Zmladit jabloň



host - 224.31 (?) 
18.11.2016 17:34, zobrazeno: 3828x

Mám takovou jabloň-Ontário, má tvar jako palmeta, dva temer vodorovné kostrové konáre asi 1metr každý a z nich jedou na každé strane po 3 kolmo nahoru pruty asi 3cm hrubé dlouhé 2metry, a ted mám jenom odstranit z tech prutu vetvičky a nebo odstranit i ty pruty jsou staré a dolu moc nerodí. Proč Ontario rodí jenom každé dva roky?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 19.11.2016 9:18

Pruty raději vyvažte-klidně i křížmo, odstřihněte pouze suché, zjevně choré, zlomené, opravdu překážející. Jestli máte málo ůrodnou půdu a nehnojíte, tak to napravte. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 19.11.2016 9:39

Inu Ontario prostě alternuje, tak nějak přirozeně..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 19.11.2016 9:48

Měl jsem dvě Ontária a lišily se zásadně. Jedno bylo asi na jaderničce a druhé na slabě rostoucí podnoži. To bujně rostoucí alternovalo a a pokud jsem to chtěl ovlivnit, tak každoroční mírná redukce řezem. To slabě rostoucí mělo více odkloněné větve, rodilo méně a každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.11.2016 10:08

Ontario lze razantními zásahy (např. včasnou a velmi silnou probírkou) přimět k jakž takž každoroční plodnosti, ale nemá to smysl. Střídavou plodnost má v genech. Hodně dlouhá skladovatelnost, typická pro Ontario, vynikne jen při velké úrodě po roce odpočinku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.233 (?), 27.11.2016 0:40

Zdravím

Musím zde uvést i své pozorování a zkušenosti s Ontáriem. Tato odrůda je alternující a jak někteří zde psali, má to i v genech, ale na rovinu musím říci, že byť je alternující, tak není alternující paličák tak jako Průsvitné L. či Booscopské nebo Mor. Jadernička.

Tato odrůda se dá i když začala alternovat tak jako i Spartan každoročním řezem v době vyšší plodnosti i mírně zmlazujícím řezem lehce odnaučit tohoto zlozviku.

Alternace plodnosti je zlozvik stromu v důsledku špatného či žádného řezu a špatné agrotechniky.  Je to to samé jako, když si někteří okusují nechty a neumí se toho zbavit.

Na rovinu zde uvádím, že jsem opravdu v biosadu odnaučil Ontário a Spartan alternovat nebo mi to ničilo výnos. Z části se mi to dařilo i u Parmény zl., která i díky řezu zvětšila plody do prodejní kvality a vybarvení plodů bylo jak od Mánesa a krásně voněly.

sadař Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 99.250 (?), 27.11.2016 5:53

Plně s vámi souhlasím Vlado! Po zakoupení zahrady v 1981 mi Ontária(vysazené v1953-1956) alternovali. Pečlivým řezem mi tyto mnoholeté vysokokmeny 15-18 let každoročně plodily Jediný strom Ontária, který jsem takto pečlivě neošetřoval-stále střídavá plodnost. Protože už mi už zdraví neslouží, tak už těmto Ontáriím se moc nevěnuji a Ejhle! Letos jen 1malá bedýnka! Jen veliká škoda.že to vyšlo současně na všechny 3 stromy.! Na jaro to budu muset řádně napravit! Shazovat je nebudu, jsem rád za stín!

Průsvitné letní jsem tenkrát řádně snížil a přerouboval Rubínem a Bohemií, ale z tohoto stromu tyto odrůdy nic moc! Průsvitné letní mi rodí každoročně.

Po letech dávám přednost nižším podnožím. Všichni víme, že je to pohodlnější! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika