kustovnice. Přitom se stále dokola opakuje a přenáší v různých variacích v podstatě jedna mylná informace. Není pravda, že plody Goji jsou jedovaté a už vůbec neplatí rozdělování na jedovaté (Lycium barbarum) a nejedovaté (Lycium chinensis). Existuje obecný vědecký latinský název kustovnice čínské, a ten zní Lycium barbarum. Ostatní latinské názvy, včetně vyšlechtěných druhů jsou rovnocenná synonyma a rozhodně neoznačují jedovaté druhy či naopak. Goji se využívá jako tradiční přírodní doplněk stravy již 2500 let. Za celou tuto dobu nebyl nikdy doložen případ jakékoliv toxicity. Kdysi, v roce 1890 se objevila v německé odborné literatuře informace o výzkumech Goji, kde se uvádělo, že tato rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy. Už o rok později bylo prokázáno, že tyto závěry byly mylné, ale v německy mluvících oblastech se tato původní chybná informace rozšířila a byla převzata do další odborné literatury v celé Evropě. Na jiných kontinentech, a to především tam, kde se kustovnice tisíce let využívá v tradiční medicíně, nikdy otázka jedovatosti Goji ani nepřišla na pořad dne. Mezitím byla rostlina Goji v různých zemích Evropy zkoumána doslova pod lupou. Existují vědecké kapacity, které se problematikou Goji zabývají intenzivně celoživotně (viz kontakty níže) a nikdy nebylo prokázáno, že by plody kustovnice byly jedovaté. Naopak bylo prokázáno, že všechny doložené alkaloidy v Lycium barbarum jsou hluboko pod hranicí jakékoliv nebezpečnosti pro člověka i zvířata. Z hlediska obsahu vitamínů a nutričních látek jsou plody kustovnice zřejmě tím nejhodnotnějším ovocem na naší planetě. V tradiční čínské medicině se kustovnice využívá jako přírodní antioxidant, prodlužující dlouhověkost. Především ale zvyšuje odolnost organismu, posiluje imunitní systém, má příznivý vliv na zrak i funkci jater. V zemích EU i ve Velké Británii se plody nebo výtažky z Goji prodávají v lékarnách jako schválený certifikovaný doplněk stravy. Díky pozitivním účinkům této rostliny na lidské zdraví jsou velmi žádané i sazenice rostlin. Proto jsou pochopitelně i ve velké míře pěstované. Na českém trhu nabízí sazenice kustovnice neboli Goji, firma Starkl zahradník. Jedná se o vyšlechtěný druh, který byl vyšlechtěn pod názvem Lycium chinensis macrocarpa v. Anny. Na závěr je nutno poznamenat, že kustovnice je k naší vlastní smůle u nás ještě velmi nedoceněná. A ačkoliv jsou její pozitivní účinky na lidské zdraví známy již tisíce let a její konzumace je dávána do souvislosti s elánem a dlouhověkostí, vracíme se k těmto rostlinám až nyní. Bylo by škoda, kdyby znovuobjevování této nesmírně hodnotné a čistě přírodní potraviny bylo provázeno nejasnostmi či dokonce nepravdami. Vždyť těžko bychom na světě hledali potravinu s tak širokým spektrem látek, pozitivně působících na zdraví člověka, navíc tak lehce dostupnou, chutnou a cenově výhodnou. Všem kritikům tedy doporučuji : neztrácejte čas pročítáním příspěvků typu jedna paní povídala, prostudujte si vyčerpávající informace o Goji v seriozní odborné literatuře
Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.67.130 (?)
8.6.2008 11:01

Dobrý den,

zajímalo by mě, kde tedy koupím tu nejedovatou kustovnici.

Chci jí koupit své matce a nerad bych aby se jí přitížilo.

Děkuji předem za zprávu.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.6.178 (?)
2.6.2008 11:27

Dobrý deň.

Tiež som si kúpil kustovnicu čínsku. Z Bratislavy do Žliny asi cestpvala cez Prahu, keď po troch urgenciach od obdržania avíza, že mi ju posielajú, nechodila, trvalo to 6 dní. Stálo ma to tri dni dovolenky, čo som čakal na balik od nemenovanej slovenskej doručovacej služby (naozaj to nebola Slovesnká pošta), čo je podstatné prišlo mi také maličké   zvädnuté úbožiatko.

Prtežije?

V špecializovanej predajni kúpil som ovocie - sušené bobule goji, ktoré podľa údajov na letáčiku, je sušené na sľnku, teda nie umelo. Rozmrvil som niekoľko plodov, vybral semienka a zasial po štyri ks 1 cm hlboko do rašelinovej pôdy. Čakal som tri týždene. Semienka vyklíčili, teraz sú asi 2 cm vysoké výhonky. Ako to bude pokračovať ďalej, budem Vás  informovať o dva mesiace. Veľa zdaru pri pestovaní gojí,  praje Ivan.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.178.2 (?)
27.9.2009 19:52

Semienka sa majú siať veľmi plytko, cca 1mm, a nie 1 cm.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.147.190 (?)
9.12.2009 17:28

Siať plytko, a já myslel, že se se Slovákem domluvim.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.157.147 (?)
13.8.2010 12:28

To znamená vysít jen mělce (plytký je mělký). 

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.105.247 (?)
3.4.2010 15:36

Dobrý den,

koupila jsem si balíček plodů, vydlabala z nich semínka a ta zasela do květináče. Problém je, že narostou vždy tak 4cm, pak se položí a uhynou. Nevíte, v čem je problém? Světla mají dost...

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.207.173 (?)
3.9.2010 7:29

Padání rostlin způsobuje plíseň,je třeba rostlinky ošetřit přípravkem proti padání rostlin Previcur. 6907 SL

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.19.220 (?)
1.5.2009 8:03

Zdravím.

Taky já mám kustovnici od štárkla,... A byl to taky mrňavej chcípáček. Ale měl se, a má čile k světu. Dokonce jsem jej asi po půl roce od výsadby znovu přesadil... A za vegetace... A jel dál.letos ho mám druhý rok a je asi 80 cm vysoký, krásný keřík. Jenom mě mrzí, že jsem k němu neměl dostatek informací co do prostoru který zabere. Dal bych mu víc místa.dokonce měl vloni již několik květů, ale žádný plod... Taky jsem zjistil, že ohnuté větvičky které ležely na zemi, zakořeňují... Takže snad letos bude nějaký ten plod mít.

Zdravím... Fr.kunc@seznam.cz

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.94.187 (?)
22.7.2009 20:53

Námtaké přišla v takto zuboženém stavu a po půl roce tato rostlina měla průměr 3 metry a výšku 1 metr.

F.M.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.202.14 (?)
9.4.2012 18:45

Ahoj, já jsem koupila goji sazenici v Krulichově zahradnictví v Praze Na Petynce a musím říci, že je pěkná cca 40 centimetrů a pěkně rozvětvená.Posílají i poštou a věřím, že jen slušné kousky. tak ať se kustovnici daří. Eli

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.217.90 (?)
19.5.2008 18:52

Tak já jsem tu ubohou rostlinku od Starkla dostala a zasadila dnes na balkon do květináče - zahrádku bohužel nemám, leč nadšení ano. Hádám, že nevydrží ani měsíc, ráda se budu mýlit.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
20.5.2008 9:44

Take jsem si u starkla koupil dve goji. Byla to bida ale vzpamatovali se tak jsem zvedavy jak to dopadne.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.118.23 (?)
20.5.2008 17:35

Koupili jsme kustovnici čínskou z Krakonošova vloni na podzim - 4 cca dvaceticentimetrové rostlinky.  Byly celkem pěkné s malými lístečky. Zasadili jsme je na zahradu na slunné místo. Zimu přežily bez jakéhokoliv zakrytí. Letos na jaře hezky vyrašily a jsou již jednou tak velké.  Zaléváme radši víc než míň. Zda budou rodit, bude i pro nás příjemné překvapení. Doufáme, že ano. Bydlíme na Olomoucku, kde je úrodná půda, takže uvidíme.  Mladé rostlinky jsme na jaře přihnojili tekutým hnojivem.

Vlastík

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.33.252 (?)
22.5.2008 22:53

Ahoj pěstitelé kustovnice, tak já na to šla od lesa. Koupila jsem si přírodně na slunci sušené plody kustovnice v jedné prodejně zdravé výživy v Praze na Vinohradech, Jsou to takové tmavě oranžové rozinky. Pak mne napadlo, že ty plody obsahují malilinkatá semínka a jestli popis nelže, měla by vyklíčit. Inu, od 24.4. se ujmulo asi 11 rostlinek Země původu plodů je dle popisu Čína. Nemám tušení jak bude rostlina veliká, je-li to keř nebo strom a zda by přežila zimu. Během růstu vám dám vědět, jak vyroste a tak. Jestli mi nezahyne, dám nějaké rostlinky ven a něco si pro jistotu nechám přes zimu doma. Zatím jsou 1 cm velké, ale vypadají celkem otužile. Zkuste to taky. Název má: lycium chinensis - goji

Zdravím všechny zahradníčky amatéry

Připojit reakci

kustovnice čínská

kvetinka272 (3) - xxx.xxx.149.26 (?)
24.5.2008 22:59

Hurá! Tak to vypadá, že rostlinka se ujala a už má i nové lístečky. Teď se bojím slimáků. Obsypala jsem ji modrými granulemi a když jsme po týdnu přijeli na chalupu - žila a kolem bylo plno slizu. Takže prozatím vše v pohodě. Časem se zase ozvu a dám vědět jak se má. KUSTOVNICI ZDAR!!!

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.241.106 (?)
20.1.2009 22:57

Taky jsem koupila dvě kustovnice čínské (doufám) od Krakonoše. Mám je druhý rok, rostou, zatím nezmrzly. Mají úzké listy, doufám, že je to ta léčivá rostlina. Jsou vysoké asi 60 cm, letos je hodlám přesadit jako solitery a uvidím, jak to dopadne.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.46.88 (?)
1.5.2009 22:52

Taky jsem si od Krakonoše koupila kustovnici, mám ji ale už asi 3 roky a je pořád stejná, nepoporostla ještě ani o kousek, každej rok si myslím, že už přijde pryč a na jaře jí zase vyraší lístečky. Taky bych chtěla aby mi povyrostla, co to s ní děláteH.Snajdaufova@seznam.cz

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.25.71 (?)
10.1.2011 13:30

Vlastíku, jsem také od Olomouce. Napiš mi, jak se Ti té Kustovnici daří, zda je to pravá Kustovnice čínská a zda již plodila nebo alespoň kvetla. Mám asi několik let 5 Kustovnic od známých, renomovaných zahradníků kteří tvrdili že mají K.Čínskou, ani jedna není čínská, je to jen planý keř který zahlušil již téměř polovinu zahrady.Stále sháním zaručeně pravou Kustovnici čínskou. Napište někdo prosím.Díky, Milan, mide.svetla@seznam.cz

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.15.73 (?)
27.5.2008 8:31

mám stejnou zkušenost, také mám od Starkla GOJI a rostlinka byla napůl chcíplá, měla 2 výhonky z nichž 1 byl umořen.bylo to zasazeno v takové té zelené hmotě, jak se do toho aranžují kytky. zasadila jsem to zatim jen do květináče, dala na zahradu a stejně mám pocit, že to kytička nepřežije.také jsem se na ní těšila, ale jsem spíš zklamaná.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.15.73 (?)
5.6.2008 16:48

tak moje GOJI neprezila, ale reklamovala jsem ji a Starkl mi jeji cenu odpocita z dalsi objednavky. tzn. reklamace bez problemu.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.6.171 (?)
29.5.2008 12:53

Zdravím, rovněž j sme od Starkla na společnou objednávku /3 kolegyně- 3 rostliny/ obdržely zbědované kustovnice, při přesazování bylo patrno, že byly pěstovány v maličkých kelímkách a zdají se téměř bez kořenů. Nevíte radu, čím přihnojit, aby dobře zakořenily?  

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.198.126 (?)
29.5.2008 22:11

loni jsem si objednala od Krakonoše kustovnici, byly to pěkné sazenice, zimu přežily už jsou dvaktát takové a také jsem vysela semena goji také od krakonoše 100g za 80kč, vzešla jedna, padají hodně na plísně, ale vzchází hodně a snadno, má asi po půl roce 30cm, ale listy jsou tmavší a delší a podlouhé narozdíl od těch koupených sazenic.Nevím jestli to neni kustovnice cizí.

Připojit reakci

kustovnice čínská

Helena švehlová (4) - xxx.xxx.21.8 (?)
1.6.2008 9:51

zdravím všechny, chtěla bych se s vámi podělit o dobrou zkušenost se zahradnictvím Krulichovi, které stačí napsat do vyhledávače a hned naskočí.objednala jsem si tam kustovnici asi za 80 kč, ale už hodně vzrostlou a i ostatní bylinky(levandule, mateřídoušky,...mi poslali už hodně odrostlé, takže se mi bez problémů hned chytly.Mohu jen doporučit.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.104.120 (?)
1.6.2008 19:34

Ahojte,

nevím proč kupujete drahé chcípáky v zahradnictvích.

Kupte si ve zdravé výživě balíček za 60.- Kč a vypěstujte si jí sami, stačí vyplivat semínka co vám zůstanou v zubech do květináče. Klíčí opravdu skvěle a ochotně, vyklíčí většina semínek a rychle roste.

Jinak kustovnice cizí Lycium barbarum je velmi podobná, příbuzná rostlina, roste u nás zplaněle jako invazní. Je jedovatá, některé prameny uvádí že je jedovatá celá, tedy i plody, ale to jsem blíže nezkoumala.

Připojit reakci

kustovnice čínská

Helena švehlová (4) - xxx.xxx.21.8 (?)
1.6.2008 20:29

taky zdravím, zajímalo by mne, jestli se dá koupit taky plody rakytníku, že bych to zkusila zasadit.zůstala mi jen jedna samičí rostlina.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
4.6.2008 17:47

mam dve goji od starkla bili to hrozny chcipaci ale prihnojil jsem je kristalonem start a jsou pulmetrove u starkla me ujistili ze jejich lycium barbatum je preslechtene od dodavatele a neni jedovate ale pro jistotu jsem si objednal dve kustovnice u krakonose a behem dvou tydnu jsou jednou takove tak jsem na to zvedavy jak to dopadne.at se vam vsem dari.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.121.155 (?)
1.8.2008 8:56

Dobrý den,

bohužel skutečnost, že Starkl prodává přešlechtěnou lycium barbatum (kustovnice cizí), tedy jedovatou formu kustovnice čínské přešlechtěnou na nejedovatou, jsem zjistil i na jiném zahradnickém fóru, kdy na dotaz jednoho tazatele toto Starkl též potvrdil. Též jsem si 3 ks této kustovnice čínské od Starkla bohužel zakoupil. Skutečnost, že Stakl (ale dle mého názoru i ostatní obchodníci) prodává Lycium barbatum, jsem si ověřil i z odborné literatury a fotek. Každý totiž, kdo si koupil tuto kustovnici čínskou již jistě zpozoroval, že má listy spíše oválné. Pravá kustovnice čínská, tedy lycium chinense, jejíž významné účinky na zdraví člověka jsou ověřeny jak farmakologicky tak i staletími zkušeností, má však listy podlouhlé kopinaté (tedy do špičky) až okrouhlé. Sám jsem si to ověřil jak na fotkách, tak i u vlastní kustovníce čínské vypěstované ze semínek, které obsahují sušené plody kustovnice čínské, která se dá koupit ve zdravé výživě. Tedy zdravotní účinky, které Starkl na svých stránkách uvádí, mají spolehlivě plody kustovnice čínské (lycium chinense). Starkl však prodává kustovnici cizí (lycium barbatum), která roste v ČR zplaněle, u jejíž plodů nebyly takovéto příznivé zdravotní účinky, které Stárkl popisuje, u nás nikdy zjištěny. Tato rostlina je u nás z farmakologického hlediska neprozkoumaná a proto jistý zdroj, který zde nemohu z důvodu zákazu reklamy na tomto fóru, uvádí, že plody kustovnice, která roste u nás, tedy plody kustovnice cizí neboli lycium barbatum, (kterou prodává Stárkl, ale zřejmě i jiní obchodníci), raději nebudeme užívat a spolehneme se na osvědčenou kustovnici čínskou neboli lycium chinense. Z výše uvedeného tak lze spolehlivě učinit závěr, že Starkl (a zrejmě i jiní obchodníci) prodává kustovnici cizí (lycium barbatum), jejímž plodům připisují stejné zdravotní účinky, jako mají plody kustovnice čínské (lycium chinense). Tím však klamou spotřebitele, neboť takové zdravotní účinky u plodů kustovnice cizí (lycium barbatum) u nás nebyly zjištěny. A to zvlášťe, jestliže se jedná o jakousi přešlechtěnou formu lycium barbatum. A lze silně pochybovat o tom, že si Starkl takové testy nechal, na jejich prodávané formě kustovnice, udělat. Já osobně tedy zřejmě všechny 3 Goji od Starkla zlikviduji a vypěstuji si pravé kustovnice čínské neboli lycium chinense, ze semínka, jelikož odmítám pěstovat něco, co mi bude na zahradě pouze zabírat místo a ještě tím ryskovat, že plody této kustovnice (Lycium barbatum) budou mít namísto příznivého dopadu na zdraví mého a mých blízkých účinek zcela opačný. Máte-li někdo jiné či další poznatky ohledně koupených kustovnic od Stakla, budu rád, když je zde uvedete. Rovněž budu rád za jakoukoli reakci k výše uvedenému. Jinak přeji příjemný den

Připojit reakci

kustovnice čínská

Tazz1 (7) - xxx.xxx.130.54 (?)
5.8.2008 0:09

Bylo by možné, aby sem někdo konečně dal fotky obou uvedených odrůd? Mám Goji od Starkla a zdá se mi, že má uvedené kopinaté listy. Tak nevím.

Připojit reakci

kustovnice čínská

6.8.2008 15:10

Dobrý den,

bohužel příspěvky s reklamou jsou na těchto stránkách odstraňovány. Již jednou jsem zde vkládal internetový odkaz na podrobný návod na pěstování Goji, ale byl odstraněn. Proto zkuste na internetových stránkách nějaký obrázek vyhledat. Upozorňuji však, že i na některých stránkách obchodníků s kustovnicí čínskou jsou zobrazeny rostliny kustovnice cizí (lycium barbatum). Proto bych doporučoval nehledat na stránkách obchodníků, ale na jiných stránkách.

S pozdravem autor výše uvedeného příspěvku.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.132.58 (?)
26.8.2008 15:55

Dobrý den,

na databaze.dendrologie.cz jsem našel i kustovnici čínskou. Soudím, že pravá kustovnice čínská se pozná podle toho, že nemá trny. Potvrdí mi někdo, jestli je to tak?

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.224.24 (?)
14.9.2008 16:44

ahoj, môžem požiadať o podrobný návod na pestovanie kustovnice čínskej? ďakujem. jozef.cernansky@post.sk

Připojit reakci

kustovnice čínská

Anetta (9) - xxx.xxx.156.8 (?)
3.11.2008 18:22

Dobrý den, je sice už listopad, ale snad někomu pomůže můj obrázek "Kustovnice cizí", který jsem i s popisem té rostliny našla v Domácím herbáři Penelope Ody. Z obrázku je jasně vidět, že s Kustovnicí čínskou si nejsou podobné ani trochu. Zdravím všechny pěstitele.

anetta

Obrázky:
Kustovnice cizí
Kustovnice cizí
Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.168.64 (?)
24.12.2008 10:15

tahle Vaše kustovnice ale nemá s kustovnicí nic společného... je to asi chyba překladu knihy... ani to nepatří do stejné čeledi...

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.249.148 (?)
22.9.2012 16:33

Na obrázku je Kajeput střídavolistý.Už latinské jméno je úplně jiné...

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.3.150 (?)
29.7.2008 6:21

Letos jsem zakoupil, taky od starkla, kustovnici čínskou, a byla taky malá.dnes ale je z ní už pořádnej kousek -roste jako z vody. Jenom nevím, jestli je to kustovnice čínská..podle popisu by měla být trochu trnitá, ale zatím jsem neobjevil ani náznak nějakých trnů.no uvidím později. Jinak jsem ji vysadil na slunné místo a do dobré půdy.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.6.158 (?)
10.8.2008 10:31

Mám kustovnici od Starkla a jako všechno ostatní mi přišlo zbědované.Dala jsem všechy rostliny do květináče i Goju a musela jsem ji přesadit. Roste jak blázen.Netušila jsem, že bude tak velká. Mám 3.Roste buď do výšky a i se plazí. JAK z ní udělám strom?

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.98.251 (?)
31.8.2008 14:00

Ahojky!

Tedy já úplně žasnu, jak mohou odeslat jakoukoliv rostlinku ze zahradnictví v pátek!!! Objednávám ze subtropického zahradnictví Kruh už leta a nikdy se mi nestalo, co tu popisujete. Rostliny byly vždy odeslány v pondělí nebo úterý, aby stihly dojít a domů mi je pošta přivezla vždy hned druhý den. Balík byl označen jako "živé rostliny" a také bylo na lístku napsáno, že pokud jsou doručeny déle než do 2 dnů od data odeslání, mám je ihned poslat zpět. Nikdy se nestalo, že by byly zvadlé, spíš naopak byly bohatě zalité, že jsem je začala zalévat až za několik dnů. Pravda je, že se musí po cestě několik dnů chránit před slunečním svitem, ale to přeci není takový problém. Také jsem si chtěla kustovnici objednat, ale bohužel, v Kruhu ji nemají a ta zmínka o neplodnosti kustovnice v našich podmínkách mě taky dost odradila. Tak prosím, pokud se někomu daří sklízet plody, pište, foťte!!! Papa a hodně úspěchů! Diana

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.130.15 (?)
23.5.2009 16:35

My sme kúpili kustovnicu už minulý rok, pekne sa ujala, stihla mať kvietky v októbri, ale potom opadali, keďže prišli chladné dni. Tento rok sme objednali ešte 2 ks, neujali sa až tak dobre, ale žijú, tak snáď aj prežijú  . Rastlinka z minulého roku je už veľmi veľká, má 1,5 m dlhé poplazy, tak sa ju práve dnes snažím vyviazať, keďže tvarovanie na stromček som už nestihla. To skúsim na tie nové rastlinky, tak dám potom vedieť. Táňa

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.59.81 (?)
12.8.2013 11:24

Já jsem kustovnici vypěstovala ze semen. Prostě jsem jich pár zapíchla do kýble s hlínou, asi 10 cm pod zem a cca za 3 týdny jsem měla malé trsy kustovniček. Teď mají cca 30 cm, ale jsou stále povadlé, jakoby osychají, přestože pravidelně zalévám. Přišlo mi, že se jí daří více ve stínu než na slunci, ale všude se píše opak, tak nevím. Mohl byste mi někdo poradit, kdy a jak ji přesadit ven? Nebo ji mohu nechat v kýbli na balkoně? Děkuji za odpověď

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.49.39 (?)
12.8.2013 12:19

Jestli je třeba zase nezaléváte moc?

A druhá poznámka: výsev do 10 cm hloubky je sice hrozně moc, ale když už z té hloubky vyklíčily, tak by jim to nejspíš nemělo nadměrně vadit.

Josef.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.186.102 (?)
19.8.2012 8:42

Doma ji mám. Sice kvete, to jo a dokonce několikátým rokem.  Ale plod jsem na ní ještě neviděla.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.158.108 (?)
31.5.2011 15:48

Zdarec všem, tak já si většinou vypěstuji sazeničku sám ze semen, doporučuji všem, například z kustovnice doporučuji vybrat dva či tři plody namočit je do vody a nechat na teplém místě plod se časem rozmočí a jde lehce rozemnout a uvolnit semínka tyto nechám ještě pár dnů ve vodě nastane kvašení a protřepáním ve skleničce se semena dokonale oddělí a vyčistí, takto je zasadím do substrátu a nechám v klidu než vzejdou u různých rostlin různá doba klíčení avšak ještě se mi nestalo, že bych čekal marně. Například ze zmíněných třech kusů plodu kustovnice mám až 50 sazenic a zadarmo v luxusní kvalitě.Postup lze použít u většiny plodů, například rajčata, fíky, kiwi a pod. Přeji mnoho úspěchů a hlavně radosti.Drak.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.234.50 (?)
4.7.2008 14:05

Dobrý den.

Já si kustovnici koupila jako semínka, z pěti semen se ujala jediná, ale ted nevým co s ní. Je třicet centimetrů vysoká a nevím jestli ji mám zakrátit nebo nechat tak jak je.

Předem děkuji za odpověď.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
4.7.2008 19:47

muze se zakratit nic se ji nestane.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.3.4 (?)
24.7.2008 20:42

kustovnici mám na zahrádce již třetím rokem, ale vždy jí něco sežere listy. Prosím poraďte, pokud máte stejnou zkušenost a víte, jak na škůdce. Jinak je opravdu nenáročná.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.53.209 (?)
22.8.2008 7:56

Mě kustovnice ted začala kvést-malé modré kvítky ale tím to končí. Žádné plůdky se neobjevují.ˇPotřebuje to opylovače nebo čím to je??

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.253.194 (?)
1.9.2008 10:59

Take mam dve rostliny od Starkla. Vypadaly na zacatku uboze, ale ted mam naopad obavu, ze nas brzo vystrci ze zahrady. Koupene byly na jare a jedna bohate kvete. Jen tedy nevim, jak je to s temi druhy. Ty nase kere maji takove uzsi listy a zatim jsou tedy spis polehave...

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.72.68 (?)
1.9.2008 11:58

Taky jsem v červenci vysadila tři chcípáčky a teď jsou z nich mohutné keře se spoustou polehlýc větví. Ty nejmohutnější jsem vyvázala ke kůlům a budu dělat stromeček. Taky už kvetou a plody nikde - jestli mají v Kruhu pravdu, tak máme asi smůlu a okrasnou kytku.

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.53.209 (?)
3.9.2008 18:52

No já jsem tuhle v nějakém příkopu u silnice viděl něco, co se nápadně podobalo mojí kustovnici na zahradě... tak nevím... včetně malých fialových kvítků.ujqe

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.129.234 (?)
4.9.2008 17:20

Goji : Story o jedovatosti
Při pročítání článků na internetu na téma Goji, kustovnice čínská se často objevují amatérské zaručené zprávy a nekonečné storry, popisující jedovatost plodů kustovnice.
Přitom se stále dokola opakuje a přenáší v různých variacích v podstatě jedna mylná informace.
Není pravda, že plody Goji jsou jedovaté a už vůbec neplatí rozdělování na jedovaté (Lycium
barbarum) a nejedovaté (Lycium chinensis). Existuje obecný vědecký latinský název kustovnice čínské, a ten zní Lycium barbarum. Ostatní latinské názvy, včetně vyšlechtěných druhů jsou rovnocenná synonyma a rozhodně neoznačují jedovaté druhy či naopak.
Goji se využívá jako tradiční přírodní doplněk stravy již 2500 let. Za celou tuto dobu nebyl nikdy doložen případ jakékoliv toxicity.
Kdysi, v roce 1890 se objevila v německé odborné literatuře informace o výzkumech Goji, kde se uvádělo, že tato rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy. Už o rok později bylo prokázáno, že tyto závěry byly mylné, ale v německy mluvících oblastech se tato původní chybná informace rozšířila a byla převzata do další odborné literatury v celé Evropě.
Na jiných kontinentech, a to především tam, kde se kustovnice tisíce let využívá v tradiční medicíně, nikdy otázka jedovatosti Goji ani nepřišla na pořad dne.
Mezitím byla rostlina Goji v různých zemích Evropy zkoumána doslova pod lupou.
Existují vědecké kapacity, které se problematikou Goji zabývají intenzivně celoživotně (viz kontakty níže) a nikdy nebylo prokázáno, že by plody kustovnice byly jedovaté.
Naopak bylo prokázáno, že všechny doložené alkaloidy v Lycium barbarum jsou hluboko pod hranicí jakékoliv nebezpečnosti pro člověka i zvířata.
Z hlediska obsahu vitamínů a nutričních látek jsou plody kustovnice zřejmě tím nejhodnotnějším ovocem na naší planetě. V tradiční čínské medicině se kustovnice využívá jako přírodní antioxidant, prodlužující dlouhověkost. Především ale zvyšuje odolnost organismu, posiluje imunitní systém, má příznivý vliv na zrak i funkci jater.
V zemích EU i ve Velké Británii se plody nebo výtažky z Goji prodávají v lékarnách jako schválený certifikovaný doplněk stravy.
Díky pozitivním účinkům této rostliny na lidské zdraví jsou velmi žádané i sazenice rostlin. Proto jsou pochopitelně i ve velké míře pěstované. Na českém trhu nabízí sazenice kustovnice neboli Goji, firma Starkl zahradník. Jedná se o vyšlechtěný druh, který byl vyšlechtěn pod názvem Lycium chinensis macrocarpa v. Anny.
Na závěr je nutno poznamenat, že kustovnice je k naší vlastní smůle u nás ještě velmi nedoceněná. A ačkoliv jsou její pozitivní účinky na lidské zdraví známy již tisíce let a její konzumace je dávána do souvislosti s elánem a dlouhověkostí, vracíme se k těmto rostlinám až nyní. Bylo by škoda, kdyby znovuobjevování této nesmírně hodnotné a čistě přírodní potraviny bylo provázeno nejasnostmi či dokonce nepravdami. Vždyť těžko bychom na světě hledali potravinu s tak širokým spektrem látek, pozitivně působících na zdraví člověka, navíc tak lehce dostupnou, chutnou a cenově výhodnou.
Všem kritikům tedy doporučuji : neztrácejte čas pročítáním příspěvků typu jedna paní povídala, prostudujte si vyčerpávající informace o Goji v seriozní odborné literatuře:

Paul Gross PhD, Xiaoping Zhang MD, Richard Zhang: : Wolfberry, Nature´s Bounty of Nutrition and Health, vydalo nakladatelství BookSurge, LLC. (www.wolfberry.org)
Shalila Sharamon a Bodo Baginski : Goji. Die ultimative Superfrucht. Vydalo nakladatelství Windpferd Verlagsgesellschaft (www.windpferd.de)
Gary Young ND, Ronald Lawrence MD, PhD, Marc Schreuder : Ningxia Wolfberry.Vydalo nakladatelství Essential Science Publishing (www.essentialscience.net)
Albert Y.Leung, Steven Foster : Encyclopedia of Common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics. Vydalo nakladatelství Wiley-Interscience.

Připojit reakci

kustovnice čínská

Michal Jelínek (185) - xxx.xxx.179.196 (?)
5.9.2008 13:49

V tom případě fa Starkl mate lidi chybným označením při prodeji. Lycium barbaTum je nesmysl, který se můžete dočíst na jejich cedulkách u rostlin. Odkud máte info že Starkl prodává kultivar Anny když to oni sami nevědí?

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.166.41 (?)
16.9.2008 10:11

Zdravím, na internetu jsem našel níže přiložené informace, jinak sazenice (nejen kustovnice) zasílá i zahradní centrum Nepomuckého ornitologického spolku - lze najít na internetu - a ochotně poradí...

Kustovnice čínská je keř dorůstající asi 2,5 m. Větve se snadno rozklánějí. Listy jsou na větvích jednotlivě i ve svazečcích po třech. Jsou kopinaté až vejčité. Podle zeměpisné polohy a klimatu kvete od června do srpna. Květy jsou nafialovělé opylované hmyzem. Plodem je červená bobule asi 2,5 cm podlouhle oválná. Kustovnice roste dobře na lehčích půdách i půdách chudých. Při dobrých půdních podmínkách a dostatku vláhy se velmi odvděčí velikostí plodů i jejich vyšším počtem.

PĚSTOVÁNÍ A OCHRANA ROSTLIN
Výsadba

Půda by měla mít okolo pH 8, spíše lehčí písčitojílovitá. Nejlépe je vysazovat v březnu až dubnu, na vzdálenost 2 – 2,5 m. V řádcích může být na 1 – 1,5 m. Vyplatí se dát do jámy buďvyzrálý hnůj lépe kompost. Půda kolem rostlin se udržuje nakypřená, bez plevelů nebo zamulčovaná kůrou.

Hnojení
Chlevská mrva se dává dle možností na podzim. Koncem dubna 500-600 kg /ha močoviny, v květnu až červnu 500-600 kg/ha fosforečnanu amonného. Od konce května až po celé období kvetení a násady plodů každých 15 – 20 dnů důkladný výživový postřik na list, listovým hnojivem.

Závlaha
Zalévejte každých 25 dní od konce dubna až do poloviny června dle možností. Jednou až dvakrát v září a říjnu. První a poslední zálivka by měla být vydatná až 60mm.

Výchovný řez
Cílem je zajistit brzkou násadu plodů. První rok se hlavní kmen zapěstovává do výšky 50 -60 cm. Okolo hlavního kmene si vyberte 3-5 postranních větví rovnoměrně rozmístěných, které budou sloužit jako základ koruny a ty seřízněte na 10-20 cm, aby se podpořilo druhotné větvení. Mezitím nechte 3-4 větve z hlavního kmene bez zaštipování, ty budou sloužit jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Nově narostlé výše položené větve se zakracují, aby se posílily niže položené výhony.

Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene. Zakraťte jej o 10-20cm, aby se podpořilo větvení. Potom vyberte 1 až 2 pruty a zakraťte je o 10cm pro plodné výhony. Pokud jsou nějaké vlky z kosterních nebo vedlejších větví, ponechte jeden a zakraťte ho 10-20cm nad korunou stromu.Potom ponechte 4-5druhotných výhonů, které budou tvořit drhotnou plodící plochu. Všechny ostatní výhony z hlavního kmene se odstraní.

Ve třetím až pátém roce následuje postup z druhého roku a použijte spodní větve, aby posílily a zvětšily korunu. Pokud nějaký vzpřímený výhon vyroste z vrchní části rostliny, ponechte jeden a zakraťte ho 10 -20 cm nad korunou. Když neroste žádný vertikální výhon z hlavního kmene, vyberte 1 – 3 vertikální výhony z vrchních větví 15 – 20 cm od hlavního kmene a zakraťte je, na 20 cm nad korunou.

Po pěti letech pěstování dorůstá průměrný strom výšky 1,6 m a šířky koruny 1,5m. Kmen má průměr asi 6 cm.

Prořezávání
Hlavní účel prořezávání je zmladit větve a získat pravidelně a vysoce plodící rostlinu. Princip je odstranit překřížené větve, zahušťující větve, přestárlé větve a kořenové výmladky. Chceme vypěstovat zdravé výhony v prázdných místech koruny, které budou produkovat nové plodné výhony.

Jarní prořezávání se provádí od poloviny do konce dubna. Odstraníme suché větve (díky dehydrataci) ze zimy.

Cíl letního prořezávání je odstranit posilující výhony z hlavního kmene a hlavních větví. Ačkoliv pokud je v koruně mezera nebo prodloužení kmínku odumírá, udržujte je a zakracujte pro druhotné rozvětvení. V místech bez kmene vyberte vertikální výhony a nechte je do10 cm nad korunou.

Zimní prořezávání se provádí po sklizni nebo v únoru a březnu příští rok. Odstraňte silné výhony ze spodu a vrchu kmene, aby se udržela výška rostliny. Odstraňte staré, slabé, vzpřímené, překřížené, nemocné nebo trnité větve uvnitř koruny.

Použijte silné výhony vyštipováním k vyplnění koruny a prodloužení plodného období.. Seřízněte přerostlé výhony. Nejnižší výhony by měly být 30 cm nad zemí. Po prořezání by měli být výhony rovnoměrně rozmístěny pro dobrý přístup světla a vzduchu.

Sklizeň a sušení ovoce
Sklizeň. Optimální sklizeň je, když je ovoce zralé z 80 – 90 %. Vyvarujte se sklini po dešti. Bobule potřebují šetrnou péči, aby nedošlo ke stlačení a poškození.

Sušení může být přirozeně vzduchem nebo mechanickou dehydratací.

Sušení vzduchem. Rozmístěte plody ve vrstvě 2 cm a plody během sušení neotáčejte plody dokud nejsou suché. Pokud se plody sklízí po dešti, tak můžete plody promíchat dřevěnou tyčkou pro lepší usušení.

Mechanická dehydratace. K sušení použijte proud horkého vzduchu. Sušárna je rozdělena do tří teplotních sekcí. V první sekci je teplota 40 – 50 o C a plody se tu nechávají 24 hodin.V druhé sekci je teplota 50 – 55 o C kde plody zůstanou 36 – 48 hodin. Ve třetí sekci je teplota 55 – 65 o C a plody zde zůstanou 24 hodin. Potom se plody vezmou ven ze sušárny, odstraní se stonky a plody se mohou vážit a balit.

Ochrana rostlin
Integrovaný systém kontroly. Spalte všechny napadené větve a listy i jiné zbytky z pole a odstraňte všechen okolní plevel. Posilte závlahu a hnojení k docílení silného stromu.

Chemická ochrana. Závisí na nemoci a napadení hmyzem. Musí se vybrat vhodné chemikálie, koncentrace chemikálií a způsob aplikace dle druhu napadení.

POUŽITÍ
Kůra z kořenů
Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad, bolest v krku, revmatismu, snižuje cholesterol, pomáhá při impotenci.

Čaj ze sušených plodů a listí.
Snižuje krevní tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití zlepšuje funkci ledvin a jater.

Olej ze semen.
Je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum.

Konzumace sušených a čerstvých plodů.
Upravuje vysoký tlak, posiluje zrak, odstraňuje závratě, bolesti v kříži, chronické,,vnitřní“ krvácení, krvácení z nosu, astma, únavu.

Jedovatost?
Lycium barbarum L. –Kustovnice cizí patří do čeledi rostlin lilkovitých. Solanaceae. Rostliny této čeledi obsahují solanin, jedovatý alkaloid. Ten obsahují i brambory, rajčata, paprika i další nám známé potraviny. Šlechtěním, výběrem rostlin i jejich jedlých částí, ale i úpravou v kuchyni se solanin vyvaří, zráním plodů přetvoří v nejedovaté látky nebo se jeho obsah sníží na zanedbatelné množství. Rostliny Kustovnice je možno koupit, ale také vypěstovat snadno ze semen dovážených plodů. Budou se lišit, tak jako se liší semenáče jiných druhů rostlin. Teprve výběrem z nich a vegetativním množením se získají lepší a jednotné rostliny. Kustovnice z GOJI dovážených plodů má úzké listy, téměř stejné jako u nás divoce rostoucí kustovnice „ pálavská“. Ta je označována jako Lycium halimifolium Mill. Nebo také Lycium barbarum L.., stejně jako ta „ pravá „ GOJI“ je také označována Lycium barbarum L. (z knihy WOLFBERRY od Paula.Grosse, vydané 2006. www.ordes@booksurge.com)

Nabízí se kacířská otázka zda GOJI není jen regionální typ a staletí pilného čínského výběru. Je známo, že čínské provincie v „pásmu goji“ mezi sebou soutěží, která má ten který rok nejsladší plody GOJI. Plody GOJI se jedí hodně zralé a ještě lepší jsou sušené, kdy se stávají chutnější a co nejméně hořké. Mladé výhonky, uvařené (voda se vylije) jsou v Číně přílohou k masům, podobně jako u nás zelí.

Připojit reakci

kustovnice čínská

23.9.2008 23:07

Děkuji. Děkuji. Děkuji. V.Ť.

Připojit reakci

kustovnice čínská

19.1.2009 11:20

Dobrý den,

tvrdíte tedy, že jakýkoli typ kustovnice je bezpečný a není jedovatý, včetně kustovnice prodávané firmou Stárkl. Otázkou však zůstává, zda lze příznivé zdravotní účinky připisovat plodům všech forem kustovnic včetně té od Stárkla, či pouze plodům vybraných druhů či pouze jednoho druhu. Je pravdou, že plody kustovnice se především v čínském léčitelství využívají již tisíce let. Je však otázkou, zda se využívají plody jakékoli kustovnice či pouze některých druhů či pouze některého druhu. Mám totiž stále pochyby o tom, že není kustovnice jako kustovnice. To, že plody v ČR prodávané kustovnice nejsou jedovaté a že jsou chutné a lze je prodávat jako doplněk stravy (koneckonců jako doplněk stravy se v ČR prodává lecos, avšak s velice nejistým a diskutabilním účinkem) ještě neznamená, že mají zaručeně takové zdravotní účinky, jako plody kustovnice užívané v čínském léčitelství.

Tedy, mají plody kustovnice, které lze v ČR zakoupit ve zdravé výživě, stejně příznivé zdravotní účinky jako plody kustovnice užívané v čínském léčitelství? A budou mít plody kustovnice, kterou nabízí Stárkl a jiní obchodníci v ČR, stejně příznivé zdravotní účinky, jako plody kustovnice užívané v čínském léčitelství? Nebo mají takové příznivé zdravotní účinky, které jsou všude publikovány včetně firmy Stárkl, pouze plody určitého vybraného druhu kustovnice? To jsou otázky, na které bych rád znal odpověď!!! Neboť nerad bych pěstoval a jedl něco, co mi nakonec nic nepřinese.

Děkuji za reakci na můj příspěvek.

Připojit reakci

Re: Goji: Story o jedovatosti

19.1.2009 11:25

Pouze upřesňuji, že výše uvedený příspěvek ze dne 19. 1. 2009 je reakcí na příspěvek s názvem "Goji: Story o jedovatosti" ze dne 4. 9. 2008.

Připojit reakci

Re: Goji: Story o jedovatosti

host - xxx.xxx.34.103 (?)
27.1.2009 11:13

Zdravím.Mrkněte na www.guenther-blaich.de/pfllst.php

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
31.1.2009 23:31

kustovnici pestuji a jim asi trictvrte roku takze kdyz to zhodnotim tak asi tohle.  pestuju stromky jak od starkla tak od zahradnika z kruhu docela mi pekne rostli ale co z toho. kolik bych musel mit stromku a kolik by musely plodit abych si dal alespon 10 gramu denne. doma naprosto nemozne. dale kustovnici si kupuji ve zdrave vyzive ajim ji asi 8 mesicu 30 gramu denne. osobne si myslim ze to zadny ucinek neprineslo angina ani chripka lasel nebo ryma se mi nevyhnuli mozna ze drive jsem byl odolnejsi a bez kustovnice. takze na kustovnici kaslu a radeji si vezmu obcas ceske jablko nebo zeli avubec jakoukoli ceskou zeleninu nebo ovoce. vy ostatni nadsenci cinske kustovnice se mejte hezky a zkuste nad tim zapremyslet.

Připojit reakci

kustovnice čínská

Jaan (68) - xxx.xxx.191.35 (?)
13.3.2009 19:25

Copak rýma, chřipka či angína..., ale na postavení... to taky nefunguje!

Připojit reakci

kustovnice čínská

host - xxx.xxx.18.164 (?)
17.3.2009 11:02

Kustovnice rostoucí zplaněle na již.Moravě a v čechách jsem viděl neplodné.Ale v Novy Sad, jugoslávie na bývalém výstavišti plodí hojně.
V čechách jsem na nich viděl velké 18cm.housenky lyšaje smrtihlav, nádhera.
Nezabíjet, žerou i bramborovou nat, koncem léta se zakuklí a za tri, čtyri týdny se líhnou obrovští, pískající motýli.Jsou prý ale už neplodní protože už je málo světla, krátí se den.Na jaře přiletí noví z jihu, možná až z afriky.Včelaři je mají někdy v úlu zabité včelami kterým šli na med.Já ale jsem opatrný na zprávy o zázračné léčivosti tohoto ovoce.Jsou tam asi nějaké karotenoidy a P aktivní látky, ale zdá se mi že nic moc.Naopak sušené plody aktinidie kolomikta, ovšem i čerstvé jsou skutečný zázrak na vitamín C, cukry, pektiny a j.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.18.164 (?)
19.4.2009 22:32

nečetl jsem ty odkazy ale je mi podezřelé že nadšenci mluví o pozitivních účincích na lidské zdraví ale ani mrt o tom která látka v ovoci goji je za ten zázrak zodpovědná.Proto nadšence beru jen jako laiky kteří nevědí co mluví, možná mají v něčem pravdu ale???

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.72.226 (?)
29.4.2009 8:20

Zdravím všecny nadšence,

asi před 2 týdny mi přišly 2 rostlinky od Starkla. Musím jako všichni ostatní zkritizovat, že z velké objednávky byl jen rybíz normální, zbytek - vše jen malé výhonky. Kustovnice byla tedy asi 25cm vysoká a v dobrém stavu. Uvidíme, co z ní bude, ale očividně se ujala bez zvadlého lístečku. Možná tomu napomohlo i toto letní počasí.

Ještě 2 rostliny si jdu objednat u Krulichů a pak napíšu rozdíl.

Co se týče těch mrzutých uživatelů výše, mohli by napsat nějaký nápad, kritizovat umíme ale úplně všichni, co jsme sem přidali příspěvek. Odborné termíny sem nikdo uvádět nebude, ty jsou tady např. na kustovnice.cz. Toto je web o pěstování, ne o léčitelství. Pokud Vám Goji začne po nějakém tom roce krásně plodit, určitě to pomůže vašemu zdraví, když nesedíte doma u TV, ale běháte na čerstvém vzduchu.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
26.5.2009 16:38

to je sice pravda ale nema cenu vynaset kustovnici do nebe zadny zazrak to neni a kdyz si nekdo zasadi treba obycejnou fazoli ma z toho taky radost a vysledek ma zaruceny a daleko drive navic je to hezka rostlina

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.156.8 (?)
28.5.2009 15:31

Zdravím všechny, kdo se zajímají o Goji - tedy kustovnici čínskou. Koupila jsem ji pomocí objednávky po telefonu /lze i mailem/ u pana Šíra z Krakonošova zahradnictví, kromě jiných rostlinek. Musím tomuto zahradnictví složit poklonu!!!   Kustovnice posílají dva kusy celkem za 140,- Kč a všechny rostliny /12 ks/ byly bezvadně zabaleny a byly v bezvadném stavu. Výsadbu jsem provedla podle doporučení až za 3 dny / po aklimatizaci ve stínu/ a všechno se perfektně ujalo - je to 14 dní. A kustovnice byly velké cca 30 cm.  Opravdu paráda!!!  Anetta z Břeclavi

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.148.31 (?)
31.5.2009 11:33

Je to hezké jak si tady různé firmy posílají pochvalné e-maily. Ten poslední příspěvek je vyloženě komerční a dokonce bych se klidně vsadil, že pisatelka se ve skutečnosti nejmenuje Anetta.   Pořád ale ještě nikdo nenapsal,  jestli mu Kustovnice zaplodila a to se tu prodává již více než tři roky.   Pavel. 

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.156.8 (?)
31.5.2009 20:25

Vážený pane Pavle,

je mi líto, že můj příspěvek považujete za podvod. Nejsem zaměstnancem uvedené firmy, ani příbuzná nikoho z nich, ani je osobně neznám. Mám to opravdu do Krkonoš daleko a naposled jsem byla ve Špindlu před 34 lety a nemám žádný zájem na propagaci jakéhokoliv zahradnictví. Napsala jsem jen pravdu a všimněte si, že jsem ty ostatní zahradnictví nejmenovala, protože to, že jsem s nimi a jejich dodávkou nebyla tak úplně spokojena, neznamená, že bych je měla stavět na pranýř veřejnosti. Co se týká samotné kustovnice, až o ní budu vědět z vlastní zkušenosti víc, ráda se se všemi o své poznatky podělím. A na mém jménu vůbec nezáleží, ať už zní jakkoliv, podle něj pravdu nepoznáte... s lítostí Anetta

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.29.113 (?)
1.6.2009 8:37

Vysel jsem několik semínek z kupovaných sušených plodů a už mi roste asi 5 keříků. Proč kupovat nezaručené výpěstky. Jirilan

Připojit reakci

Kustovnice čínská

Miloš Vysloužil (10974) - xxx.xxx.94.12 (?)
1.6.2009 9:02

Paní Anetto, měl jsem z Vašeho příspěvku stejný pocit jako pan Pavel. Když někdo do nebe vychvaluje, jak něco koupil tam a tam i se jménem(telefonicky a možno i mailem - k čemu ta informace?)  působí to i na mě podezřele ze skryté reklamy. Že jsou rostliny zabalené, nejsou uschlé a že se ujmuly? To nepovažuji za důvod k vyseknutí pochvaly, to je snad samozřejmost.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.156.8 (?)
1.6.2009 20:36

Dobrý den, 

máte pravdu, měla by to být samozřejmost, ale není. Letos jsem kupovala na dobírku ze čtyř zahradnictví a například fuchsie, (přestože jsem objednávala včas) vypadaly, že byly v balíku zabaleny tak 5 dní a potom byly teprve odeslány, až jsem mailem poslala dotaz, kdy je pošlou. Objednala jsem jich 7 ks a z toho 5ks léčím a opečovávám už tři týdny a ještě pořád nevím jestli to zvládnou. Ale odkud jsem je dostala raděj psát nebudu, ať si to každý zkusí sám. Mám radši, když mohu pochválit. Spousta lidí zas raděj spíš nadává, je to holt těžké. Už se k tomu vracet nebudu a než psát, jdu dělat něco užitečného.

Anetta

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.199.121 (?)
12.6.2009 1:43
Anetto nic si z toho nedělej, češi se bojí chválit aby nebyli zklamaní. Je to hold citliví národ věčně nasr.. a lehce paranoidní, možná proto, že je u nich hrdinou ten, kdo podvede druhého.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.106.20 (?)
15.6.2009 13:21

Přátelé, vy co pěstujete Kustovnici již déle, prosím řekněte za jak dlouho jste sklízeli první plody

Připojit reakci

Kustovnice čínská

yaw (9) - xxx.xxx.176.57 (?)
21.6.2009 19:14

Zkusil jsem vydloubat ze sušených plodů Kustovnice semínka a 9.6.2009 jsem je vysel. Podívejte se jak se mají rostlinky k světu po 10 dnech. (Foto z 19.6. 2009).

Obrázky:
výsev kustovnice po 10 dnech
výsev kustovnice po 10 dnech
Připojit reakci

Kustovnice čínská

13.7.2009 11:13

Tak takhle vypadají přepikýrovavané rostlinky Kustovnice po jednom měsíci.

Yaw.

Obrázky:
kustovnice po 1 mesici
kustovnice po 1 mesici
Připojit reakci

Kustovnice čínská

3.9.2009 6:58

Po třech měsících.

Na první fotce je kustovnice vypěstovaná ze semínka po 3 měsících.  Evidentně má jiný tvar listů v porovnání s kustovnicí zakoupenou v zahradnictví (foto2.) - rostlina vlevo je koupená, vpravo moje vypěstovaná ze semínka.

Yaw

Obrázky:
Po třech měsících
Po třech měsících
listy-porovnání
listy-porovnání
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.216.60 (?)
29.3.2010 10:17

...není to náhodou naopak? Vlevo vypěstovaná ze semínka po 3 měsícícha a vpravo koupená...???!!! 

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.156.8 (?)
24.6.2009 21:52

Dobrý den,

Jsem ráda, že jsou i lidé přející a takoví, kteří hned ve všem nevidí podraz.

Děkuji.

Moje rostliny rostou dobře, ale zatím jsou jen olistěné a vyrostly od dubna asi o 20 cm. Květy se zatím neobjevují, myslím, že letos na nich nic než listí nebude. Tak se všichni na zahrádkách mějte a nenechte se otrávit tou spoustou vody, co přišla místo na jaře, až v létě (tedy aspoň u nás na jihu).

anetta

Připojit reakci

Kustovnice čínská

28.6.2009 23:42
Ahoj Yaw, mohl bych si u tebe nebo u někoho kdo má víc rostlinek vysazených ze semínek z jedlé kustovnice čínské (Lycium chinense) zamluvit jeden kus? Porovnal bych ho s tím co jsem si koupil u Starkla. Na zahraničních encyklopediích jsem se dočetl, že Lycium Barbarum jedovatá není, ale že z její lilkovité čeledi (Solanacea = lilkovitý) jako třeba Rulík zlomocný (Atropa Belladonna) jedovatý je. Možná proto našinec usoudil, že je jedovatá i Lycium Barbarum. Rozhodně to ještě budu ověřovat, ale podle toho jak se často tyhle dvě rostliny na internetu zaměňují bych řekl, že jedovatá není. Také jsem našel ještě spoustu dalších druhů Lycia, některé i s trny, nebo s mnohem kulatějšími listy, nebo s listy tlustými jak od kaktusu. Např. Lycium Pallidum, Lycium Cooperi, Lycium Andersonii. Na ruském fóru dokonce jeden člověk sklízel plody ze dvou úplně vzhledově odlišných druhů, jen plody se podobaly. Proto bych chtěl nějakou rostlinku přímo ze sušených plodů pro porovnání a taky možná pro vzájemné opilování s tou mou. Pokud se mi podaří vypěstovat alespoň jeden plod, tak jeho semínka zasadím a třeba tak vznikne plodonosná potvůrka. Tu svou mám teprve druhý rok a na to, že mi ji bratr nechtě posekal sekačkou roste docela dobře, květy ještě neměla. Když to shrnu, tak na českých stránkách jsou splantané informace o trnitosti a jedovatosti způsobené tím, že někdo sepsal vše o různých druzích do jednoho článku aniž by si to pořádně proštudýroval. PS: Pokud se už neozvu, znamená to, že jsem se otrávil :-)
Připojit reakci

Kustovnice čínská

29.6.2009 11:52

Teď jsem zjistil od evropského pěstitele, že kustovnice čínská je nenáročná na pěstování a že rodí za tři až čtyři roky, takže je tu naděje.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

rom krom (4) - xxx.xxx.199.121 (?)
29.6.2009 13:56

Kustovnice čínská, nazývaná též Goji (Godži), Wolfberry (vlčí bobule), Duke of Argyll's tea tree, matrimony-vine (aglicky), Kuko (japonsky), Lycium Chinense a pod. (latinsky), Gu gi ja (korejsky), Bukketorn (norsky), Dre tsher ma (tibetsky), Cẩu kỷ (větnamsky), gou qi (čínsky), Lyciet de Chine (francouzky) plodí nejlépe v sušších drsnějších podmínkách na přímém slunci. Plodí i doma v květináči nejméně 8 hod. na slunci za oknem, když se méně zalévá. Proto je dobré ji vysazovat někde ve srázu odkud hned odteče voda a nedrží se dlouho v půdě. Lycium barbarum není jedovatá rostlina, je to pověra, protože Lycium Barbarum je odnož z Lycia Chinense vyvezená a přizpůsobená podmínkám mimo její domovinu. Liší se tak maximálně lehce vzhledem listí. Jinak tato rostlina je invazivní a roste všude bez problému. Ale pro plody jsou nejlepší podmínky uvedené výše. Z toho také plyne, že není dobré ji sadit do kvalitní prohnojené hlíny, nejlépe se ji daří v půdě řekněme polochudé. Vypadá to, že rostlina nechce plodit, pokud se necítí ohrožena, nemá potřebu se množit skrz plody. Nejlépe ji vyhovuje mongolská step :-) Vzhledem k tomu že tento rok je období dešťů, moc plodů se asi nedočkáte :-) Krom toho, musíte počkat ty 4 roky až vůbec začne plodit.

Obrázky:
Kvetinac Goji
Kvetinac Goji
Připojit reakci

Kustovnice čínská

29.6.2009 20:30

Na Starklu co se týče jejího pěstování v podstatě lžou, vůbec nerodí za dva roky, spíše za čtyři a vůbec se nemá mulčovat, je to hovadina. Přečtěte si zkušenosti amerických farmářů, žádné mulčování kůrou ani dostatek vláhy, přesně naopak!

Připojit reakci

Kustovnice čínská

rom krom (4) - xxx.xxx.199.121 (?)
30.6.2009 1:35

Pro ty nejnatvrdlejší: Lycium halimifolium je kustovnice obecná a ne cizí. Cizí se jmenuje Lycium Barbarum a je to v podstatě jedno, protože všechny včetně Lycium Chinense mají jedlé pody a jedovaté listí. Lyší se opravdu velmi málo, možná jen podle autorů, kteří si je pojmenovali :-) Ty rádoby odborné články a katalogy jako např. tento jsou bohužel odfláklé a zavádějící.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.12.20 (?)
3.8.2009 18:52

Všechny lilkovité rostliny jsou jedovaté. Rajčata, brambory, lilek atd. Plody jsou jedlé (mimo brambor - tam jsou jedlé hlízy). Takže klid. I naše k. cizí se dá pozřít.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
3.8.2009 20:51

uz konecne nekdo napiste jakou jste meli urodu je sice hezke ze vam to roste ale to jeasi tak vse mimochodem vite ze nejzdravejsi ovoce jsou merunky mozna vic nez kustovnice

Připojit reakci

Kustovnice čínská

4.8.2009 19:28
Meruňky? A to proč?
Připojit reakci

Kustovnice čínská

4.8.2009 19:32
Možná tu kustovnici nikdo dlouho nepěstuje :-) Já na ni mám teprve jeden květ, ale je stará dva roky, takže ještě musím vydržet, abych mohl říct zda-li bude plodit či ne.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.240.112 (?)
5.8.2009 22:48
Zdravim susedov, zahradkarov a zanietenych kustovnicopazravcov! ;o)... Ja som si goji tiez kupila od starkla, mam ju posadenu tiez druhe rok. Minuly rok po vysadbe to bola rastlinka s jednou stonkou a az na jar toho roku sa to pekne zacalo rozrastat a naberat sirky, priemer 1,5 metra. Asi by ju bolo dobre tvarovat fakt na ten kmienok, ako odporucaju v casopisoch pre zahradkarov. Takze sa do toho aj pustim. Kvety na nej ale toho roku este neboli, ocakavam ich o rok a verim, ze aj s plodmi. Rastlinka je inak ozaj velmi prisposobiva. A rozmnozovat sa da orezkami, automaticky zakoreni aj v obycajnej nadobe s vodou. Mala by som ale otazocku na pestovatelov, ktory rastlinku opatruju dlhsie. Na listoch som objavila akusi skvrnitost, nieco medzi hnedou a sivou/popolavou/ farbou. Neviete o co by mohlo ist? Alebo ako rastlinu osetrit? Dakujem... tesim sa, ze sa tu rozbehla takato zaujimava diskusia... Zuzana
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.233.19 (?)
7.8.2009 9:13

Dobrý den, zdravím všechny nadšené zahrádkáře a pěstitele čehokoliv. Kustovnici jsem si koupila před pár týdny od Krakonoše a se zájmem pročítám Vaše zkušenosti. Jsem zvědavá, jestli se u nás na Valašsku uchytí. Jinak bych se chtěla podělit se svýma zkušenostma s nákupy od Starkla. Jediné, na co od něj nedám dopustit, jsou cibuloviny a růže, všechno ostatní, co jsem si od něj objednala, časem vzalo za své - pokud už to přežilo transport, většinou to nepřežilo první zimu nebo se rostlinky spíš při veškeré péči zimy ani nedožily. Zato si docela často objednávám rostliny po inernetu z českých zahradnictví a nemám jedinou reklamaci. Lea

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.66.30 (?)
13.8.2012 21:40
Dobrý deň, kustovnicu pestujem uz tretím rokom. Prvý rok výsadbe uz mala plody. Kupovala som ju Tiez u starkla a prisla mi v ubohom stave, nastastie sa vsak rychlo spamatala a Rastie velminrychlo. Avšak na listoch sa objavuje biely povlak - asi plesen. Vedel by mi niekto poradiť, ako sa tejto choroby zbavit? Ďakujem Lenka
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.172.6 (?)
19.8.2009 21:49

Zdravím. Mám též kustovnici od Krakonošova zahradnictví. Přišla pěkná a daří se jí uvazuji jí ke kolíku. Hnojit málo nebo více a čím nevíte? Mám možnost koňský hnůj. Myslela jsem že by dříve mohla kvésti... co myslíte?

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.61.62 (?)
30.8.2009 10:38
plodí, plodí a plodí.-koupil jsem v bylinkářském obchodě sušená semena 100g -70kč. Zasel a nyní na zahradě mám až 1m vysoké rostliny a ted mám první plody.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

31.8.2009 8:00

A jak je ta rostlina stará a co tak ukázat foto? Dík

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.221.134 (?)
9.9.2009 8:01

Zdravím všechny pěstitele a zahrádkáře, čtu jen samou chválu na ten zázrak z Číny, ale vypěstovat si tak keřík, nebo stromek, to by bylo něco dobrého.  Ale jak, většina z Vás píše o nedobrých zkušenostech s objednávkami od Starkla, tak proč to tam objednáváte. Zbytečně vyhozené peníze. Je možná lepší si připlatit za vzrostlou dobrou rostlinu v zahradnictvích, než podporovat tady toto.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.161.178 (?)
11.9.2009 19:14

Zdravím všechny pěstitele této "zázračné" rostlinky! Dnes jsem ji zakoupila (jako cca 25 cm rostlinku - "Lycium chinensis Goji") v Praze u Chládka. Vzhledem k tomu, že jsem se zde na netu dočetla, že je vhodné ji vysazovat březen/duben a nyní je září, zajímalo by mne, zda máte někdo zkušenost s podzimní výsadbou nebo zda mám raději počkat do jara a zatím ji mít v květináči doma?

Tatiano, za jakou dobu vám začala plodit? stříhala jste ji dle návodu nebo nechala volně růst? nemáte foto? děkuji všem!! :-)

Připojit reakci

Kustovnice čínská

salometka (43) - xxx.xxx.161.178 (?)
11.9.2009 19:28

Ještě připojuji (teď už po přihlášení) foto mnou zakoupené rostlinky  u Chládka, má i kvítky.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.2.142 (?)
26.12.2009 22:33

je vubec nekdo komu kustovnice v necem pomohla dejte si kazdy den jakbko je to jistota ze delam neco pro sve zdravi

Připojit reakci

Kustovnice čínská

vrana (111) - xxx.xxx.18.164 (?)
9.5.2010 18:37

Na podzimní výstavě jsem zakoupil z Kruhu sazeničku.Vídal jsem kustovnice na jnižní moravě i v čechách divoce rostoucí, tak jsem měl zato, že je mrazuvzdorná.Vysadil jsem ji před zimou ven.Na jaře byla mrtvá.
Vloni jsem zakoupil sušené plody a hned na zimu vysel do květináčů.část jsem vysel až na jaře.Oboje krásně vyklíčilo a roste.Plody pocházejí asi z číny, tak nevím, zda to není nějaký druh, který není mrazu odolný.V parkové výsadbě roste a krásně plodí v Novy sad na bývalém výstavišti, tam se ted už nedostanu, byl jsem tam za války s humanitární pomocí.
Jak to mám zimovat? 

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.122.1 (?)
15.9.2009 11:40

Pěstuji kustovnici čínskou už třetím rokem, ohromě se rozrůstá a velmi se jí daří. Hned první rok na podzim kvetla. Letos kvete velmi bohatě, plody však vůbec netvoří nebo opadnou ještě hodně malé. Problém je v tom, že květy nasazuje až na konci srpna a plody pak už nemají podmínky k dozrání. Obávám se, že informace o tom že v našich podmínkách neplodí bude pravdivá. Nebo má snad někodo jiné zkušenosti s Goji, ne tedy s ostatními druhy kustovnic?

Připojit reakci

Kustovnice čínská

15.9.2009 23:15

Všechny kustovnice jsou GOJI :-)

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.248.71 (?)
27.9.2009 20:07

Zakoupil jsem kustovnici na výstavě Zahrada východních čech v Častolovicích za cca 60 Kč. Byla veliká asi 12 cm a zasadil jsem ji ještě ten den co jsem ji koupil do nepříliš bohaté půdy a za poměrně nízkých denních teplot. Kustovnice shodila těch asi 5 lístků co měla a krásně zaschla. Říkal jsem si ať se děje vůle přírody. Po zimě vypadala rostlina opravdu velmi bědně, ale nechal jsem to tak. Z jara se najednou objevily malé zelinkavé pupínky a Kustovnice začala startovat. V červenci už měla asi 140 cm a byla dost rozkošatělá. Krásně modrofialově kvete a má spoustu malinkých kvítků, které aĺe dost zasichají. Celkem jsem měl zatím to je 28.září slovy tři červenooranžové plody, které byly sladké s nepatrně trpkým ocáskem, ale opravdu jen nepatrně.Takže to jde. Ať se i vám daří.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

Ivana (10) - xxx.xxx.181.73 (?)
12.11.2009 11:38

Kustovnic (Rod Lycium) je hodně přes dvacet druhů. Lycium barbarum (synonymum Lycium halimifolium), kustovnice cizí, původem ze Středozemí je u nás hodně rozšířená, protože velmi často zplaňuje. Lycium chinense, kustovnice čínská není ani poddruh ani klon, jak tady někdo psal, ale samostatný druh pocházející z východní Asie.

V knize J. Baloun a kol. Rostliny způsobující otravy a alergie, Avicenum Praha 1989 je kustovnice cizí uváděná jako jedovatá včetně plodů. Obsahuje glykosidově vázané dusíkaté látky podobné hyoscyaminu, průběh otravy je popisován podobně jako u rulíku. Naproti tomu se kustovnici čínské říká rostlina dlouhověkosti a je dlouho užívaná v asijských zemích jako léčivá.

Rozdíly mezi oběma druhy (podle J. Dostál, Květena ČSR, Praha 1950) jsou velmi malé: kustovnice cizí (Lycium barbarum) má listy šedozelené a korunní cípy dlouhé jako dvě třetiny až tři čtvrtiny trubky. Kustovnice čínská, Lycium chinense má listy živě zelené, korunní cípy stejně dlouhé jako trubka.

Aby to nebylo jednoduché existuje ještě třetí druh, pocházející ze Středozemí a to kustovnice evropská, Lycium europaeum L. které má korunní cípy stejně dlouhé jako trubka a je na rozdíl od obou předchozích druhů silně trnitá. O jedovatosti kustovnice evropské nemám žádné údaje. Všechny tři druhy jsou uváděny jako v ČR zplaňující, kustovnice cizí často, kustovnice evropská vzácně a přechodně zplaňující a kustovnice čínská zplaňuje ojediněle.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

22.12.2009 14:07
Kde jsi na tyto nesmyslné informace přišel?!?! Takže v americe kde se prodává Lycium Barbarum jsou teď už všichni otrávení a mrtví. A o jaké evropské to bože mluvíš. Všechny jsou z číny a všechny jsou ty samé, možná jen ty lístečky se liší kvůli nějaké selekci.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.180.2 (?)
22.12.2009 14:34

Trochu bych brzdil na Vašem místě. Lycium barbarum - kustovnice obecná má původ v jihovýchodní Evropě a Malé Asii (někdy je uváděna za jeho domovinu i Čína),  Plodem je vejcovitá bobule, která je ve zralosti šarlatově červená (jedovatá). 
Dnes již ale bylo zcela jasně prokázáno, že přinejmenším u kustovnice čínského původu jsou koncentrace těchto alkaloidů zcela zanedbatelné a na konzumaci nemají žádný vliv. Stanislaw

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.249.148 (?)
22.9.2012 17:04

.Jasně bylo uvedeno, že když je plod zralý jedovatý není.Rajčata jsou také jedovatá, když jsou zelená, tak je přestanete jíst?  Při zrání dochází k chemickým procesům, při kterých dochází k přeměně/rozložení alkaloidů na neškodné látky.Všechnu kustovnice jsou jedlé.

Zde si přečtěte o jedovatosti pokud umíte anglicky. Edibility rating je hodnocení poživatelnosti.když jsem si otevřel rostlinu Lycium fremontii s hodnocením poživatelnosti 1 dočetl jsem se následující: Ačkoliv nejsou známypřípady toxicity této odrůdy, patří do rodiny, která obsahuje mnoho jedovatých rostlin.Opatrnost by zcela jistě měla být věnována listům a nezralým plodům, ale zralé plody jsou zcela jistě jedlé.

Takže asi tak

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.210.53 (?)
1.10.2009 23:20

zdravim, k tomu neplodeniu, opytal som sa predajcu mojej rastliny ako je to s plodenim a odpoved bola, ze do 300 m.n.m. spolahlivo rodi.ja byvam okolo 150 m.n.m..je to lycium chinense anna (vyslachtena odroda) sadil som ju v juli a zacala kvitnut zaciatkom septembra a dnes som na nej spozoroval plod, zatial zeleny, uvidim ci stihne dozriet.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.112.82 (?)
24.9.2009 11:52

Ja som objednal u Strkla, ale to co mi prislo bolo uplne nieco ina, ako na obrazkoch o GOJI, malo to velke a okruhle listy a tak som to radsej vyhodil. Znama priniesla susene priamo z Ciny a pokusime sa vypestovat z toho.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.84.138 (?)
29.9.2009 19:49
plody kustovnice predavaju susene v bio obchodoch, da sa z nich vybrat semena a skusit vypestovat sadenice.
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.183.91 (?)
29.9.2009 13:53

Dobrý den, zdravím ze střední Hané, jed můj znamý, má GOJI na zahrádce,

je stará 3,roky, kvete,ale neplodí. Ale je možné poživat vrcholové listy na čaj, který má velmi efektní účinky na naše zdraví, Tento čaj jsem si uvařil

kolem 15,00 hod, a celou noc jsem nespal.

S pozdravem Gerych Miroslav, Záříčí č.154 pošta Chropyně /768 11/

Připojit reakci

Kustovnice čínská

micuko (508) - xxx.xxx.19.201 (?)
29.9.2009 20:30

Také jsme objednali u Starkla, přišla celkem pěkná rostlinka s ulomeným nejdelším výhonem.Dala jsem ho do vody a kkdyž se objevily kořínky zasadila jsem do květináče a později vysadila ven na dosti nehostinné místo.Daří se jim a rostlinka vypěstovaná z řízku dohnala co do velikosti "maminku".Kvetou, ale plody už asi letos nestihnou.Hezký den.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

starling (152) - xxx.xxx.59.152 (?)
9.4.2010 23:55

Tak jak Vám přezimovala Kustovnice? Mně zmrzla (bývalo až -23).Naštěstí jsem měl nechaný jeden výhon, který rostl z kořenů.Ten přežil a už se zelená.:-).

Připojit reakci

Kustovnice čínská

10.4.2010 10:27

U nás bylo mínus dvacet a kustovnice přežila celá a taky se zelená, jen jestli bude mít letos plody, protože ji mám třetím rokem a to prý má začít plodit.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.61.62 (?)
2.5.2010 16:51
Koupil jsem sušená semínka za 70kč Tyto jsem zasadil a hned druhý rok jsem měl pár plodů. Jsou velice sladké- červené.Koupil jsem saenice v zahradnictví, ty rostou pomalu a ještě nerodily- snad letos. jaru
Připojit reakci

Kustovnice čínská

2.5.2010 18:39
A jaké má ta Kustovnice s plody listy tmavší špičaté?
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.248.87 (?)
22.7.2010 18:42

Ahoj tady jirka, z toho co jsem si přečetl myslím, že ji na zimu nezakryli, kustovnice je mrazuvzdorná pouze do -17 stupnů a co si budeme povídat počasí u nás snad předvedlo už všechno. Pokud ale dáte kustovnici do skleníku dávejte si pozor na vlhkost !!! (listy začnou plesnivět).

Připojit reakci

Kustovnice čínská

starling (152) - xxx.xxx.59.152 (?)
24.7.2010 21:46

Všude píšou, že je v našich podmínkách plně mrazuvzdorná.Nedokážu si představit, jak zakrývám 2,5 metrový stromek.:-).

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.8.146 (?)
30.7.2010 20:06

V minulém roce jsem si koupila asi 20 cm veliký stromeček, který přišel téměř uschlý, zasadila jsem ho k plotu a žádnou zvláštní péči mu nevěnovala kromě zálivky, ale vzpamatoval se a pěkně narostl. Ani při letošních mrazech jsem ho nezakrývala je přez 2m vysoký rozvětvený a dnes jsem objevila na větvičkách plno květů a plodů, tak jsem zvědavá co se urodí.Všem přeji úspěch v pěstování Ivana

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.248.87 (?)
3.8.2010 21:52

Gratuluji, avšak myslím, že letošní zima byla sice dloooouhá, ale poměrně teplá a sníh rostliny celkem ochránil.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.211.219 (?)
7.10.2010 15:46

Před pěti lety jsem si koupila sazenice Kustovnice a Rakytníku. Rakytník plodí a Kustovnice né a nevím proč. Jarmila K.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.88.180 (?)
17.2.2011 13:51
Kustovnice pěstování Můžetze si ji vypěstovat se semínek, kupte si v Albertu sušená jedlá semínka kustovnice čínské, plod rozetřete v prstech a najdete v něm malé semínka, ty vysejte na výsevní substrát jen na povrch nahoru, nezasypáváme, 2x za den poprašujeme rozprašovačem s vlahou vodou a za 10 dní nám vyklíčí semínka a za dalších 8 dní budete mít krásné sazeničky, které přepícháte asi v 3 týdnech do kelímků, dejte jim už substrát s výživou pro zeleninu, ovoce. Když je přepícnete, dejte je malinko pod lístčky hlouběji, pustí více kořínků, vysévám od konce ůnora do dubna.Zdenča
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.174.137 (?)
30.3.2011 22:48

Potvrzuji, mám kustovnici ze semínka pár týdnů a roste.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.150.10 (?)
19.7.2011 22:17

Loni a předloni sem tam plůdek, ale letos se snad zbláznila. Na jaře jsem tu divočinu přistříhl a je samý květ.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.84.131 (?)
17.8.2011 2:09

Kustovnici mám v zahradě 6 let. Rozrůstá se každoročně jako blázen, květů má tisíce, ale plody nemá - jen vyjímečně pár kousků, které za to úsilí nestojí. Když ji nevyvážete, válí se po zemi. Letos na jaře celá zmrzla (stejně jako ořechy), ale ze země vyrazily nové pruty, které letos rozhodně nepokvetou. Je vhodná jen na ozdobu. Ani včelám moc "nejede", raději si vyberou sedmikrásky.

Obrázky:

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.55.169 (?)
16.2.2012 12:10

Není kustovnice jako kustovnice - doporučuji vysvětlení, které jsem našla zde.

Z toho je všechno jasné - kustovnice, která se po mnoho desetiletí pěstuje u nás běžně v zahradách (a je prodávána v zahradnictví), není totožná s východoasijskou kustovnicí, ze které se získávají plody zv. goji.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.88.108 (?)
28.3.2012 8:06

ja som kupila kustovnicu vysoku asi 60 cm, poriadne rozrastenu,  za nejakych 4-5 €, este jej hladam vhodne miesto v zahrade...

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.106.98 (?)
3.7.2012 10:18

Kdo má kustovnici ze semen? a plodí? díky za odpověď, domnívám se že plodí rostliny jen ze semen

Připojit reakci

Kustovnice čínská

pavel... (87) - xxx.xxx.19.114 (?)
3.7.2012 21:32

Mám kustovnice ze semen z plodů koupených ve zdravé výživě. Mám dnes čtyři rostliny a po čtyřech letech se u dvou objevily poprvé květy. Jsem zvědav zda i něco dozraje.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

6.7.2012 10:41

a začaly ti ty květy usychat a opadávat? jestli ne tak doufej že ani nezačnou, protože to ty moje kustovnice každý rok a nikdy na nich nic není. Přeji ti hodně štěstí :)

Připojit reakci

Kustovnice čínská

10.7.2012 22:09

Nekupujte si kustovnice od Starkla! On prodává přešlechtěnou kustovnici cizí (lycium barbarum) to by tak nevadilo, ale vadí to, že neplodí měl jsem je 6 nebo 7 let a vždycky krásně kvetly a vždycky kvítka uschly a odpadly! Včera jsem je zlikvidoval

Připojit reakci

Kustovnice čínská

10.7.2012 22:13

radši si nasejte semena ze sušených plodů a máte jistotu, že budete mít i plody (hodně)

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.210.130 (?)
11.7.2012 8:25

Naprostý souhlas. Mám kustovnici od Starkla také sedmý rok. Rychle se rozrůstá, květů stovky ale plod jsem ještě neviděl. Počkám ještě chvíli a na podzim poletí. Koupil někdo někde rostlinu, která plodí? Nebo musím opravdu pěstovat od semínka?

Připojit reakci

Kustovnice čínská

11.7.2012 9:48

zas já :D jak to všechno pročítám i na jiných stránkách tak, jsem se nedočetl, že by měl někdo plody z kupovaných rostlin, ale párkrát jsem se dočetl, že mají plody z rostlin ze semen, takže já jsem si je před pár dnama nasel

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.224.27 (?)
12.7.2012 20:02

Dobrý den, kupovala jsem kustovnici v OD Bauhaus, malou v květináči, letos na jaře. Zasadila jsem ji na zahradě, na slunné místo, pravidelně nezalévám, zálivku má pouze přírodní. Samotnou mě velice překvapilo, kustovnice roste velmi rychle, kvete a plodí hned prvním rokem. Nic jsem s ní nedělala, nestříhala. Má současně založeno na květ, vykvétá fialově, květ po té zhnědne a po pár dnech se objeví plod. Budu doufat, že plody dozrají. Pokusím se přidat foto. Nechávám ji růst volně.

Obrázky:
Kustovnice čínská
Kustovnice čínská
Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.55.18 (?)
18.8.2012 10:37

Dobrý den, diskuzi jsem jen krátce prolétl, ale hodně se tu řeší zda budou plody jedlé a nebo ubohé sazenice.

Mám zkušenost, že jsem zasadil pár sušených plodů ze sáčku koupeného v Albertu a mohu potvrdit, že většina vyrazila. Rostliny mám jen na balkoně v truhlíku a pouze na dekoraci, ale věřím, že kdyby to bylo na zahradě a se správným hnojením, tak porostou, v truhlíku mám jen malé rostliny, cca 0,5m. JZ

Připojit reakci

Kustovnice čínská

19.8.2012 19:26

Ahoj, jak dlouho je tam máš? a plodí?

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.55.2 (?)
30.9.2012 16:22

Dobrý den, mám rostlinu kustovnice již 3 roky, loni měla obrovský počet bobulí. Letos na jaře jsem ji mohutně zkrátila, protože vyrostla cca do 2 m. V těchto dnech sklízím nekonečnou úrodu, keř opět má asi 2,5 m, plody jsou nejsladší koncem září. Mám keř umístěný na přímém slunci před pergolou, oblast Šumavy. Všichni sousedé po mě chtějí odnože, ale bojím se jí vykopat. Nevím jak množit. Díky Jarka 

Obrázky:

Připojit reakci

Kustovnice čínská

30.9.2012 18:26

Ahoj, rostou přímo ze stonku že?  Stačí odlomit a dát je třeba do většího květináče s hlínou a ony zakkoření. Můžeš to udělat ikdyž roste z kořene- je to lepší.  A neboj se nic to rostlině neudělá. Nebo stačí naset semena z plodů.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

rosti&slavik (1015) - xxx.xxx.88.38 (?)
30.9.2012 18:35

Máme ji druhým rokem.Letos Kustovnice hodně odnožovala od kořenů, při kmeni.Pravidelně jsem je vytrhával.Asi deset kousků jsem jen tak strčil do kypré zeminy, při okapu.Zakořenily bezpečně všechny.Dvě podaruju, jednu si nechám, zbytek vyhodím.Se zakořeněním nejsou problémy.

Nevím čím to je, letos k podzimu hodně kvetla, ale plody nepřinesla žádné.Vysvětluju si to mládím rostliny.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

1.10.2012 15:11

Dej sem fotku a pak ti řeknu čím to je. Jsem jasnovědec a říkám, že tu dvouletou rostlinu nemáš ze semen, a jestli jo tak teda nevim.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

30.9.2012 18:34

Myslím ze stonku ze zeme neboli z hlavního kořene.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.74.94 (?)
5.10.2012 22:44

Zdravím Veruno.Goji jsem pěstovala pět let v nadmořské výšce 435mn.Letos jsem dva keře věnovala.Kvetly vždy od srpna do října, plody žádné.Často keře chytaly plíseň,tak postřiky byly dražší, než kdybych si plody koupila.Irena

Připojit reakci

Kustovnice čínská

6.10.2012 9:13

a odkud jste měla tu goji?  já měl goji která neplodila. Když si jí vypěstujete ze semen, tak plodit bude.

Připojit reakci

Kustovnice čínská

host - xxx.xxx.16.86 (?)
15.11.2012 10:57

Dobrý den,

kustovnici jsem si zakoupila před dvěma roky u Starkla. Mám ji zasazenou na slunném a před větrem chráněném místě.  Krásně roste, má až několikametrové šlahouny, loni kvetla jen trochu a až k podzimu, letos nasadila velkou spoustu květů a dočkali jsme se i plodů, ale zatím ne velkého množství. Dva ze šlahounů, které se plazily po zemi, jsem přihrábla zeminou a krásně to zakořenilo.

Iva K.  

okr. Mladá Boleslav

Připojit reakci

Kustovnice čínská

Josef Ťuka (34) - xxx.xxx.97.100 (?)
15.5.2013 0:14

Kustovnici jsem koupil jako semínko minulý rok, a zasadil jej.

Vyrostla mi rostlinka asi 20cm vysoká.

Přezimovala na zahradě a letos vyrašili lístky.

Uvidím jak poroste.

Obrázky:
Kustovnice
Kustovnice
Připojit reakci

Kustovnice čínská

16.5.2013 21:25

Ten plevel okolo bych vytrhal nebo posekal ;-)

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rakytník - keř, nebo strom?55.10.20141186
Kdy a jak rozsadit levanduli?1229.9.20143745
Bylinky na balkoně228.9.2014592
Jste také fandové do bylinek?11521.9.201470563
Ne-bylinková spirála418.9.20142957
Obnovit rust polomrtve lipie sladke (azecky cukr)118.9.2014199
Zpracovani sipku2217.9.20141880
magi bylinka 4817.9.201453967
Jak se jmenuje tato rostlina? 417.9.20141111
Libeček325.9.201413321
Moringa14.9.2014173
Mata peprna proc neprospiva 111.8.2014475
Bylinky17.8.2014272
Pěstování rozmarýnu4630.7.2014100379
Šalvej? 825.7.20141083
Mohu prodávat bylinky121.7.2014371
Pomůžete s určení bylinek 520.7.2014730
měsíčková mast - sádlo?2815.7.201427492
Jak se jmenuje313.7.2014487
Užitečná rostlina nebo plevel? 201.7.20142506
Poznáte někdo tuto bylinku? 730.6.20141113
Identifikace rostliny 322.6.2014748
Bylinkový záhon2022.6.201417673
Stevia rebaudiana (cukerná)3521.6.201424547
Druhy máty 611.6.20141820
Pěstování pohanky123.6.20149816
Pěstování majoránky a petrželky (kudrnky)531.5.20147037
Problém s čajovníkem124.5.2014412
Hnojení léčivek215.5.2014716
Jak se jmenuje tato jarní rostlinka? 114.5.20143438
Kdy a jak vyset plicník230.4.2014545
Mořská cibule 1019.4.201436401
Sazenice majoránky 331.3.20141037
Jarní kůra k pročištění krve3728.3.201421988
Ako na bylinky?326.3.2014965
Bylinky Polsko322.3.20141498
Zvláštní jarní rostlinka, poznáte? 519.3.20141039
Zvláštní plevel u majoránky516.3.20141835
Podražec křovištní514.3.20143083
Tinktura z Kotvičníku zemního38.3.20141487
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Antištěk - máte zkušenost?16:36
Slepice žere vejce20.10.2014
Proč slepice vůbec nezačaly snášet?20.10.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014