Zlomená jabloň



Stránky: 1,  2   
host - 127.19 (?) 
25.8.2015 17:34, zobrazeno: 14180x

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jakou šanci chytit se má zlomená jabloň. Podařilo se mi zlomit jabloň (GALA), způsob raději nebudu popisovat, můžu si za to sám... Jabloň je 3 roky od vysazení a letos měla prvních asi 15 jablek. Průměr kmínku asi 5 cm. koruna průměr cca. 1,5 metru. Pěkně zapěstovaná.

Zlomila se u země, asi 10 cm nad roubem, v podstatě ležela vodorovně na zemi. Ve zlomu byla dost podélně štípnutá a asi 1/3 průměru kmínku byla přerušená. Bohužel jsem to nevyfotil.

Zvednul jsem ji nahoru do kolmé polohy, obral jablka a na třech místech jsem ji v místě zlomu stáhnul drátem tak, aby se zlom co nejvíce semknul. Celé postižené místo jsem zatřel balzámem. Kmínek jsem zafixoval k pevné opoře, aby to bylo co nejvíce fixované.

Jaké šance myslíte, že má na to se ujmout. A když se chytí, nebude to mít dopad na její úrodu?

Děkuji za jakékoli názory, Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 14.170 (?), 25.8.2015 18:02

Drát nebude to pravé. Poškodil jste jím měkká vodivá pletiva. Stáhněte to roubovací páskou, nebo kusem ploché gumy (duše).

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 25.8.2015 18:05

Raději pružným obinadlem, nebo babskýma punčochama. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.8.2015 20:14

Materiál není důležitý, když se po srůst včas odstraní. Pokud jste stromek dobře znehybnil a zůstala 1/3 pletiv kmínku neporušená, zahojí se. Růst bude dočasně slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 25.8.2015 21:55
Ano s panem Vysloužilem souhlasím. může se to povést. Před pár lety opilí vandalové udělali něco podobného na obecní aleji, Pokusili jsme se postižené stromky zachránit, tím, že jsme kmínky obalily starými jutovými pytly, a na fest provázky přes latě. Byla klika, že to bylo na podzim, a stromky omezovaly mízní tok. Jako pojistku jsme při prvních mrazících ještě kmínky zasypaly listím. Lepším řešením, než drátovat je použít provázek jež časem zteří a rozpadne se.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 26.8.2015 9:20

Materiál důležitý je. Právěže dobře dotáhnutý drát může rozdrtit lýko a kambium už při aplikaci.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 127.19 (?), 26.8.2015 9:00

Děkuji všem za reakci. Drát jsem zvolil kvůli pevnosti. Koruna je celkem těžká a na místě profukuje. Bylo to hodně vratké a bál bych se, že to pružný materiál tak nezafixuje. Uvidíme, snad se to podaří. Na zimu ji přihrnu listím nebo chvojím a podle stavu příští rok sundám ty dráty. Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 26.8.2015 13:02

Raději bych volil jiný materiál namísto drátu a následně pro zpevnění udělal něco na způsob dlahy. Pak bych stromek vyvázal ke kůlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 138.136 (?), 26.8.2015 19:00

Dal jsem na vas. Drat nahradilo obinadlo. Jeste jsem zpevnil fixaci a ted uz jen cekat. Drat co je na fotce, je jen pojistka. ;-)

Drzte palce, za rok dam vedet, jak jsem dopadl.
Dekuji, Michal


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 27.8.2015 0:29

Pečlivě stromek sledujte, Letos se mi podařilo taky vlastní hloupostí při odstraňování úvazku po roubování vylomit roub, zlstal viste jen na kousku kůry. Po znovuuvázání jsem nechal jen jeden výhon, který jsem přes den občas pokropil vodou. Přesto začal schnout, takže jsem ho zakrátil tak, že zůstaly jen tři listy (zmenšil jsem odpařovací plochu). Pokaždé, když jsem šel okolo, jsem ho ještě pokropil. Po týdnu jsem musel jet pryč, byla velká vedra, myslel jsem, že nepřežije. Přežil a už má skoro půlmetrový přírůstek. 

Tím chci napsat, že občasné pokropení by Vašemu stromku taky mohlo prospět a pokud začne vadnout, nebojte se mu zakrátit letorosty.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika