Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 178.175 (?) 
21.11.2007 22:13
A jinak Escalonii občas prodávají plně zimovzdornou ve školkách Litomyšl - nevím jakého druhu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 207.92 (?), 22.11.2007 11:24

Přesně tu (Escalonii z Litomyšle) jsem kdysi měl  - zmrzla hned první zimu. (Ale to jsem ji nijak nezazimoval). Josef.

Jinak se nedá plně spoléhat na to, že něco roste společně: některé rostliny mají širší požadavky či toleranci, jiné jsou specializovanější. Příklad: kapradina hasivka orličí: u nás běžně roste po lesích (cca 1 m vysoká), ale stejně tak roste i v tropech, jenomže se do ní schová i jezdec na koni.

A co takhle Pinus radiata, na kterou jsem se zhruba minulý týden ptal? Nemáte ji taky třeba na zahrádce? Nemáte zkušenost?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.142 (?), 23.11.2007 22:29

V časopise zahradnictvi jsem kdysi četl o pestovani araucarii v rakousku, kde jeden pěstitel rostlinu nezakryva jem ji postřika jemnou mlhou z postřikovače, před přichodem vetšich mrazu. Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.204 (?), 26.5.2014 23:35

Mohu to potvrdit, moje Araucaria araucana, která je venku vysazena už 32 let, přežila bez vážné újmy kruté mrazy v osmdesátých letech, kdy u nás bylo naměřeno mínus 29 °C. Nikdy nebyla zakryta ničím a dnes by to už prakticky ani nebylo možné, je vysoká přes 6 metrů... Vysadil jsem ji ven počátkem osmdesátých let jenom tak  " na zkoušku "  a to brzy na jaře jako pouze 7 cm vysoký semenáček z květináčku 6 x 6 cm... Obavy mnohých pěstitelů začátečníků jsou teda zcela zbytečné, araucarie skutečně vydrží toho hodně i v našich podmínkách... Samozřejmě, výber vhodného místa je zcela zásadní, tak, jak to už zde popsal někdo nahoře přede mnou... Myslím, že mé zkušenosti by potvrdil i někdo z okolí Ostarvy - viděl jsem tady na nějaké diskusi i fotku jeho Araucarie, která byla podle vzrůstu a habitu ještě starší jako je ta moje...

Z vlastních zkušeností mohu ještě doplnit zajímavou zkušenost, že pro vzhled araucarií pěstovaných u nás venku nejsou ani tak nebezbečné ty samotné drsné zimní mrazy, ale především to, jaká je vlhkost půdy před příchodem zimy a pak také následně v zimních a jarních měsících... O tom také zde již někdo psal, jak araucarii třeba připravit na zimu..

Vzhled araucarií kupodivu však utrpí nejvíce na začátku podzimu, zejména, když se příliš brzo v říjnu dostaví první mrazíky kolem 4-5 stupňů pod nulou... To kouzelné a zvláštní " jehličí " není ještě natolik vyzrálé a připravené na zimu... Mráz ho pak za jednu noc krutě a nemilosrdně spálí... Pak během několika následujících dnů (zejména pokud ještě svítí vcelku intenzívní sluníčko) začíná být na spálené červeno hnědé " jehličí"  tristní pohled. Bohužel, toto trvá pak hodně dlouho, než se to jakž - takž srovná, ale je to skutečně vidět hodně, hodně let... Lidé si pak mylně myslí, že ten stromek poškodil krutý zimní mráz... Omyl.. Stačilo v noci mínus čtyři stupně v polovině října, prakticky v období toho nejhezčího babího léta...

Takže záveřem :  malé  - venku vysazené stromečky bych já zakrýval po těchto zkušenostech jenom při prvních brzkých podzimních mrazech, pak v listopadu ani později už určitě ne...

Přeji hodně zdaru všem , co se nebojí riskovat  ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.10 (?), 31.7.2014 10:32

Dobrý den, prosím o radu. Mám tento stromek na zahradě od loňského jara. Do dnešního dne vše o.k. Nyní v létě ale najednou začaly dolní větve, vlastně celé patro hnědnout. Nevím co teď? mám je ostříhat, nebo nechat. Nevím jestli stromek postupně uhyne nebo ho můžu ještě zachránit? A hlavně nevím, co se vlastně nyní v létě mohlo stát? Díky předem za radu Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.67 (?), 3.12.2014 0:55

Vlhkost Péťo, přílišná vlhkost ho zabíjí... Buď jsi ho hodně zalejvala, nebo hodně pršelo u vás v tom období... Mladé stromečky jsou na to velice citlivé, ale ani starší stromy tohle nesnášejí... Kdo navštívil Botanickou zahradu v Brně, múže tam vidět jak to tam zrovna teď dopadá... A není divu, viděl jsem osobně zahradníka v horkém létě, jak pod ty stromy tam stříkal hadicí vodu z pojízdné "ještěrky"... Myslel jsem, že se snad zbláznil... Ale takový "dobrodinec" si napovědět nedá... Ani nerozumí tomu, že "všeho s mírou"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.32 (?), 30.5.2020 16:40
Dobrý den, stalo se nám s nim to samé. Spodni patra větví jsou úplně hnědé a ve vrchních patrech začínají hnědnout konce větviček... ihned jsme odstranili misku s vodou pod kvetinacem a přesunuli na jiné místo. Otázkou ale je, zda ty hnědé seschly větve máme odstranit a stromek presadit? Má na výšku necelé dva metry cca... dekuji za rady...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.88 (?), 9.9.2012 7:05

Tak u nás, v zahradní kolonii, na severu čech, má soused tento stromek vysazený asi 10 let, je veliký určitě dost přes metr a co je na tom zvláštní, nikdy nebyl nijak specielně ochraňován před zimou a mrazy.ani žádný mulč na zimu kolem nedává. vysazený je v půdě, kde je jen malá vrstva lepší zeminy, pak je jen jííl.  jinak se nejedná o jehličnan, i když se tak tváří, ale je to listnáč...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.236 (?), 9.9.2012 11:05

Problém pěstování u nás bych viděl spíš na jaře, když začnou zlobit mrazíky a střídájí se teploty, to myslím škodí všem rostlinám které u nás běžně nerostou, na mém 4 letém stromku jsou patrné omrzliny z letošního jara, příště budu muset použít nějaké chvojí a geotextílii.

blahočet
blahočet
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.11 (?), 22.9.2012 22:04

Stačí před příchoden silných mrazů postříkat vodou, aby došlo k nižšímu odparu, což se to na jižní Moravě nestává často, ale někdy jo.. Tuto Araucarii mám 12 let.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika