Cibule ze semena



Stránky: 1,  2,  3   
host - 163.229 (?) 
29.10.2011 12:52, zobrazeno: 50278x

Již několik let se mi nedaří vypěstovat cibuli ze sazečky.Místní farmář ji pěstuje ze semene, naroste mu veliká a pěkná.Má někdo s tímto pěstováním zkušenosti? díky pepa

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.10.2011 18:23

Už asi 10 let jinak cibuli než ze semene nepěstuji. Pokaždé vyroste veliká a pěkná. Pravda, oproti sazečkové je nepatrně menší, zato skladovatelnost sibule ze semen je diametrálně lepší. Chce to dodržet 3 zásady:
1. Použít odrůdy, které jsou k pěstování ze semene určené. Např. Alice, Lucy, Dagmar.
2. Vyset co nejdřív na jaře, v březnu. Nevadí, že znovu napadne sníh, že měsíc i déle nic neklíčí. Pozdnější výsev znamená menší cibule
3. Rostoucí mladé cibule zavčas vyjednotit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.234 (?), 17.3.2015 16:13

Koncem ledna nebo začátkem února jsem zasela cibuli GLOBO. Nemám zkušenosti, tak vůbec nevím jestli už ji mohu dát na záhon? Mě osobně se zdá už dost veliká, ale třeba se pletu. A co případné mrazíky - nevadí tomu? Aktuální foto rostlinek přikládám. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 30.10.2011 21:41

Druhým rokem pěstuj cibuli ze semínek (Všetana a Karmen). Jak píše pan Vysloužil, co nejdříve zasít, u nás to jde opravdu brzo jsme 190m.n.m. Protože nepěstuji lány, zakrývám bílou textilii kvůli květilce. Nehnojím ničím. Cibule není velká, má 4-5cm v průměru. Když potřebuji velké množství tak koupím v obchodě, naše výborná pevná a pálivá cibule je hlavně do salátu. Ještě se nestalo že bych některou skladovanou vyhodila, vydrží dlouho - prostě než jí všechnu sníme :-).

Nevím co je na tom pravdy ale babička vždycky říkala, že cibule se má spotřebovat celá - naříznutá do sebe natáhne bacily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vvd - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 208.154 (?), 19.2.2016 12:26

Já už také pěstuji pouze ze semene, vidím tam samá pozitiva - zjara nehoním ptáky, by mi netahaly sazečku. Cibulky nejsou napadány houbomilkou a mají lepší skladovatelnost. Možná jsou o trochu menší než ze sazečky, ale odrůdové rozdíly hrají větší roli a nikdy jsem nedostatkem velkých cibulí netrpěl. A mohu sklízet probírkou malé cibulky, u sazečky by mi to bylo líto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.75 (?), 28.12.2011 20:49

Pestujem cibuľu zo semena druhý rok. Začal som odrodou GLOBO sejbou vo februári do truhlíku a presádzal som v máji jednotlivé rastlinky asi 10cm od seba. Riadky asi 25-30cm. Zem bola druhým rokom po hnojení maštaľným hnojom, dôležitá závlaha, hlavne počas prudkého rastu v júni a júli. Výsledok bol úžasný, cibule mali v priemere 0,5-0,7kg. Používali sme ich v kuchyni počas najväčšej sezóny zavárania v jeseni až do januára/ má kratšiu skladovatelnosť/. Chuťovo je jemnejšia ako klasické odrody. Tento rok som vyskúšal takýmto spôsobom aj odrodu VŠETANA a výsledok bol o pár gramov horší ako zo sadzačky VŠETANA, ale zanedbateľne/mimochodom tohto roku niektoré cibule GLOBO dosiahlo hmotnosť 0,9kg!/. Sadenice potrebujú po výsadbe dostatok vody, pretože inak zle zakorenia a výsledok je potom slabý. Tento spôsob pestovania môžem jednoznačne doporučiť a následujúci rok chcem vyskúšať aj ďalšie odrody.

Pozdravuje Jan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.251 (?), 6.2.2012 18:47

Zdravím Jana a též pěji chválu na Globo. Ve výšce 600m n.m. mám cibule 1-1,2 kg.  Zatím mi neshnilo nic, přestože na pozemek přišlo možná 100t/ha hnoje. Myslím, že zdraví podpoříl síran draselný.

Jen mě nebaví předpěstování. Píchám semínka do takových těch černých plastových sadbovačů dělených na 9 částí. Když se to vyseje do truhlíku, nespletou se moc kořínky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.75 (?), 7.2.2012 17:26

Zatial som s tým nemal problém. Pred vysadbou priesad jemne pokropim vodou, preklopim truhlik a jemne vyklepem na bok. Potom jemne rozoberam jednotlivé priesadky a vysadzam pomocou kolíka. Zalejem trošku vodou a vsuniem korienky do navlhčenej jamky. Ak sa niektorý korienok utrhne, nerobím s toho vedu, pretože tak ako pór, aj cibuľa rýchlo zakoreňuje. Upozorňujem ešte raz na zavlahu po výsadbe a v priebehu prudkého rastu. Ak je väčší plesňový tlak, urobím max. jeden postrek so zmáčadlom. Priesady na rýchly konzum na zeleno, alebo cibule na skoré použitie mám separatne a tieto neošetrujem! Váš spôsob potrebuje väčšiu pracnosť a viac miesta, avšak máte kvalitnejšie priesady. Preto väčšia hmotnosť cibule. Z dvoch sačkov som mal skoro 60kg, čo nám úplne stačí.

Inač pre zaujimavosť som skúšal takýmto spôsobom pestovať aj šalotku AMBITION F1 a výsledok výborný. Taktiež vrele doporučujem.

Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
alvav - (44) - 89.28 (?), 5.2.2014 21:26

Dobry den. Muzu se zeptat jak hluboko sazite sadbu cibule?

Dekuji moc. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 6.2.2014 6:36

Normálně. Jen dodám, že stejně jako u póru zkracuju kořínky i lístky. Abych rovnal 10 ti centimetrovej kořínek a snažil se s ním strefit do jamky ani náhodou. Kořínky tak na 2 cm, u lístků zarovnám špičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika