Jak správně pěstovat zelí?



host - 160.173 (?)
24.9.2016 23:12
Tak ja nevim... Na jare, kdyz jsem prvne v zivote sazel bile a cervene Pourovo zeli, jsem si liboval jak je ta zemina nabusena zivinami, vsude plno zizalek a hnojnacku... Vyrostly hlavky jak medicimbaly. Dnes jsem je sklizel a ouha - vsechny ty zizalky se nastehovaly dovnitr do tech hlavek :-(V kazde hlavce jich je urcite tak padesat! Vylezaji z kazdeho listoveho zahybu, z kazde dutinky, takze hlavne okolo kostalu. Je to takhle obvykle nebo jsem to pekne zvrzal?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 176.166 (?), 23.12.2013 18:59, zobrazeno: 19808x

Nedaří se mi vypěstovat zelí aby hlávky byly tvrdé utažené.čím to je?Není to předusíkované?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 18.1.2014 22:37

Zelí potřebuje vápno. Hlávky řídké jsou nedozrálé. Hodně záleží na odrůdě. Předusíkované pole může též posunout zrání. Zajímavé je, že hlávky pěstované kde často fouká vítr, u některých odrůd, jsou tvrdší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.173 (?), 24.9.2016 23:12
Tak ja nevim... Na jare, kdyz jsem prvne v zivote sazel bile a cervene Pourovo zeli, jsem si liboval jak je ta zemina nabusena zivinami, vsude plno zizalek a hnojnacku... Vyrostly hlavky jak medicimbaly. Dnes jsem je sklizel a ouha - vsechny ty zizalky se nastehovaly dovnitr do tech hlavek :-(V kazde hlavce jich je urcite tak padesat! Vylezaji z kazdeho listoveho zahybu, z kazde dutinky, takze hlavne okolo kostalu. Je to takhle obvykle nebo jsem to pekne zvrzal?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 15.10.2016 10:02

Myslím si, že je to v pořádku, prostě to je daň za to, že máte rostliny bio, však ta zvířátka jsou obvykle jen u košťálů, zbytek zelí bývá v pořádku. Daleko větší škody mohou udělat dospělci housenek, kteří za sebou zanechávají exkrementy, díky nimž pak může zelí začít hnít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 15.10.2016 20:24

Já jsem letos zkoušel zelí na krouhání červené špičaté Kalibos a nesklidil jsem jedinou hlávku. Komplet v létě shnilo. Bakteriání černá žilkovitost brukvovitých. Začalo to skvrnami na listech a skončilo hnilobou košťálu (na květákové růžici vznikají černé skvrny, někdo se na to tady dříve tázal). Vloni zelí Madison a OK. I naložené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 15.10.2016 21:04

Hehe, každý rok nakládám tak 20kg zelí, tak si na jaře říkám, je to jistě plné chemie, zasadím si vlastní, nakonec stačí 2-3 Pourova a je to. Vysel jsem a řádek vzešel. Pak zaútočili slimáci, housenky, hniloba a další potvorstva a jediná hlávka, která přežila, má tak 20 dkg. Tak jsem jako obvykle vyrazil do Otic, žena našlapala a příští rok vyseju něco odolnějšího...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.79 (?), 3.11.2016 21:31

pár drátěnejch oblouků, píchnout do země, přehodit netkankou, vysít do hnízd pár semínek, protrhnout, nechat přikrytý až do sklizně, občas otevřít a vyplet, případnejch mšic se nebát, nastěhujou se tam na ně pestřenky, sluníčka, škvoři... letos sem to zkoušel poprvý, zem nic moc, plevel jako kráva a úroda uspokojivá, zelí krásný, kvašení v pohodě, zkoušel sem Pourovo bílý i červený... když si vezmu, že proti řepnýmu bělásku a jinej havěti funguje jen systémovej přípravek a domyslím si, co reziduí tam po něm musí zbýt, myslím, že to stojí za to

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.18 (?), 1.12.2016 13:19

Dobrý den, můžete mi prosím dovysvětlit, co myslíte tím " občas otevřít "? Pochopila jsem, že na ty zapíchané oblouky tu netkanou textilii jen přehodíte, tzn., že otevřením myslíte stažení textilie nikoli otevření nějakého vyrobeného poklopu?

Díky za odpověď a sorry za nablblý dotaz - jsem začátečník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.170 (?), 20.3.2017 9:52

Souhlasim. Loni jsem pestoval Kamenou Glowu a Pourovo cervene. Na otevrenem zahonu. Vyrostlo velmi pekne zeli bez chemie. Ovsem se na to nastehovala armada belasku a cca 40% jsem vyhodil. I presto z 10ti hlav bileho a 10ti hlav cerveneho jsme nalozili 2x10 litrovy sud kvasenych, nejake snedli a neco malo rozdali.. Jeste jsou ve sklepe. Zadna chemie, hnojeno konskym hnojem od chovatele, ktery ma kone na pastve a vlastnim kompostem, ve kterem jsou zbytky z nasi kuchyne (krome obilovin, oleje a koreni uz zeleninu a ovoce v obchodech nekupujeme, maso taky ne). Letos zkousim cernou textilii vespod a tunel z bile. Uvidime, snad pres veskere me snazeni neco vyroste. Vyhozeni casti urody je dan za nechemii, mame to stejne u vsech ostatnich plodin. Pestovani bez chemie je sice mnohem vic manualni prace, ale to jidlo je jine.

Ale kdyby to nechtely kvuli chemii jist brouci, plisne atd proc bych to mel jist ja? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.10.2020 17:34

Bez chemie to jde. Je nutné se ale smířit předem se ztrátami, prostě je brát jako daň Matce Přírodě. A ona se mi letos odměnila velkoryse.

Nepěstuju zelí prvoplánově, jen jako stínění půdy před kordonem rajčat. Výběr odrůdy byl naprosto náhodný: byla to poslední semínka poloraného (sklizeň červenec až říjen) zelí u naší zahradnice: Murdoc F1 (se špičatými hlavami). Pod sazenice jsem dal substrát smíchaný s granulovaným slepičím hnojem a de facto se víc nestaral, kromě občasného zalití. Molice, bělásci, škvoři, všechna tahle havěť se motala okolo. Přesto to zelí vytvořilo hlávky až tříkilové (po očištění). Pourovo bílé pozdní o záhon vedle ale utrpělo mnohem závažnější škody. Může to být tím, že ta odrůda je nějak víc odolná? Máte s ní někdo zkušenost?

Milan HP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika