Výsadba thují v prosinci?



Stránky: 1,  2   
host - 129.112 (?) 
30.11.2014 23:06, zobrazeno: 9274x

Dobrý den.Mohu sázet thuje smaragd 80-100cm v kontejnerech i v prosinci?

 Pokud ano jaké jsou zásady pro tak pozdní výsadbu? Děkuji. Ivo

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.12.2014 0:13

Dokud není zamrzlo, tak se sázet dá. Thuje jako stálezelené rostliny potřebují dostatek vody po celou zimu a tak je potřeba v dobách oblevy vždy zkouknout, jak je v jejich okolí vlhko a případně zalít. Pokud je sníh, je optimální k vyszeným keřům naházet pořádnou "závěj". Jen pozor, aby přihazovaný sníh nebyl prosolený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 1.12.2014 7:34

Díky za odpověd. A když zasadím, ted kdyz není zamrzlo a během 14 dní třeba zamrzne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 1.12.2014 7:48

Když je pěstitelé v kontejneru bez problémů udrží přes zimu, proč byste je neudržel ve volné půdě.Ani zalévat jej nemusíte.Zahradníci mají závlahy přes zimu zabezpečené proti mrazu, takže žádné zalévání venku není.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 9:00

Zahradníci mají sice závlahy zabezpečené a kvůli třem konvím za zimu nebudou 3× napouštět systém a znovu zabezpečovat při několika oblevách. Prostě naběhnou s konví nebo přijedou s lejtou a zalejí. Když se sází v optimální dobu na jaře, do zimy je thuje zakořenění a není potřeba zalévat. Jestliže je sníh a voda z tajícího nahrnutého sněhu stačí, také není potřeba zalévat. Plno lidí nadává, že jim výsadby první rok po nasázení zmrzly a že jim zahradník určitě prodal nějaký málo odolný import. A přitom stačí, aby jim mráz vytáhl vodu z balu a při následné oblevě po holomrazu bal zůstal 14 dní suchý. Taky můžete udělat nastýlku z mokré rašeliny. Pokud bude rašelina světlá, je potřeba zalít, když si rašelina udrží tmavý odstín, je vlhkost OK. Na jaře pak rašelinu odstraníte a nahradíte levnějším kůrovým mulčem (rašelinu dáte k borůvkám apod.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 1.12.2014 7:53

A když zasadím, ted kdyz není zamrzlo a během 14 dní třeba zamrzne?...tak, to si můžete říct: "Uf, stihl jsem to." smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 1.12.2014 10:12

Už jsem to psal mockrát.V zimě je vlhka dost, rostliny trpí spíš nadměrnou vláhou a zálivka přes zimu nadělá víc škody jak užitku.Že voda je pro rostliny nepřístupná při zamrzlé půdě je věc úplně jiná.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 10:30

na těžkých půdách ano, ale na píscích je zásoba ze zimní vláhy kdesi hluboko pod výsadbovou jámou a thuje je odkázaná jen na to co je nasáklé v balu.

A psát si můžete cokoliv, pokud bude tazatel poleno, tak se může přiklonit k extrému (usuší×utopí) a bude-li talent, vytuší, že není potřeba zalévat paušálně, ale bude jen kontrolovat vlhkost kořenového balu v dobách oblev (tj. např. okamžitě po rozmrznutí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 1.12.2014 11:45

Pane Stando, věřte,že tohle mám vyzkoušené na okrasných rostlinách doskrát.Kdysi dávno, právě na základě těchto rad, které se píšou už desetiletí jsem taktéž zaléval.Až po zkušenostech člověk zjistí, že i když se něco píše hodně dlouho, neznamená to, že je to rada dobrá.A jak jsem psal, vodou přes zimu se může nadělat škody docela dost.Mimochodem, jednou dávno jsem si zalil v zimě při oblevě stromky broskvoní.Ani se neptejte kolik jsem jich touto akcí zničil.Stačí aby se stromky zalévaly hadicí přes kmínek.Jinak pán vysazuje tuje z kontejneru.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 11:58

Pokud sázíte každoročně více tůjí než zahradnictví Munzar ze Svobodných dvorů, pak máte pravdu. Pokud ne, tak se zamyslete nad kategorickým tvrzením, že i u výsadby těsně před zámrazem není potřeba kontrolavat vlhkost kořenového balu při vyjmutí z kontejneru a následující tři zimní měsíce. Já nemám křišťálovou kouli, abych věděl jestli tuto zimu dostatečně nasněží anebo bude mírný holomráz s minimem srážek v dobách oblevy, nebo bude průměrná či vlhčí zima. Kontejner není zaklínadlo, to je způsob distribuce rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika