Tuhé střívko klobásy



Pavel Kocúr - (6) - 255.5 (?) 
28.9.2015 10:19, zobrazeno: 13309x

Dobrý den.
O víkendu jsem také dělal klobásy. Uvnitř nadherné šťavnaté měkoučké a střívko(vnější kraj tuhý), udím s topeništěm cca 1,8m od udírny. topím na 50 - 60°C a to cca 24 hod. Klobásy jsem vkládal do vyhřáte udírny. Topím i přes noc a teploty mi neklesne pod 30°C přes noc.Jinak se snažím uhlídat těch 50 - 60°C.  Myslím že teplota je optimalní ale výsledek nepotěšujíci kvůli tvrdosti slupky. Nepomohl by mi někdo jak vyřešit můj problém?
Další dotaz bude směřovat k teploměru. Zda ho nemém špatně umístěný? Je ve dvířkách cca v pulce udícího boxu, ale klobásky jsou nad urovní teploměru. Teploměr je stonkový a délka stonku v udírně cca 10cm za dvířky. Co používáte vy na měření teploty? Nebo umístit teploměr jinam?

A potřeboval bych poradit ještě s přívodem kouře v udírně. Vyúsťuje mi v prostřed dna udírny a nad vývodem mám plech ve výšce cca 6cm nad vývodem aby se mi kouř rozptýlil a nešlo teplo přímo rovně doprostřed. ale můj problém nastal že teplo jde do jednoho místa na kraj a tam je to spálenější pak. Jak máte vyřešeny vy dno udírny s přívodem
Předem moc děkuji za odpověď Pavel


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
milkoextra - (7) - 105.42 (?), 21.12.2015 13:31

Tuhé střívko je od vysoušení klobás před uzením. Sušení a nahřejvání klobás před uzením se nesmí přehánět.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.12.2015 14:16

Myslím, že tuhé střívko má příčiny jiné nebo možná příčin víc. Taky se mi to občas stává. Pomáhají následující kroky:
1. Nasolené střevo nechat 24 hodin ve vodě odmočit. Krátkodobé namočení nestihne vytáhnout veškterou sůl a střívko je tužší.
2. Po několika hodinách uzení - krátce před koncem - klobásy namočit do vody 80 st teplé. Nechat "táhnout" cca 1/2 hodiny a vrátit do udírny (cca na hodinu).
 3. Přijde mi, že při 60 stupních je 24 hodin uzení poměrně hodně. Při této teplotě mívám klobásy hotové cca za třetinovou dobu.

Teploměr mám umístěný podobně, ale ne ve dvířkách, nýbrž ve stěně. Myslím, že se tolik neochlazuje při otevření dvířek a je menší roziko jeho poškození.
   Přívod kouře mám řešený podobně. Jenom nad plechem mám ještě malé prkénko - aby se nepálil případný kapající tuk.Je-li v jednom místě v udírně vyšší teplota, jde to ovlivnit tepelným stropem. Jsou to 2 plechy vodorovně položené nad závěsnými hůlkami. Vzájemným posouváním můžete měnit velikost a umístění otvoru, kterým kouř odchází do komína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.24 (?), 15.3.2016 23:31

Taky mívám občas problem s tuhostí střívek, ale používám nasolená a kupovaná střívka a někdy v tom balícku jsou široká a jak pavučinka tenka a z toho na omak tužší a moc pevná, pozna se to hodně při špejlovaní. jinak nenamáčím, nemám vyzkoušeno, pouze používám jasnější plamen, udím na 60stupnu a udím pro jistotu deset hodin, to bohatě stačí. Barbar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika