Pěstování černého kořene



Stránky: 1,  2   
host - 53.209 (?) 
22.1.2009 8:28, zobrazeno: 30807x

Dobrý den - má prosím někdo zkušenosti s pěstováním této zeleniny? Je prý zdravá:-))

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 8.2.2009 12:35

Jako zelenina se využívá od 16. století. V posledním období je vyhledáván zejména diabetiky pro vysoký obsah sacharidů s převahou inulínu. Kromě toho obsahuje až 80 % biologicky vázané vody, 12,6 % bezdusíkatých látek, 2,4 % vlákniny, 1,2 % bílkovin. Významný je obsah sodíku, hořčíku, železa a fosforu. Je to velmi zdravá a chutná zelenina, která se doporučuje jako doplňkový léčebný prostředek pro revmatiky. Před kuchyňským zpracováním ho nejprve musíme zbavit černé slupky. Po oškrabání se doporučuje namočit ho do okyselené vody, aby nezhnědl. Jeho použití je všestranné. Můžeme ho konzumovat syrový ve formě salátů s jablkem, mrkví, jogurtem nebo smetanou. Častěji se tepelně zpracovává. Používá se obdobně jako chřest nebo květák, smaží se jako řízek nebo dusí. Můžeme ho využít i při úpravách různých druhů masa a ryb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.44 (?), 8.2.2009 15:17

tkz to odněkud opsal. Jsem diabetik a že bych vyhledával černý kořen nějak nevidím.

Jinak zkušenost mám poměrně dávnou, kdy jsem to zkoušel pěstovat. Vyžaduje hluboce zpracované půdy,  aby kořen mohl narůst. Jinak jsou kořeny slabé. Blbě to klíčí, i když semena jsou velká. Plít, zalévat hnojit. Při sklizni je nutná opatrnost, kořeny jsou křehké a hluboko, stejně se přelámou. Na chuť si už nepamatuju, ale nic moc. Dá se použít do směsí zelenin a podobně. Je takový neutrální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 102.148 (?), 31.7.2009 10:13

Před dvěma roky jsem si balíček semínek černého kořene koupila a zasadila. Měla jsem zřejmě velikánské štěstí, že některá semínka vyklíčila. Z balíčku mi vyrostlo asi dvanáct rostlinek. Už na podzim jsem několik černých kořenů sklidila a výborně jsme si na nich pochutnali. Zbylé černé kořeny jsem nechala na sklizeň v druhém roce po jejich odkvětu. Letos na jaře jsem koupila balíček semínek znovu a nevzešla z něj ani jedna rostlinka. Koupila jsem semínka znovu a v jiném obchodě a od jiné firmy, zase nevzešla ani jedna rostlinka. Vzdala jsem proto pro letošní rok pokusy o výsev černého kořene z kupovaných semínek.  Ovšem můj před dvěma roky zasazený černý kořen začal počátkem července kvést a kvítky opravdu krásně voněly po čokoládě. Semínka jsem ihned z odkvetlé rostliny zasypala hlínou a během několika dní vyklíčila všechna, snad celé stovky černých kořenů.  Podle této mé zkušenosti, milí zájemci o pěstování černého kořene, tudy asi vede cesta k vypěstování si rostlin černého kořene, aniž by došlo ke ztrátě jarní agrotechnické lhůty z důvodu nevyklíčení kupovaných semínek.  Rostlinky jsou již pěkné a do zimy ještě zmohutní a protože výborně a bez problémů přezimují, těším se na jejich sklizeň už v příštím roce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 31.7.2009 10:22

Černý kořen je opravdu skvělá zelenina, něco mezi petrželí a mrkví, stane se obča, že jej prodávají na trhu na podzim jako kořenovou petržel. Těžko to laik pozná od nově vyšlechtěných druhů korenové prtržele,  Ale je dobrý do kuchyně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 31.7.2009 11:19

Jak už nějaký předřečník podotkl, vyžaduje to hluboce humozní půdu. Já to pěstuji ale ne každý rok a problémy s klíčivostí jsem nezaznamenal. Je to výtečná zelenina u nás podceněna a prý je dobá kormě jiného na mozek, tedy k obnově nebo růstu nebo k uchování mozkových buněk, no že bych něco na sobě pozoroval, to ne ale dieteticky doporučuji. Dopkonce když pod sněhem nebyl zámraz, tak jsem ještě kořen vyrýval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.238 (?), 11.8.2009 15:23

A kdy sázíte ten černý kořen? Na jaře nebo na podzim? Někde píšou na jaře a někde na podzim, ale s tím, že pak vybíhá do květu. Po výsevu sklízíte kdy? Díky za odpověď, Míša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.166 (?), 31.7.2009 12:44

Něco mezi mrkví a petrželí? To bych tipovala spíš na pastinák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 81.111 (?), 31.7.2009 13:18

Ani mrkev, ani petržel, natož pastinák. Nám chuť černého kořene připomíná čerstvé lískové oříšky .  Dokonce i když už je gratinovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 79.74 (?), 31.7.2009 14:41

Černý kořen má trochu chuť lískových oříšků. Když jsem ho pěstoval, rozčilovalo mě, že při jeho zpracování jsem si vždy strašně zaneřádil ruce od jeho mléčné šťávy, která tím připomíná pampelišku. Asi k ní trochu geneticky patří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika