Co je to za bylinku?



Stránky: 1,  2   
Mišule - (1) - 13.165 (?) 
18.3.2016 20:06, zobrazeno: 9329x

Poradíte mi prosím někdo co to je?Myslím, že koriandr, ale jistá si nejsem a ani necítím žádnou vůni když promnu list mezi prsty.Děkuju moc.

Poradíte?
Poradíte?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 119.79 (?), 28.3.2016 11:09

Petržel zahradní.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.228 (?), 28.3.2016 11:42

Může to být petržel i koriandr, ty lístky to má hodně podobné nevím, jestli bych je takhle podle fotky rozeznala. Ale vonět, vonět musí oboje, každé samozřejmě jinak. Teď do zahrady nepůjdu, jestli tam není nějaký koriandr už vylezlý, abych promnula, ale co si pamatuju, tak při pletí jsem ho kolem vonět cítila, takže při promnutí by také vonět měl, i když semena tedy voní výrazněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 28.3.2016 13:48

Petržel by to být mohla, ale také mi to připomíná i libeček takže těžko soudit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.79 (?), 28.3.2016 20:45

Když určujete jakoukoli rostlinu, musí vám souhlasit všechny morfologické (přírodopisně popisné) znaky. Nelze napsat, mohla by to být petržel, mohl by to být koriandr, ale taky libeček. Za tohle byste vyletěli u zkoušky z botaniky už na střední škole.

Tady je problém v té fotce. Zřetelně je vyfocen z celého svazku jen jeden lístek, ze kterého jsem mohl nějak vycházet.

Když určujete jakoukoli rostlinu podle internetu, doporučuji si otevřít ještě jedno okno, najít nějaký spolehlivý, kvalitně nafocený internnetový herbář, stránku v horní pravé liště uprostřed zmenšit a přesunout vedle stránky zobrazující původní rostlinu.

Pak když máte dvě rostlinky, tedy tu vaši vedle sebe, tak můžete porovnávat.

Koriandr vypadá takhle.

použil jsem ruskou stránku, protože má příkladně kvalitní a zřetelnou fotografii. Z ní vyplývá, že dotazovaná bylina koriandr není.

Jestli je anebo to není libeček spolehlivě určíte podobně. Podotýkám, jsme odkázáni jen na list a málo kvalitní fotku. Chtělo by to taky fotku lodyhy, stvolu a tak dále ke spolehlivému určování. Opakuji, všechny morfologické znaky musí sedět. Když nesedí, teoreticky a málo pravděpodobně může jít o mutaci, mnohem pravděpodobněji jde o něco jiného. Ruský web jsem vybral protože je na něm příkladně zřetelně vyfotografována fotka. Takhle fotky k určování posílejte, fotografujte kvalitně jak ti rusi:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.79 (?), 28.3.2016 20:50

Omlouvám se za překlep, Rusi se samozřejmě píší s velkým R. Co se týče té rostlinky, trvám na tom, jak jsem už napsal v 11:09, že jde o petržel.

Libeček vypadá jinak - viz. obrázek.

Rozdíly jsou více než patrné, rozdíly jsou nepřípustné. Pokud jsou rozdíly, je určení špatně.

Libeček
Libeček
Libeček
Libeček
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 130.241 (?), 28.3.2016 21:48

Petržel je samozřejmě nejpravděpodobnější.

Ale vnesu do toho ještě kousek zmatku :-) Co třeba kerblík? Ten by to nemohl být? Nemám s ním osobní zkušenost a otvírat nová okna teď nebudu, větrali jsem před chvilkou ;-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 119.79 (?), 28.3.2016 22:17

Ne, kerblík to rozhodně nebude.

Tady ale všichni vidíte, jak je těžké opravdu spolehlivě určit zdánlivě známé rostliny. A což teprve rostliny nám neznámé? Je to doslova věda. Botanik má různé atlasy rostlin, klíče k určování a přesto si někdy není stoprocentně jist.

Tu vlastně o nic nejde. Jestli zaměníme petržel s koriandrem nebo omylem sníme libeček, nic vážného se nestane. Horší když nesprávně určíme léčivku, kterou zaměníme s jedovatou rostlinou a jak vidíte, může se to podařit překvapivě snadno, proto nutná při určování neznámých rostlin nebo neznámých hub vysoká opatrnost, někdy jde doslova o život.

Zásadou je, že všechny morfologické znaky musí sedět, když nesedí, určovali jsme špatně, v některých případech se můžeme zmýlit jenom jednou:)

List kerblíku
List kerblíku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 119.79 (?), 28.3.2016 22:39

Aby to nebylo tak jednoduché, máme druh rostlin (petržel) poddruh (petržel listová, petržel kořenová, petržel kudrnka. Druhy a poddruhy mají různé odrůdy, lišící se morfologickými znaky. 

Varieta (biologie)

Tak třeba tady jiná petržel v tomto případě obedná.

Kudrnka například by vypadala též jinak a pořád by šlo o petržel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.79 (?), 28.3.2016 22:48

Že je to opravdu zašmodrchané vyplývá tady z těchto obrázků.

A všechno to jsou petržele. Podobných odrůd bychom nasbírali u koriandrů, libečků kerblíků a tak dále. Vypadají trochu jinak ale vyznat se v tom...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika