Jak docílit aby Juniperus virginiana Skyrocket rostl do šířky



Stránky: 1,  2   
host - 67.135 (?) 
12.6.2016 19:35, zobrazeno: 5701x

Dobrý den,

potřebuji zakrýt výhled na zahradu třemi jalovci viržinskými Skyrocket. Chtěl bych aby narostly do šířky 1 m. Jak toho docílit? Výšku potřebuji 4 - 5 m.

Děkuji za pomoc

Jiří Svoboda

Střední Čechy

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 136.246 (?), 12.6.2016 19:54

To donucování půjde dost těžko. Jalovec skyrocket může být 1 m široký, ale až při výšce více než 10 m. Skyrocket může vyrůst až tak hodně, ale za dlouho. Navíc odspodu taky občas vyholuje. Vámi požadované rozměry spíše ukazují na použítí thuje, které by Váš požadavek zvládly bez problémů. Thuja occidentalis Brabant.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.135 (?), 12.6.2016 20:02

Děkuji za odpověď. Zvážím to. Skyrocket jsem chtěl kvůli šedomodré barvě jehličí a rychlému růstu. Možná je s Thuja Brabant nakombinuji.

Přeji pěkný večer

Jiří Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.55 (?), 12.6.2016 20:46

Nebo můžete použít Chamaecyparis lawsoniana, ty jsou i šedomodré.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.215 (?), 12.6.2016 23:03

Anebo některou jinou odrůdou jalovce viržinského či skalního (Blue Haven, Pathfinder apod.). Ty jsou Skyrocketu - kromě šířky - velmi podobné.

Nebo jalovec čínský, odrůda Stricta.

Pěkný je také cypřiš (ne cypřišek) - Cupressus arizonica Fastigiata.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.135 (?), 12.6.2016 23:41

Děkuji za pomoc. Problém je, že Blue Haven, Pathfinder a cypřiš arizonský nikdo v České republice neprodává. Alespoň jsem je nenašel na internetu. Havlis je má na stránkách, ale nemá je skladem. 

Pěkný večer

Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 144.38 (?), 13.6.2016 6:58

Dobrý den. Jun. sc."Pathfinder" mají v Litomyšli. A cypřiš arizonský si právě koupil syn mé známé v Žatci. Kde ho ale koupil nevím. Za sebe ale napíšu, že za svoji celkem dlouhou dobu, kdy mě okrasné zahrady živily, jsem tento jehličnan nevysadil. I když web píše o tom, že by měl být mrazuvzdorný, mám opačný názor. Ostatně, ani velmi známá kniha od vynikajícího učitele z Mělníka jej vůbec neuvádí. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.60 (?), 14.6.2016 0:19

Stanislawe, máte pravdu: mIlý pan profesor (zvaný Véna; čest jeho památce) ho neuvádí. U nás se asi jedná o nověji pěstovaný taxon, (posametový import - jako mnohé další rostliny). Kdyby knihu vydal dnes, třeba by se o něm i zmínil. Byl však také velmi limitován rozsahem knihy a skutečností, že kniha slouží jako středoškolská učebnice (prostě tam nemůže být všechno a nejde všechno chtít po studentech...).

Na Plzeňsku vím o několika, nenamrzají. Letos zjara jsem také objevil (před-)zahrádku se zelenými cypřiši (ne cypřišky), možná Cupressus sempervirens(?), který by měl být nejspíše ještě choulostivější. No, a rostou. Také by se mi tomu nechtělo věřit. Prý ještě před několika lety rostly v Hodoníně, než při rekonstrukci parku "vzaly zasvé" :-(

V knize není třeba ani Cedrus deodara a jak často se nyní pěstuje (mnohem častěji, než Cedrus libani). Také byl v literatuře považován za dosti choulostivý. Jistě by se našlo více příkladů...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.60 (?), 14.6.2016 0:36

Jiří, není zač, rádo se stalo.

Chce to objet více větších zahradnictví a školek; jistě na něco vhodného narazíte. N evšechno je na unternetu a v e-shopu. V středních Čechách máte mnoho možností: jen namátkou: Montano, Conica, Chládek, Flos, Beranovi, Gardenpark, Líbeznice, Kostelec, Zdechovice, Lisý, Čáslav, Žehušice a nepřeberně různých velkých, středních i malých zahradnictví...

A třeba poradí i něco dalšího.

Nebylo by špatné mít s sebou fotku místa, kde chcete tuto pohledovou bariéru vytvořit.

A ještě něco mne napadlo (již dříve): pokud budete Skyrocketu (či jiným úzkým rostlinám) zaštipovat vršky, poroste více do šířky (ale není to hned).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 127.245 (?), 13.6.2016 6:17
Boha... mi cele toto vlakno pripada jak u hlupych na dvorku. Kdyz vite, ze je stromek uzky, tak proc jich tam nedupnete vic a husteji? Proc hledate rady jak to udelat aby stromek rostl husteji, pri padne hledate jine stromky?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika