Napadené jehličnany - co to je a co s tím?



Marie61 - (38) - 160.145 (?) 
16.6.2015 20:48, zobrazeno: 13443x

Dobrý den, prosím o radu. Jsem začátečník a letos mi na malých smrčcích, které mám vysazené asi 4 roky, začalo hnědnout jehličí (obrázek1,2,3). Jsou hnědé i uvnitř, ale na povrchu se to rychle rozšiřuje..Myslela jsem, že je to spálené od slunce... vláhy ale mají dostatek, sousedovým psem to asi nebude a tak jsem si myslela, že to budou svilušky. I když jsem stromečky důkladně prohlédla, nic jsem nenašla, ani drobné pavučinky. O 2 metry dále mám zasazenu zakrslou borovici. Té sice jehličí zatím nehnědne, ale na konci výhonků to vypadá, jako "posypané moukou" (obrázek 4). Prosím, nevíte, co by to v obou případech mohlo být? Co by pomohlo? Nerada bych o stromky přišla

obrázek 1
obrázek 1
obrázek 2
obrázek 2
obrázek 3
obrázek 3
obrázek 4
obrázek 4
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.137 (?), 16.6.2015 23:19

Myslím, áe je to přehřátí od sluníčka - úpal.

A na borovici nic konkrétního není vidět; mohou tam být "vlnatky", vlnatí červci., 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 16.6.2015 23:46

Proč jste vyloučila toho pejska? Mně to připadá právě jako úpal od sluníčka indukovaný močením pejska. Močovina normálně do určité meze stromku nevadí (zpracuje ji jako hnojivo), ale v kombinaci s ostrým sluníčkem a vysokým UV indexem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mjancar - (34) - 20.84 (?), 17.6.2015 8:20

Picea conica mně toto dělá, bohužel, pravidelně každý rok (mám jich 11 ks a dělá to každá druhá). Mám za to, že jde o úpal. Jsou celodenně pod sluníčkem, těžká jílovitá půda. Příčinu neumím odstranit. Důsledek řeším tak, že uschlé konečky po oklepání jehličí ustříhnu. Příští rok to krásně obroste a není nic poznat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.126 (?), 17.6.2015 9:52

Ve svém okolí vidím takto napadené jehličnany hlavně smrčky.Některé mají ze dvou třeti pryč jehličí, skoro jako to bývalo v Krušných h.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie61 - (38) - 160.145 (?), 17.6.2015 21:24

Děkuji za odpovědí. Sousedovic psa jsem vyloučila proto, že je to velký pes a jeden jehličnan má hnědé jehličí i ze strany, kde se k němu pes nedostane a ani na něj z jedné strany nesvítí slunce, a přesto jehličí hnědne ze všech stran.Dnes jsem na jednom jehličnanu našla na konečcích větviček velmi malé bílé kousky, ale vždy jen na koncích, nikoliv na jehličí po celé délce větviček...

Pro jistotu jsem všechny jehličnany postříkala Mospilanem -zrovna jsem postříkala i růži (mšice), citroník (ožrané listy), korejskou jedličku (černí broučci)..nevím, kde se to tam vzalo, předvčerejškem to tam nebylo..doufám, že jsem Mospilanem ničím neublížila. Také jsem někde četla (a už to nemůžu najít), že by se postřik Mospilanem měl raději několikrát zopakovat- můžete mi poradít, po jak dlouhé době a kolikrát? Pouřít i smáčedlo (údajně Jar na nádobí)- a kolik?. Děkuji za odpovědi, omlouvám se, že se tak hloupě ptám, ale začala jsem se zahrádkou asi před 4 lety a nikdy jsem tento problém neměla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.93 (?), 12.7.2015 8:59

Milá Marie, to se neptáte hloupě, prostě chcete něco vědět. Však já sem taky chodím někdy s dotazy, že se divím, kder se to ve mně bere :-)blush a tak vám držím palce, ať to nějak ostříháte a ona si příroda poradí. Já to tak dělám taky. Líba45

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.230 (?), 22.6.2015 17:59

.. O úpal nejde, piceu conicu velmi rádi napadají červení pavoučci, přípravky moc nepomáhají, nejlépe je vyhubit ručně.  Uschlé konečky ustřihnout, to děláte dobře, jehličí doroste.  Doporučuji pravidelně kontrolovat. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.93 (?), 12.7.2015 8:55

Na naší borovici je téměř každoročně tzv. sypavka borová a projevuje se tak, že hnědne jehličí a po lehkém oklepu opadávají jehlice - je to jen od kmenu. Konce větví jsou v pohodě.  Nijak to borovici nehyzdí. Horší ale je, že na živém plotu z modřínů se letos prvně za asi 5 let objevili nějací zvláštní " škůdci". Vypadá to jako by na jehlice napadal drobounký sníh - krupička. Pod mikroskopem se to nehýbe. Je to jako kdyby ji lehce posněžilo. Dnes vyfotím a ještě pošlu, kdyby někdo věděl, co to je a jak se toho zbavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika