Thuje tmavnutí a opadávání větviček



martinseidl - (1) - 209.8 (?) 
16.6.2014 20:35, zobrazeno: 6990x

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s thujemi. Na zahradě máme 50 thuji. Dnes jsem se na ně díval a na několika z nich různě po celém stromku začínají tmavnout větvičky, které poté uschnou a jdou lehce utrhnout. Když jsem se podíval dovnitř stromku, tak vnitřní větvičky po celém stromku jsou pokryty černým povlakem, na kterém jsou malé bílé tečky. Zkoušel jsem to smýt vodou, ale bez úspěchu. Bojím se, aby neuhynuly. Je to nějakým škůdcem nebo napadení houbou?

Prosím, poraďte.

Za všechny rady a návrhy, jak thuje zachránit, předem děkuju.





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 17.6.2014 14:49

1) Ty malé bílé tečky jsou štítěnky rodu Leucaspis.Tmavnutí výhonů způsobují mšice medovnice cypříškové (Cinara cupressi), ale v tom případě se na nich vyskytují i černě, které porůstají mšicemi vylučovanou medovici.Tu však mohou vylučovat i puklice, nebo štítenky.Ochranou v případech napadení škůdci je odstraňování napadených částí, anebo vhodné insekticidy.

2) Stromky mohou být napadeny houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina. Příznaky se většinou objevují většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. Pokuste se napadené větve opatrně vystřihat a poté použít vhodný postřik.

3) Pro poškození motýlkem molovkou zeravovou (Argyresthia thuiella)je typický výskyt otvorů na rozhraní zelené a hnědé části větviček. Je to 4-6 mm velký "motýlek", jehož larvy se zavrtávají do větviček a tím je likvidují. V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 18.6.2014 10:21

Z minula platí, co je pod hlavičkou 1).Ovšem na každém rostlinném druhu mohou škodit více nepřátelských činitelů, respektíve škůdců,chorob a nelze alibisticky prstem ukázat na jednoho činitele, který za vzniklé potíže nese odpovědnost v celém rozsahu všech příznaků, proto jsem pod body2-3 v minulém článku uvedl další možné.

Houbová čerň na listech

Na medovici vylučované uvedenými škůdci se mohou (hlavně ve vlhčím prostředí) objevit houbové choroby – tzv. černě. Jednak nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryjí–li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Základem boje proti černi je likvidace škůdců produkujících medovici a důkladné omytí napadených listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika