Umírající tis



host - 248.203 (?) 
4.6.2015 19:41, zobrazeno: 11793x

Dobrý den. na zahradě máme dlouhá léta tis. Vysoký dobře 8m a do šířky cca 6m. Vloni na podzim jsem z něj odstranil břečťan, kterým byl celý prorostlý a odstranil jsem také nějaké spodní větve. Od té doby jeho levá polovina žloutne a usychá. Přesto na koncích větviček vyrážejí nové výhonky. Ty se začaly objevovat i na odhalených kmenech. V zahradnictví mi řekli, že to na nákazu nevypadá, že to je jen věcí zálivky. Nikdy jsme se o něj nestarali, myslím, že to vodou nebude... Děkuji Kaufmann

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 4.6.2015 19:51

... tak se o něj nestarejte dál. On to nějak rozchodí a příští rok před rašením jej můžete zmladit podle toho, jak bude vypadat. Zejména je cenné, že omlazuje na nově osvětlených starých kosterních větvích. Právě k těmto "vlkům" pak můžete sesazovat řezem trochu hlubším než Zahnův.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.111 (?), 4.6.2015 23:35

Možná jehličky žloutnou proto, že díky zastínění prorostlým břečťanem nebyly zvyklé na slunce a to je teď pálí. Ale pokud vyráží na koncích nové výhonky, obroste výhonky i zbytek. Tis je nezmar, snáší i razantní řez a obráží i ze starého dřeva. Nechte ho žít, jak byl zvyklý, nic neměňte, on obrazí. Sám vidíte, že snahu má wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.203 (?), 5.6.2015 14:34

Děkuju moc za cenné rady. Nechám ho svýmu osudu a občas ho jen zaleju. Snad mojí předešlou péči rozdýchá... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 5.6.2015 14:57

Dobrý den. Jen poznámku, na zalití tak mohutného exempláře byste potřeboval asi tak cisternu vody. Umíte si představit, kde jsou kořeny tohoto tisu? Není třeba mít obavy, takový tis si poradí i bez zálivky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.203 (?), 7.6.2015 8:53

Zalívám stylem "čerpadlo - studna - hodina..."     :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.68 (?), 7.6.2015 9:00

V tom případě zaléváte stylem zbytečně - zbytečně - zbytečně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 7.6.2015 9:54

Jestliže máte studnu a nikoliv vrt, tak máte vodu v cca 5-6 m pod terénem. Protože tis si dokáže tojít (zejména ten 8 metrový) až do 15 m pod terén, pak opravdu jen zvyšujete "uhlíkovou stopu" Vaší osoby a nikoliv šanci na přežití tisu. Zálivka tisu má opodstatnění tam, kde nemáte dobrý odtok pro dešťové vody a potřebujete je odpařit. Pak smanozřejmě tis i thuje vezmou přednostně vodu z okolí "pařezu" (paty kmene) - ale na to je nejlepší trativod napojený na akumulaci srážkových vod gravitačně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.83 (?), 1.7.2015 13:08

Se starším tisem mám také zkušenost, co se týká náhlého žloutnutí jehlic. V mém případě to byl následek jarního nastelení mírně vyšší vrstvy kompostu nad kořeny a následné vydatnější zálivky. Zřejmě se náhle změnilo PH půdy. Tu souvislost tam vidím, neboť předtím jsem ho nikdy nehnojil a byl v pohodě. Nicméně i tuto "žlutou" fázi bez dalších mých zásahů přečkal a nyní po roce je zase úplně normální. Tis si zkrátka poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika