Cypřišek leylandův jak pěstovat?



host - 73.94 (?) 
1.6.2014 18:29, zobrazeno: 22217x

Dobrý den. Před dvěma lety jsem koupil 15cm sazenice a na podzim zasadil. Všechny přežily už dvě zimy, ale vůbec nevypadají jako stromky. Z jednoho místa vyrůstají i 4-5 větví a místo do výšky tak do šířky (plazí se po zemi). Přikládám pár fotografii součastného stavu. Neporadil by mi někdo zkušený, nerad by jsem jim zbytečně ublížil. Jen pro doplnění, má to být živí plot a jsou sazené ve svahu. Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 73.94 (?), 1.6.2014 18:30

další obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 73.94 (?), 1.6.2014 18:31

a poslední


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.95 (?), 1.6.2014 23:45

Kdysi jsem kdesi četla, že si řízkovanci "pamatují" původní směr růstu a rostliny vyrostlé z bočních větviček že nerostou nahoru, ale plazivě - tak mne napadlo, aby to nebyl váš případ (pokud tomu tak skutečně je). Ale nikdy jsem to nikde "naživo" neviděla.

Jinak bych jim asi dala kolíky a vyvázala je.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.6.2014 23:57

Lawsonův cyprišek by jste k vysoce pyramidánnímu až velmi štíhlému růstu nutit nemusel, ale koupil jste Leylandův.

Leylandův, ten pokud není řízkován z terminálu nebo vyvázán v prvním roce k tyčce, aby si vytvořil dominantní výhon, tak je rozložitý až poléhavý. No, zkuste ke každému natlouci kolík jako k rajčeti a vyvázat ho k němu.

Osobně mám oba základní typy výše jmenovaných. Lavsonův je nyní ve 25 letech vysoký 11 m a široký 1,2 m (ve výšce cca 2 m nad zemí je nejširší místo koruny ve tvaru "kapky"). Leylandův je starý jen 18 let a jeho výška je cca 6 m při šířce 4,5 m (po dešti lehnou spodní větve na zem a má šířku 5 m). Oba jsou téměř nestříhané, volně pěstované jako solitery.

Lawsonův cypřišek
Lawsonův cypřišek
Leylandův cypřišek
Leylandův cypřišek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 73.94 (?), 2.6.2014 20:51

Děkuji vám všem za rady a váš čas věnovaný mému dotazu.. Nadělám kolíky a vyvážuje. Prosím jěště o jednu radu, mám je zastřihovat, tak zvaně tvarovat, a nebo je nechat růst jak jim příroda velí. Popřípadně jak, aby jsem je zbytečně nepoškodil. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.6.2014 22:06

Vyvázat můžete klidně i k tese oplocení, je potřeba aby to co má dorůst do finální výšky bylo kolmo nahoru (svisle). Vše co jde do boků můžete tvarovat střihem, dokonce i to co jde nahoru sesazovat, aby byl od počátku hustý, ale vždy si pohlídejte to svislé prodloužení (například sesadíte na čípek a k němu vyvážete vybraný boční výhon).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 241.175 (?), 1.1.2016 11:37

Tak takto vypadají dnes :).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
palermo67 - (8) - 43.192 (?), 20.1.2016 19:11

Také mám živý plot z těchto 15cm velkých sazenic. Dnes, po 3. letech jsou velké cca metr. Také jsem ke každému musel dát klacek, aby si stromek zvykal. Ať se daří..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.25 (?), 14.7.2016 17:13

Dobrý den, dokážete mi poradit, jestli se musí leylanďáky v živém plotě stříhat pravidelně už od prvního roku (momentálně je mám vysoké cca 3/4m), nebo se mají nechat vyrůst do požadované výšky, a pak teprve začít stříhat, aby se zahustily dole?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika