Zobonoska prýtová a zobonoska jabloňová



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?) 
26.5.2016 15:31, zobrazeno: 2356x

ZOBONOSKA PRÝTOVÁ (Rhynchytes coeruleus) a ZOBONOSKA JABLOŇOVÁ (Rhynchytes pauxillus) jsou nosatcovití brouci o délce těla 2,5-4 mm (zobonoska prýtová), resp. 2-3mm (zobonoska jabloňová). Dospělci jsou zbarveni modře nebo zeleně. Nosec tykadla a holeně nohou jsou černé. Tělo je pokryto černými chloupky. Na rozdíl od ostatních zobonosek kladou samice zobonosky prýtové vajíčka do rašících letorostů asi 10-15 cm od vrcholku letorostů. Zobonoska jabloňová klade do řapíků jednotlivých listů. Pod místem nakladení samičky letorost nahlodávají, takže napadené letorosty zasychají a visí dolů, nebo padají na zem. Uvnitř takto napadeného letorostu bývá po jedné rohlíčkovité nosatčí larvě.

Význam: skutečně škodlivé bývá pouze napadení mladých stromků.

BIOLOGIE

Hostitelské rostliny: zobonoska prýtová - hrušně, jabloně, třešně, višně, slivoně aj. Zobonoska jabloňová preferuje jabloně.

Vývojový cyklus: brouci se objevují na jaře později než ostatní druhy zobonosek, většinou až v květnu. Larvy se vyvíjejí v zasychajících letorostech.. Dorostlé larvy opouštějí napadené letorosty a kuklí se několik centimetrů pod povrchem půdy. Brouci se líhnou ještě na podzim, opouštějí půdu a přezimují v úkrytech v borce, pod spadaným listím a pod. Vývoj zobonosky jabloňové je obdobný.  

Ochrana

Nepřímá: ochrana a podpora přirozených nepřátel.

Přímá: většinou nebývá potřebná. V případě intenzivního napadení mladých výsadeb je možné použít selektivnějších organofosfátů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.5.2020 8:09

Žádný velký problém Bohouši. Tady v perníkově není snad vůbec. Kdysi v Železných horách škodila na výhonech u mladých jabloní více. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 8.6.2023 12:29

Letos je hodně zobonosek a jedna (prýtová) letorosty poškozuje taky tak. Měl jsem pár případů na letos roubovaných švestkách a merunkách a dokonce i keřích révy. Biegler

U mě se spíše projevuje zobonoska ovocná (Rhynchites bacchus) a to "naklobanými" broskvemi, které se potom při dalším vývoji různě deformují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 8.6.2023 12:46
Já na zahradě taky určitě nemám jen jeden druh, bylo to vidět na vyžraných pupenech. Má na ně účinkovat Mospilan. Viděl jsem je na vlastní oči, ale jen ty úplně celé černé. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika