jalovec obecný - kde?



Stránky: 1,  2   
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?) 
30.3.2008 22:37, zobrazeno: 26728x

Ahoj všem, moje první otázka: chci mít svůj jalovec a z něj jalovčinky do vaření. Ale u zahradníků mají jen (krásné!) kultivary, samej chinensis... Pár už jich mám u plotu, kde rostou a zdoběj, ale dát ty bobulky do omáčky se bojím (kuře á la bažant se však bez nich neobejde). Koupit si je můžu, jalovčinky- ále nechci. Mám už bobkový list, rozmarýn, saturejku a šalvěj a estragon. Jalovec furt nikde. Kdě on?

H.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 151.203 (?), 30.3.2008 23:13

Asi bych hledal ve školkách botanických ústavů, u lesních pěstitelů a nebo u ochránců přírody. Nicméně bych se nebál koupit jalovec obecný v nějakém podobě kultivaru, který má třeba jen trochu jinačí habitus.

Otázka ale bude, za jak dlouho a jestli jalovec bude plodit. Jinak v přírodě je to chráněná dřevina. Rozhodně nesnáší přesazování z přírody do zahrady. Má tak slabé a řídké kořeny a roste zpravidla v tak nesoudržné půdě, že při přesazování se skoro všechny zničí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 31.3.2008 9:37

BIngo, milý hoste!

V blízkém zahradnictví se od loňska apgrejdovali a mají nabídku na netu, včetně kultivovaných jalovců obecných. V přírodě bych nikdy s rýčem neběhala, jen klid. Děkuju.

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.8 (?), 31.3.2008 18:53

Je v tom ovšem drobný háček - jalovec je dvoudomá rostlina a některé kultivary nejsou plodné (kvetou buď samčími květy, nebo vůbec).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 219.61 (?), 1.4.2008 9:19

Jalovce mám na své zahradě tři a to vysoké cca 5m, pouze na jednom jsou však jalovčinky, je jich tam obrovské množství. Dá se namnožit z těchto jalovčinek, anebo je lépe řízkovat. Je to přírodní jalovec, tak jak ho občas najdu v lese. Díky za radu. Milan z VM.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 1.4.2008 10:27

Škoda, Milane z VM (valmez?), mám to daleko, abych si k Vám chodila na bobulky...

A hostu nade děkuju za technickou poznámku, dnes si jdu k zahradníkovi pro jalovce vzpřímené, pokusím se vybrat páreček. To bude idyla, až jim budu trhat děti a cpát je do omáčky!

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 5.4.2008 18:27

Tak zpět; v onom zahradnictví mi řekli, že juniperus communis nebo chinensis je totéž, že jalovce jsou jednodomé a communis nemají (na netu v nabídce jo...).

Není nad to svěřit se odborníkům. Tak jsem to vzdala a koupila si místo toho Pernettyi (sem si to zapamatovala až napotřetí, díky jednomu výjimečně hořkému liguére). Má taky bobulky, ale nevím, zda jsou jedlé

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.121 (?), 7.8.2009 21:47 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 8.8.2009 0:24

Jalovce jsou dvoudomé a jalovčinky zrají dva roky - viz botanika.wendys.cz/kytky/K527.php

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 5.7.2013 11:46

Pred nekolika lety jsem si u znameho narezal jalovec. Zasadil, nektere rizky se ujaly, a dnes jdou z nich docela vysoke rostliny, ktere snad vysadim konecne k plotu. Zarazilo mne, ze se letos objevily plody. Chtel bych se zeptat, zda :

- je na obrazku skutecne Juniperus communis, nebo to je neco jineho (vlevo je tis, to vim ;-)), pripadne co mam lepe nafotit, aby sel poznat. Je to diky me (ne)peci takovy nevzhledny dlouhan, spatne se foti. Dva roky rostl zapomenuty v rohu zahrady v zivem plote, kde jsem jej docasne umistil a potom zapomenul.

- kdyz se objevily plody, je vyhrano, znamena to, ze v okoli je nekde samec nebo jsem si samce nevedomky take narizkoval? Nebo se takto chovaji bezne i kdyz nemaji samce a nedozraji? Kvety jsem bohuzel nezaregistroval, podle nich by to asi bylo jednoduche urcit.

- mohu bez starosti plody tohoto jalovce pouzit do jidla, nebo riskuji otravu?

Diky,

Martin

je to juniperus communis?
je to juniperus communis?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika