Volba stromu s kulovitou korunou k plotu



Stránky: 1,  2   
host - 64.226 (?) 
17.2.2014 12:34, zobrazeno: 16500x

Dobrý den,

obracím se zde na Vás zkušené :-) Potřebovala bych poradit. Chci zasadit stom cca max 1,5 - 2 metry od zděného plotu, který má výšku 2,3m, s tím, že by koruna sromu měla začínat až nad úrovní tohoto zděného plotu. Představovala jsem si nějaký strom, který vytváří košatou kulovitou korunu a dosahuje výšky max 4-6metrů. Napadá mne jen javor globosum, ovšem v zahradnictvích jsou většinou naroubované na kmínku max 1,5m, což zřejmě nestačí? Domnívám se, že by měl být roub minimálně ve výšce 2m, je tomu tak, připadá mi to logické, ale třeba je to v praxi jinak?

Děkuji moc za odpověď a případné nápady dalších možných vhodných stromů pro toto použití- chci odclonit zahradu od zvědavých pohledů sousedů:-) Co se týče budoucího stanoviště stromu, jedná se o místo v polostínu (slunce na něj dopadá až po poledni (jinak je cloněno domem). jedná se o SZ kout zahrady.

Michaela

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 17.2.2014 13:33

Dobrý den, nejdříve než budete volit druh stromu, dovoluji si Vás upozornit, že volba by se měla odvíjet od nového občanského zákoníku a to, že strom dorůstající obvykle 3 m a výše má přípustnou hranici 3m vzdálenosti od společné hranice a ostatní 1,5 m. Neznám Vaše sousedy, ale pozor na to, aby radost z nového přírůstku nevystřídala naštvanost sousedů.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.2.2014 14:28

To se dá řešit volbou z následujícího seznamu :

Kriticky ohrožené dřeviny
Stromy
    jeřáb krkonošský - Sorbus sudetica
    muk (jeřáb) český - Sorbus bohemica

Keře
    mandloň nízká - Amygdalus nana
    vrba černající - Salix myrsinifolia
    vrba dvoubarvá - Salix bicolor
    vrba laponská - Salix lapponum
    židovník německý - Myricaria germanica

Silně ohrožené dřeviny
Stromy
    tis červený - Taxus baccata

Keře
    bříza zakrslá - Betula nana
    vrba velkolistá - Salix appendiculata

Ohrožené dřeviny
Stromy
    dub pýřitý (šípák) - Quercus pubescens

 

... tedy toho co je chráněno zákonem a sousedův rozmar na to nestačí. Osobně bych asi zvolil tis. Je stálezelený, dá se dobře tvarovat a snáší stinné stanoviště. Vyvětvením do výše 2,3 m nehrozí, že by se děti dostaly do kontaktu s jedovatým jehličím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 17.2.2014 14:57


Sousedův rozmar bohužel nestačí jen na stromy již vysazené. Ale stromy sázené po 1.1.2014, byť ohrožené druhy, tak to už je něco jiného. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 232.13 (?), 17.2.2014 23:03

Stando, Váš příspěvek je opravdu zajímavý konstrukt, který "plně vystihuje a dokonale řeší" tazatelčin problém.

Každé rozumné zahradnictví či zahradní centrum by mělo být schopno obstarat z velkoškolky standardní alejový strom s výškou nasazení koruny okolo 2,2 m.

V ostatních příspěvcích je již zmíněn kulovitý javor mléč a kulovitá katalpa.

Já bych do výběru doplnil třeba ještě následující stromy (ne všechny budou snadno k sehnání v požadované velikosti):

  1. Kulovitá nebo bělolistá odrůda javoru babyka - Acer campestre Nanum, Acer campestre Carnival. Babyka by mohla méně světla obstojně snášet.
  2. Okrasná kulovitá višeň - Prunus fruticosa Globosa s úžasně kulovitou korunou
  3. Další méně vzrůstné slivoně, "sakury" apod.:
  4. Černý jeřáb - Aronia melanocarpa Nero, Viking apod.

Ještě by šly vymyslet další a další stromy, prozatím to ode mne stačí; to, co jsem vynechal, nechť doplní další přispěvatelé.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.2.2014 10:42

Pane Josefe, z Vámi navrhovaných bych si vybral Aronii jak z pozice tazatelky, tak z pozice souseda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.226 (?), 18.2.2014 12:46

Pane Josefe,

děkuji moc za tipy stromů. Můžu se Vás zeptat, jaký z těch Vámi uvedených stromů vyroste resp. rozkošatí se nejrychleji? Anebo můžu poprosit o přibližnou informaci, jak dlouho bude trvat, než bude koruna u jednotlivých druhů stromů široká cca 2-2,5 m? Zvažuji zasadit jeden či více stromů vedle sebe- možná je i zkombinovat.

Děkuji moc

PS. před časem jste mi tuším Vy rovněž výborně poradil s přesazením vzrostlého plotu z habrů, za což Vám velmi děkuji- všechny se ujaly :-)

Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.226 (?), 17.2.2014 15:03

díky za upozornění! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.119 (?), 17.2.2014 14:16

Pokud zadáte do googlu  - javor mléč globosum 2,2 m - najdete prodejce bez problému. Je možné také zvolit Katalpa trubačovitá nana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.226 (?), 18.2.2014 12:56

Děkuji, zřejmě budu muset řešit s předstihem. Volně na prodejnách v zahradnictvích jsem minulý podzim takové stromky nenašla, ale na objednání by to zřejmě problém nebyl, jak vidím :-) Ještě pořeším druh stromu a bude snad úkol pro toto jaro splněn :-)

Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika