Wollemia nobilis - zkušenosti s pěstováním



Stránky: 1,  2   
host - 15.196 (?) 
17.1.2010 9:46, zobrazeno: 28147x

Má tu někdo zkušenosti s pěstováním teprve nedávno (2006) na trh uvedené "druhohorní" jehličnaté rostliny Wollemia nobilis? Té, která byla prý v roce 1994 objevena v Austrálii, a jež se v dnešní době začíná již objevovat v mladších/menších exemplářích i v ČR?

Vím, že není problém ji sehnat (cca 10.000,-Kč za rostlinu 150 cm vysokou), ale nevím, zda snese zdejší zimy venku nebo je ji nutné schovávat do "tepla". Rozhodl jsem se ji na jaře pořídit, a i když ty peníze nejsou pro mě kdo ví jak závratné, tak přece jen bych o ně nerad, v případě jejího úhynu, přišel.

Tož co, má ji někdo z vás už na zahradě? :-) Podělte se o zkušenosti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 185.138 (?), 17.1.2010 10:30

Rozhodně jí mají v Pražské botanické, takže je možnost informovat se tam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.39 (?), 17.1.2010 13:18

Osobní zkušenost s umístěním do volné půdy nemám. Od záměru pěstovat Wollemii nobilis v zahradě jsem upustil, snese totiž jen -5°C, což je teplota, která je na našem území "dosažena" v každé zimě. V květináči roste zatím velmi dobře, na zimu ji dám do chodby s teplotami těsně nad nulou. Koupit se dá i menší rostlina za cca 1500 Kč,  tu můžete postupně otužovat a za pár let zkusit vysadit ven. Když to nepřežije, tak to tak nebude bolet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.225 (?), 17.1.2010 17:49

Wolemie je klasická ukázka toho, jak se dá komerčně zneužít tzv.ochrana přírody a záchrana vzácného druhu.Celosvětový humbuk je jenom o penězích, ale s odborným ochranářským přístupem, nebo dokonce záchranným programem nemá nic společného.U nás venku tato rostlina zimu nevydrží.Pokud chcete něco exotického, zkuste araukárii (Araucaria araucana) - česky blahočet, ale i ten vydrží venku jen v nejteplejších oblastech na chráněném místě a není to zaručené.Vzhledem vypadá snad ještě exotičtěji, než příbuzná wolemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 18.1.2010 12:39

Problém je v malých zkušenostech s jejím pěstováním - od jejího objevení neuplynula ještě ani dvě desetiletí..

Četl jsem již i údaj o mrazuvzdornosti do -12 °C a o pokusech pěstovat ji v západní Evropě. U výše zmíněné araukárie také je obvykle psáno, že vydrží -5 až -12°C. Takže se možná dočkáme i milého překvapení, že třeba vydrží i u nás.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.75 (?), 18.1.2010 13:13

Blahočet (Araucaria) u nás vydrží i v zimě ve volné půdě a občasné mrazy ustojí. Budiž toho důkazem skvost pana Jaroslava z Mladé Boleslavi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.225 (?), 19.1.2010 17:58

Wollemii je vzhledem trochu podobná Cunninghamia lanceolata - ostrolistec a také se dá v chráněných pteplých polohách pěstovat u nás určitě bezpečněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 19.1.2010 20:12

deda prave ma ostrolistec v n.v.300m a je to i mraz.kotlina, a prezimuje mu nekryty a v poradku-jen mu tam nejde v zime slunce... a to bude mozna tajemstvi uspechu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 19.1.2010 21:17

Wolemie je klasická ukázka toho, jak se dá komerčně zneužít tzv.ochrana přírody...  

Hezky a pravdivě řečeno!

Jinak k přezimování - před několika lety jsem viděla mladou wolémii zasazenou volně v parku v chorvatském Zadaru. No volně - abych byla přesná: rostlinka byla uzavřená v kleci, která by bezpečně udržela uvnitř i tygra, a byl u toho podrobný popis, že jde o supervzácnou rostlinu, kterou v rámci zachování genofondu rozdávají vědci na vybraná místa po celém světě, atd. atd.

V Zadaru tedy rostla přímo ve volné zemi, ale tam asi budou přesně ty podmínky s mrazy maximálně -5 stupňů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.82 (?), 19.1.2011 15:16

blahočet pěstuji volně již 6 let v krušných horách kde bývá v zimě i 20 pod nulou. je to v pohodě.mám cca 120cm vysoký exemplář.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika