Česnek v ''zimě'' vyklíčil



host - 36.19 (?) 
2.1.2014 18:33, zobrazeno: 9439x

Dobrý den, jsem začínající zahrádkář. Zhruba před měsícem jsem zasadil česneky a doufal, že zem už zamrzne. Bohužel to skoro jarní počasí dovolilo začít česnekům klíčit a některé už se vesele derou ze země. Co s tím dělat? Sazenice zmrznou nebo budou schopné přezimovat až uděří mrazy? Děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 2.1.2014 18:56

Neuděláte s tím nic wink . Pokud nepřijdou extrémní mrazy, nic se neděje. Pokud začne mrznout bez sněhu (holomráz), můžete záhon zakrýt chvojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 19:08

Pokud máte dostatečně široké meziřádky (30 cm a více) dá se řádek trochu nahrnout zeminou z meziřadí jako se to dělá u růží nebo brambor. Ale klidně to nechte na konec teplého období, aby jste ho časným přihrnutím neurychlil ještě více. Jinak lístky českých odrůd česneku snesou i holomráz v závislosti na odrůdě do -5°C až -9°C pokud nejsou teplotní výkyvy extrémní.

Dejte fotku a seznam odrůd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
horacio73 - (1) - 174.199 (?), 4.1.2014 23:13

Mám ho venku asi 2-3 cm a chtel jsem se zeptat jestli ho mužu zahrnout třeba 5cm zeminou jestli to trošku spomalí jeho rúst.Jsem z Přerovska a zima tu neni a ani nemrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.43 (?), 4.1.2014 23:25

Můžete ho klidně přihrnout, aspoň bude chráněný, pokud přijde mráz. My to tak také děláme.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 4.1.2014 23:29

Jestliže se má ochlazovat až v druhé půlce ledna, tak s tím ještě týden počkejte. Aby ste míto ochrany jen nepřirychlil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 36.78 (?), 2.1.2014 21:31

Můj česnek zasazený v říjnu zatím nevyrašil, ale fialky mi na zahradě kvetou už druhý týden, což jsem ještě v prosinci a lednu nikdy nezažila.

Pokud máte nejlépe starou českou odrůdu česneku, tak se mu nestane vůbec nic. U nových českých odrůd bych si tak moc jistá nebyla, jak se ukázalo v loňské zimě, kdy zejména šlechtitelům celá pole "českého" česneku bohužel vymrzla. Můžete sem napsat, jakou odrůdu česneku jste si zasadil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 199.227 (?), 3.1.2014 6:11

Nedělejte s tím nic. V minulých zimách, myslím tím posledních 40 let mi česnek většinou vylezl ještě před mrazy. Často koukal pak ze sněhu. Nikdy jsem o něj nepřišel, naopak bývala nádherná úroda. Sázel jsem většinou od poloviny října se snahou uniknout po podzimních deštích rozblácené půdě. Loni pod dojmem z tohoto fóra jsem se opozdil a česnek mi do vánoc nevylezl.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 5.1.2014 15:34

Tak nějak to dělám i já, kromě předloňské zimy, kdy byl holomráz -20°C, česnek vždy přežil. Loni na podzim bylo pořád času, nádherné počasí a tak jsem to nějak prokoučovala, proschlý záhon několikrát zmokl a byl problém česnek zasadit, asi je podstatně hlouběji než obvykle a zatím neleze (ani španělský).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 5.1.2014 17:27

pokud neleze je to správně pro středoevropské a severofrancouzské, dánské, německé... česneky.

máte to tedy správně. Mně taky už lezou krokusy, ale česnek je zatím schovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika