Jak na pěstování petržele?



Stránky: 1,  2   
host - 198.70 (?) 
20.4.2009 10:16, zobrazeno: 63548x

Prosím o radu. Již několik let se mi nedaří na zahradě vypěstovat petržel - ať už naťovou, nebo kořenovou. Přes různé rady mám problém, aby semeno vůbec vyklíčilo. Zkoušel jsem různé doby výsevu - od podzimního až po jarní, různé hloubky výsevu, různé druhy závlahy a stále se nemohu dopracovat nějakého slušného výsledku. Mám za to, že je půda asi příliš vyhnojená, ale zkoušel jsem vysévat i na nepohnojený záhon a stále nic. Nevím, jestli není problém v nevyzrálém semenu. Podobný problém jako já má i většina kolegů zahrádkářů. Proto prosím nějakého odborníka, zda by neporadil, jak na to.  Předem děkuji za radu. Míra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 128.44 (?), 23.4.2009 19:47

Nejsem odborník přes petržel, ale s jedním zahradníkem jsem kdysi pár mailů vyměnil. Jestli to najdu, postnu to sem. Myslím, že hlavní podmínka byla, že semeno ve fázi klíčení nesmí NIKDY přeschnout. Těsně po zasetí ano, po vzejití taky. Ale sucho ve fázi klíčku znamená konec. Třeba to pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 23.4.2009 23:25

Podívejte se o pár řádek níž (podzimní výsev mrkve) možná že vám tam diskuze něco napoví. Seji na podzim, v lednu, únoru i teď. Jak počasí dovolí. Pro výsev mám malou sečku, která stála někde v železářství asi dvě sta, nasazenou na násadě od koštěte. Vyseji tedy semena do hloubky asi 2 cm a řádek mírně přitlačím. Mám tak dlouhé řádky, že je nemůžu zalévat. Ranný výsev má výhodu, že semeno chytne zimní vláhu. Semeno mrkve i petržele klíčí velmi dlouho a může se stát, že půda po dešti udělá kůru, kterou se klíčící rostlinky nedostanou. Proto do řádku přisévám rychle klíčící znečkovací rostlinu (ředkvičku, salát, či řeřichu) a kůru na povrchu půdy se snažím příp. podél řádku rozrušit. Sel jsem petržel Olomouckou, ale špatně se dobývala. Používám odrůdy petržele s kratším kořenem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 24.4.2009 0:12

Petrželové semeno má velmi krátkou klíčivost, nesmí být staré. Záhon hluboko zrytý (délka kořenů, jinak se kořeny dělí). Nejlepší výsev je koncem února, jakmile rozmrzne zem. Táta říkával, že na vysetou petržel má spadnout poslední sníh.Po výsevu je třeba půdu utužit, aby přilnula k semínkům. Pokud sejeme později, je nutno řádky od vysetí do vzejití denně zalévat.Jak je psáno výš, klíčící je citlivá na sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.53 (?), 25.4.2011 14:43

Semeno nesmí být staré, dala jsem jeden rok petržel a co mi zbylo jsem dala druhý rok a vše bylo ok.Ale teď poslední dva roky nic, tak to stářím semene není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.165 (?), 14.6.2011 22:36

Letos jsem udělala objev, co se týče pěstování petržele kadeřavé. Nestačila jsem včas zaset a protože vím, že 3 týdny musí být semeno petržele ve vlhku, jinak nevyklíčí, tak mi bylo jasné, že letos se nezadaří. Vzpomněla jsem si, že když jsem byla před 20 lety v Anglii, viděla jsem, že tam seli kadeřavou petržel do květináčků. Připadalo mi to hloupé, vždyť každý ví, že sejeme přímo do půdy, že? Ovšem když si v supermarketu koupíte petrželku v květináči, tak ji pak taky můžete strčit do země, že?

Takže jsem vysela semeno petržele do truhlíku a strčila do fóliáku. Docela brzy vyklíčilo. Pak jsem ty malé nitky přepikýrovala po dvou do kelímku - ne k sobě, ale každou rostlinku ke kraji. A vystrčila všechny kelímky ven, protože ve fóliáku nebylo místo. Petržel se bez problémů chytila a rostla dál. Asi tak před měsícem jsem ji přesadila do řady na záhon, docela daleko od sebe, asi tak 8 - 10 cm. Roste dál, po dešti docela vyletěla, už teď je dost velká a silná a začíná se podobat té, kterou si můžeme koupit v zelenině z dovozu. (Už dřív jsem zjistila, že čím jsou jednotlivé rostlinky dál od sebe, tím větší trsy vytvářejí).

Takže myslím, že příště už budu petržel jedině předpěstovávat tímto způsobem. Zcela určitě se to vyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.236 (?), 14.6.2012 16:53

Je dobré po výseve dať na záhon netkanú tekstíliu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.238 (?), 7.7.2012 10:40

Petržel mi nevzešla. Můžu zkusit výsev ještě teď? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 7.7.2012 11:06

Já jsem ji vyséval nadvakrát a stejně je mizerná. Tak jsem si vysel koncem května pastinák, a ten roste. Teď už je na setí obojího pozdě. Snad ještě rannou mrkev a červenou řepu. Petržel nějak u nás nejde, už po několik let. Semínka kupuju pokaždé jiná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.154 (?), 7.7.2012 12:49

Petržel mi posledních 5 let také vůbec nejde a to bývala velmi kvalitní. Problém nemám ve vzcházení osiva, ale v tom, že kořeny začnou asi u poloviny a tří čtvrtin rostlin hnít. Tak už dávám jenom pastinák a ten je vždy perfektní. Honza z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika