Česnek v ''zimě'' vyklíčil



host - 36.19 (?) 
2.1.2014 18:33, zobrazeno: 9464x

Dobrý den, jsem začínající zahrádkář. Zhruba před měsícem jsem zasadil česneky a doufal, že zem už zamrzne. Bohužel to skoro jarní počasí dovolilo začít česnekům klíčit a některé už se vesele derou ze země. Co s tím dělat? Sazenice zmrznou nebo budou schopné přezimovat až uděří mrazy? Děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 2.1.2014 18:56

Neuděláte s tím nic wink . Pokud nepřijdou extrémní mrazy, nic se neděje. Pokud začne mrznout bez sněhu (holomráz), můžete záhon zakrýt chvojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 19:08

Pokud máte dostatečně široké meziřádky (30 cm a více) dá se řádek trochu nahrnout zeminou z meziřadí jako se to dělá u růží nebo brambor. Ale klidně to nechte na konec teplého období, aby jste ho časným přihrnutím neurychlil ještě více. Jinak lístky českých odrůd česneku snesou i holomráz v závislosti na odrůdě do -5°C až -9°C pokud nejsou teplotní výkyvy extrémní.

Dejte fotku a seznam odrůd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
horacio73 - (1) - 174.199 (?), 4.1.2014 23:13

Mám ho venku asi 2-3 cm a chtel jsem se zeptat jestli ho mužu zahrnout třeba 5cm zeminou jestli to trošku spomalí jeho rúst.Jsem z Přerovska a zima tu neni a ani nemrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.43 (?), 4.1.2014 23:25

Můžete ho klidně přihrnout, aspoň bude chráněný, pokud přijde mráz. My to tak také děláme.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 4.1.2014 23:29

Jestliže se má ochlazovat až v druhé půlce ledna, tak s tím ještě týden počkejte. Aby ste míto ochrany jen nepřirychlil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 36.78 (?), 2.1.2014 21:31

Můj česnek zasazený v říjnu zatím nevyrašil, ale fialky mi na zahradě kvetou už druhý týden, což jsem ještě v prosinci a lednu nikdy nezažila.

Pokud máte nejlépe starou českou odrůdu česneku, tak se mu nestane vůbec nic. U nových českých odrůd bych si tak moc jistá nebyla, jak se ukázalo v loňské zimě, kdy zejména šlechtitelům celá pole "českého" česneku bohužel vymrzla. Můžete sem napsat, jakou odrůdu česneku jste si zasadil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.227 (?), 3.1.2014 6:11

Nedělejte s tím nic. V minulých zimách, myslím tím posledních 40 let mi česnek většinou vylezl ještě před mrazy. Často koukal pak ze sněhu. Nikdy jsem o něj nepřišel, naopak bývala nádherná úroda. Sázel jsem většinou od poloviny října se snahou uniknout po podzimních deštích rozblácené půdě. Loni pod dojmem z tohoto fóra jsem se opozdil a česnek mi do vánoc nevylezl.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 5.1.2014 15:34

Tak nějak to dělám i já, kromě předloňské zimy, kdy byl holomráz -20°C, česnek vždy přežil. Loni na podzim bylo pořád času, nádherné počasí a tak jsem to nějak prokoučovala, proschlý záhon několikrát zmokl a byl problém česnek zasadit, asi je podstatně hlouběji než obvykle a zatím neleze (ani španělský).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 5.1.2014 17:27

pokud neleze je to správně pro středoevropské a severofrancouzské, dánské, německé... česneky.

máte to tedy správně. Mně taky už lezou krokusy, ale česnek je zatím schovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika